Korei Południowej zawdzięczamy wieloetapową pielęgnację twarzy i stanowiące jej część maseczki do twarzy. Wiele osób traktuje maseczki w płachcie jako sporadyczny dodatek do swojej pielęgnacji. W Polsce na co dzień znacznie częściej sięgamy po serum – jednak czy to na pewno dobry wybór? W niniejszym artykule postaramy się wskazać kluczowe zalety maseczek w płacie i ich potencjalne przewagi nad innymi kosmetykami do twarzy, które mają podobne właściwości.
Skąd pomysł na maseczki w płacie?
Nakładanie na twarz delikatnych materiałów nasączonych pielęgnacyjnymi esencjami to pomysł japońskich gejszy. Kobiety maczały w wodzie różanej skrawki jedwabnych tkanin pozostałe po szyciu kimono. Robiły z nich okłady na cerę. Jednak dopiero w Korei Południowej maseczki w płacie do twarzy spopularyzowano na znacznie szerszą skalę. Chętnie zaczęły stosować je kobiety z różnych sfer. Ze względu na piękne, gładkie i pełne blasku cery Koreanek staramy się odtwarzać ich rytuały pielęgnacyjne także w Polsce.
Jakie są zalety maseczek w płacie do twarzy?
Maseczki w płachcie stanowią wzbogacenie codziennej pielęgnacji twarzy. Zapewniają efekty porównywalne z zabiegami kosmetycznymi, jednak w przeciwieństwie do nich są możliwe do szybkiej i łatwej, samodzielnej aplikacji we własnym domu. Wśród kluczowych atutów maseczek w płacie wymienić można:
- Łatwość użycia – maseczki w płachcie nie wymagają rozrabiania, czasochłonnego nakładania i zmywania. Delikatna w dotyku tkanina zawiera wycięcia na oczy, nos oraz usta. Po nałożeniu na twarz maseczka dokładnie przylega do skóry, bez zagięć i odklejania.
- Krótki czas aplikacji – ponieważ maseczki w płacie do twarzy zawierają wysokie stężenia substancji aktywnych (zwykle więcej od serum), czas ich stosowania wynosi na ogół ok. 15-20 minut.
- Dokładnie odmierzona ilość formuły – jednorazowa maseczka do twarzy ma stałą zawartość esencji, którą nasączono tkaninę. Dzięki temu nie użyjesz zbyt mało lub zbyt dużo produktu.
- Zapobieganie odparowywaniu – maski w płacie działają na skórę jak kompres. Tkaniny spowalniają ulatnianie się składników aktywnych z powierzchni skóry. Tym samym niwelują potrzebę stosowania wielu zbędnych substancji w recepturze kosmetyku.
- Natychmiastowe efekty – skoncentrowana receptura zabezpieczona tkaniną wnika w głąb skóry, gwarantując rezultaty widoczne już po pierwszym użyciu maseczki.
- Wiele wariantów do wyboru – maseczki w płachcie są bardzo popularne, dlatego możesz znaleźć ich warianty odpowiednie dla każdego rodzaju skóry.
- Delikatność dla cery – w przeciwieństwie do maseczek z glinki lub kosmetyków typu peel-off maseczki w płacie są znacznie delikatniejsze dla skóry. Nie zasychają ani nie stwarzają konieczności pocierania czy odrywania.
- Łatwe przechowywanie – nieotwarte opakowanie z maseczką w płacie możesz zabrać ze sobą na wyjazd. Zajmuje niewiele miejsca w bagażu. Nie grozi rozlaniem.
Maseczki w płachcie – najpopularniejsze rodzaje
Celem każdej maseczki w płachcie do twarzy jest poprawa kondycji skóry. Jednak poszczególne produkty uwzględniają indywidualne potrzeby różnych cer: tłustej, trądzikowej, suchej, mieszanej, wrażliwej, dojrzałej czy młodej. W przypadku maseczek w płacie na szczególną uwagę zasługują ich warianty:
- nawadniające – zwierają składniki o działaniu wspomagającym wiązanie wody w skórze;
- nawilżające – tworzą warstwę okluzyjną zatrzymującą wodę w skórze, zapobiegając jej nadmiernej utracie poprzez naskórek,
- normalizujące – przeciwdziałają nadmiernemu przetłuszczaniu skóry i niedoskonałościom;
- oczyszczające – odblokowują pory i stymulują proces złuszczania martwego naskórka;
- antyoksydacyjne – zawierają witaminy oraz ekstrakty roślinne zwalczające wolne rodniki;
- rozjaśniające – ułatwiają redukcję przebarwień i wyrównują koloryt skóry;
- rewitalizujące – stymulują procesy regeneracyjne cery;
- przeciwzmarszczkowe – mają działanie anti-aging, liftingujące i wypełniające zmarszczki;
- łagodzące podrażnienia – działają przeciwzapalnie, chłodząco, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo.
Maseczki w płachcie a serum – co wybrać?
Na Wybieramykolagen.pl tworzymy listę maseczek w płacie, które zasługują na szczególną uwagę. Charakteryzują się wyższymi stężeniami składników aktywnych niż niejedno serum. Wśród zastosowanych w kosmetykach substancji znajdują się między innymi aktywne biologicznie molekuły, które głęboko penetrują skórę, oligo- i polipeptydy. Podobne składniki możesz znaleźć w serum do twarzy, jednak kosmetyki aplikowane na skórę stopniowo tracą swoje właściwości wskutek utleniania. Maseczki w płacie są nakładane na krócej, jednak działają intensywniej dzięki tkaninom o wysokiej absorpcji, na przykład mikrofibrze, fizelinie, nano-jedwabiu, hydrożelowi czy celulozie drzewnej. Z tego powodu mogą stanowić dobrą alternatywę dla serum, w wielu przypadkach działając szybciej oraz skuteczniej, dostarczając cerze większej ilości składników aktywnych.
Jak stosować maseczki w płacie do twarzy?
Ze względu na intensywniejsze działanie maseczek do twarzy w przeciwieństwie do serum kosmetyki te stosuje się rzadziej. Zależnie od zaleceń producenta może być to na przykład 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że maseczki w płachcie są przeznaczone do jednorazowego użytku.
- Podobnie jak w przypadku serum zalecana jest aplikacja maseczki na oczyszczoną, stonizowaną skórę. Jeśli nie masz cery naczynkowej, możesz wykonać delikatny peeling twarzy, aby usunąć martwy naskórek. W ten sposób składniki z maski będą lepiej absorbowane.
- Przed otwarciem maseczki w płacie staraj się przechowywać na płasko – w ten sposób zapobiegniesz zbieraniu się esencji na dole opakowania. Możesz dodatkowo rozmasować w opakowaniu maseczkę węglową. Dzięki temu szybciej aktywujesz jej działanie. Odradzamy natomiast rozmasowywanie innych maseczek, szczególnie hydrożelowych, które są bardziej podatne na uszkodzenia.
- Delikatnie rozłóż maskę i nałóż ją na twarz, wygładzając powierzchnię tkaniny na skórze. Powinna dobrze przylegać do skóry.
- Nie przetrzymuj maseczki na twarzy. Zdejmij ją po upływie czasu określonego na opakowaniu. Jeśli maseczka w płacie wysycha wcześniej, zdejmij ją z twarzy – Twoja skóra wchłonęła już całą formułę. Dotyczy to przede wszystkim maseczek nawadniających i nawilżających.
- Po ściągnięciu maski resztę serum możesz delikatnie wklepać w skórę i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.
Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których warto wdrożyć maseczki w płachcie do swojej regularnej pielęgnacji. Zacznij swoją przygodę z maseczkami w płacie już dziś!
Artykuł sponsorowany