Kolagen na paznokcie. Jaki wybrać i kiedy widać efekty?

Jeśli chcesz zachować zdrowe włosy i paznokcie - zadbaj o właściwą dietę i suplementację!
Kolagen na paznokcie. Jaki wybrać i kiedy widać efekty?
Fot.stock.adobe.com
11.10.2023

Mogą być krótkie, długie, kolorowe lub stonowane. Często ich stylizacja stanowi dopełnienie prezentacji osobistej, a kondycja świadczy nie tylko o dbałości o siebie, ale też odzwierciedla stan zdrowia. Paznokcie - to właśnie one potrafią zachwycać lub spędza sen z powiek, zwłaszcza gdy doświadczamy ich suchości i łamliwości. Dlatego, jeśli chcesz zachować zdrowe włosy i paznokcie - zadbaj o właściwą dietę i suplementację!

Czy kolagen jest dobry na paznokcie?

Kolagen w organizmie człowieka tworzy struktury komórek, tkanek oraz kości. Zbudowany jest z aminokwasów- głównie glicyny, proliny, hydroksyproliny oraz hydroksylizyny. To białko, charakteryzujące się dużą elastycznością i wytrzymałością znajduje się w stawach, chrząstkach, tkankach, ścięgnach oraz skórze, włosach i paznokciach. To właśnie m.in. kolagen znajdujący się w paznokciach powoduje, że są one mocne i zachowują zdrowy wygląd. Wszystko to sprawia, że kolagen coraz częściej włączany jest do codziennej suplementacji w celu poprawy wyglądu paznokci. Ponadto z badania opublikowanego na łamach National Center of Biotechnology Information, w którym opisano efekty stosowania kolagenu wynika, że paznokcie rosą dużo szybciej i wykazują mniejszą łamliwość po zastosowaniu suplementów diety z jego zawartością. Zatem suplementacja kolagenu korzystnie wpływa na poprawę wyglądu i kondycji paznokci.

Jaki kolagen wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających hydrolizat kolagenu. Jednak który preparat wybrać? Kolagen wołowy, czy rybi? Kolagen w tabletkach, rozpuszczalny a może w formie gotowych shotów? Wybór nie jest prosty! Przed ostateczną decyzją należy sprawdzić skład produktu.

Chcąc zachować zdrowe włosy i paznokcie, warto znaleźć suplement, który w swoim składzie poza hydrolizatem kolagenu, będzie zawierał witaminy i minerały takie jak:

  • witamina C
  • witamina E
  • witamina D
  • selen,
  • cynk,
  • witamina B7 (d-biotyna).

Na szczególną uwagę zasługuje obecność witaminy C, gdyż to właśnie ona bezpośrednio bierze udział w syntezie włókien kolagenowych.

Zarówno kolagen wołowy, jak i rybi korzystnie wpływają na włosy, skórę i paznokcie. Największą różnicą jest sposób pozyskiwania samego białka, co w konsekwencji może wpływać na smak gotowych produktów. W przypadku kolagenu rybiego/morskiego bardzo często wyczuwany jest rybi posmak, który może negatywnie wpływać na odbiór samego suplementu. Zatem, aby wybrać najlepszy kolagen dla siebie, należy dokładnie przeanalizować skład produktu oraz dopasować smak suplementu do własnych preferencji.

Przeczytaj także: Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować?

Suplementacja kolagenu. Jak stosować kolagen na paznokcie?

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem w organizmie człowieka. Ponadto organizm ma zdolność do wytwarzania kolagenu endogennego. Niestety wraz z wiekiem jego ilość maleje, a zdolność organizmu do tworzenia nowych zapasów tego białka spada. Do jednych z pierwszych oznak niedoboru kolagenu w organizmie zaliczane jest osłabienie paznokci, włosów oraz pojawienie się widocznych zmarszczek na skórze. Dlatego, aby zadbać o zdrowy wygląd należy uzupełnić niedobory kolagenu. W tym celu warto sięgnąć po właściwą suplementację. Po spożyciu kolagen tak jak każde białko rozkłada się w trakcie trawienia na aminokwasy lub peptydy (krótkie łańcuchy aminokwasów). Najprościej ujmując, z żołądka do krwi trafiają pojedyncze aminokwasy bądź peptydy, które organizm wykorzystuje do uzupełnienia niedoborów. W zależności od zaleceń producenta, rodzaju preparatu oraz powodu suplementacji przyjmuje się, że bezpieczna dzienna porcja kolagenu powinna mieścić się w zakresie od 2,5 do 15g. Dotychczas nie zostały ustalone maksymalne dawki ograniczające ilość przyjmowanego kolagenu, czyli takie których nie należy przekraczać.  

Po jakim czasie pojawiają się efekty?

Aby zauważyć efekty stosowania kolagenu przede wszystkim należy spożywać suplementy kolagenowe regularnie. Najczęściej zmiany w organizmie są zauważalne i odczuwalne po około trzymiesięcznej kuracji. Ten suplement stworzony jest na bazie dobrze przyswajalnego przez organizm hydrolizatu kolagenu wołowego. Ponadto wzbogacony jest o cynk, który pomaga zachować zdrowy wygląd paznokci. W składzie Salvitis® Collagen znajduje się też witamina D, która wspomaga utrzymanie zdrowego układ kostnego, a także biotyna, witamina A, niacyna, ryboflawina co powoduje, że suplementacja tego kolagenu szybko i skutecznie może wpływać na poprawę wyglądu paznokci, włosów i skóry. Charakterystyczny dla tego produktu jabłkowy smak oraz wygodna forma shotów ułatwiają spożycie dziennej porcji kolagenu, która może wpływać na poprawę wyglądu oraz kondycji organizmu.

Bibliografia

  1. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 14.09.2023.
  2. dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska1, mgr Aleksander Zuchowski, Kolagen- rola w organizmie i skutki niedoboru [online] https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/17816/Kolagen.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp:] 10.09.2023
  3. https://cdn.awsli.com.br/71/71274/arquivos/Nails%20-%202017_Hexsel.pdf [dostęp:] 10.09.2023
  4. https://apcz.umk.pl/QS/article/view/43735 [dostęp:] 10.09.2023
  5. dr inż. Agnieszka Leciejewska, Piotr Janczarek, Kolagen! Po co, jak i skąd? Biblioteka Doktora Tulimowskiego

Autorka tekstu: Justyna Kruk

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Henryk Pieczara (Ocena: 5) 25.10.2023 09:53
Ja jem codzienne kurze łapki, a nie jakiś tam kolagen chemia sama, jestem piękny i młody
odpowiedz
Ibiza (Ocena: 5) 16.10.2023 01:33
Też suplementuje kolagen, witaminy i inne minerały, nawet cisowiankę piję zamiast zwykłej wody bo jest dobrze namineralizowana
odpowiedz

Polecane dla Ciebie