Makijaż pod okulary korekcyjne - porady dla krótkowidzów i dalekowidzów

Jak podkreślać oczy, aby oprawki do okularów stanowiły piękną ramę dla perfekcyjnego makijażu?
Makijaż pod okulary korekcyjne - porady dla krótkowidzów i dalekowidzów
Fot.istockphoto.com/pl
29.09.2023

Makijaż pod okulary korekcyjne musi być wyrazisty i wykonany bardzo starannie. Okulary w naturalny sposób przyciągają uwagę w stronę twarzy. Perfekcyjny dobór oprawek oraz makijaż, który nie znika pod pomniejszającymi oczy szkłami dla krótkowidzów, ani nie przyczynia się do optycznego powiększenia i tak już wyglądających na znacznie większe niż w naturze oczu ukrytych za szkłami dla dalekowidzów to gwarancja estetycznego wyglądu i dobrego samopoczucia.

Przeczytaj, jak podkreślać oczy, aby oprawki do okularów stanowiły piękną ramę dla perfekcyjnego makijażu. 

Okulary ułatwiające robienie makijażu osobom z wadami wzroku 

Wykonanie makijażu, kiedy ma się wadę wzroku bywa poważnym wyzwaniem zwłaszcza dla krótkowidzów. Im wyższa wada wzroku, tym trudniej wykonać kredką kreski na powiekach, używać wymagającego dużej precyzji eyelinera, czy nałożyć cień na powieki. Z pomocą przychodzą specjalne okulary do robienia makijażu. Do frontu oprawy na wysokości brwi albo do mostka przymocowana jest jedna ruchoma tarcza okularowa, czyli ten element, w który włożone jest szkło (soczewka). Jeśli jesteś różnowzroczna, czyli w każdym oku masz inną wadę, wybierz okulary do makijażu, w których szkło można wyjąć i wymienić. Kiedy malujesz jedno oko, drugie patrzy w lustro przez soczewkę okularową. Potem w wykonujesz jeden szybki ruch, przesuwasz tarczę okularową na drugie oko (możesz przy okazji wymienić soczewkę) i znowu robisz makijaż. 

Okulary do makijażu z korekcją optyczną ułatwią życie każdemu krótkowidzowi, ale także osobom, które odczuwają już pierwsze objawy starczowzroczności, czyli zaburzenia akomodacji wynikające z naturalnego, związanego z wiekiem, zesztywnienia soczewki i osłabienia mięśni akomodacyjnych. Objawy mogą pojawić się tuż po czterdziestce, także u osób, które nigdy nie miały zdiagnozowanej żadnej wady wzroku i utrudniać czytanie czy właśnie wykonywanie makijażu. Jeśli nie masz zdiagnozowanej ani krótkowzroczności, ani nadwzroczności, masz za to "za krótkie" ręce do czytania i malowania oczu – to  musi być starczowzroczność!

Makijaż dla krótkowidza - makijaż do okularów zmniejszających oczy

Wykonanie idealnego makijażu dla krótkowidza ma na celu optyczne powiększenie oka. "Minusy" potrafią sprawić, że oczy stają się mało widoczne pod okularami, dlatego dążymy do tego, aby optycznie oczy powiększyć. Wykonując makijaż warto przestrzegać kilku zasad:

 • używaj kosmetyków w jasnych, pastelowych kolorach,
 • jeśli robisz kreskę na linii wodnej oka - użyj kredki w kolorze białym albo cielistym (nude), powinna się ona zaczynać się na wysokości źrenicy, czyli mniej więcej od 1/3 linii rzęs,
 • kreskę na górnej powiece powiece możesz zrobić czarnym eyelinerem, ale pamiętaj, że powinna ona być bardzo cieniutka - perfekcyjnie zlokalizowana na samej linii rzęs,
 • używaj pastelowych cieni do powiek - możesz sięgnąć po perłowe,
 • użyj rozjaśniacza albo perłowego cienia do powiek i zrób plamkę w kąciku oka - da to wrażenie jego "otwarcia", powiększenia,
 • staraj się unikać robienia zdecydowanych granic między poszczególnymi barwami cieni, których używasz - lepiej rozetrzeć je delikatnie palcem, aby płynnie przechodziły jedne w drugie,
 • starannie wytuszuj rzęsy, także dolne, ale zadbaj o to, aby tuszu nie nakładać zbyt obficie, co dałoby zbyt teatralny efekt.

Delikatny makijaż, wykonany starannie i nieprzeszarżowany ani w kolorystyce, ani w intensywności da efekt powiększenia oczu i na pewno nie zniknie nawet pod grubymi oprawkami. Będziesz w nim wyglądać naturalnie i czuć się swobodnie.

Makijaż do okularów, w których oczy wydają się za duże

W przypadku dalekowidzów wyzwaniem staje się optyczne pomniejszenie oczu. Szkła "plusowe" sprawiają, że oczy... bardziej rzucają się w oczy. Aby wykonać optymalny makijaż dla dalekowidza, pamiętaj, że:

 • pastelowe niezdecydowane kolory jeszcze bardziej powiększają oko, ale jeśli chcesz ich użyć wybierz odcienie beżu, kości słoniowej, bladego różu na górną powiekę i skontrastuj je ze zdecydowanymi brązami pod dolną powieką - to lżejsza wersja smokey eye (klasyczna niekoniecznie sprawdzi się jako makijaż do biura, ale możesz poeksperymentować...),
 • unikaj używania perłowych błyszczących cieni do powiek, postaw na na cienie ciemne, matowe, lekko satynowe,
 • zarówno na linii wodnej oka, jak i na górnej powiece możesz używać czarnej kredki i eyelinera,
 • w kąciku oka warto zrobić plamkę rozświetlaczem albo jasnym cieniem do powiek,
 • rzęsy należy wytuszować bardzo delikatnie - w zasadzie wystarczy musnąć maskarą ich końcówki. 

Jak podkreślić brwi 

Brwi stanowią ramę, dzięki której cała twarz nabiera wyrazu i charakteru. Bez względu na to, czy jesteś dalekowidzem, czy krótkowidzem, a nawet jeśli tylko zakładasz okulary przeciwsłoneczne, powinny być one starannie wyregulowane. W zależności od kształtu oprawki okularów, brwi najczęściej są zlicowane z jej górną krawędzią albo są widoczne nad nią. W obu przypadkach stale są na linii wzroku i warto zadbać o to, żeby były estetyczne - niekoniecznie w najmodniejszej wersji, ale na pewno dopasowane do kształtu twarzy i charakteru oprawek okularowych. 

Złote zasady na makijażu pod okulary - sprawdź, czy zapamiętałaś je wszystkie

Wykonanie idealnego makijażu, który optycznie powiększa oko lub jest w stanie je optycznie zmniejszyć, nie jest trudne. Kierując się powyższymi wytycznymi jesteś w stanie wypracować sobie codzienną rutynę, dzięki której uda Ci się wykonać makijaż do okularów sprawnie i szybko, osiągając przy tym wymarzony efekt.

Pamiętaj, że podstawę idealnego makijażu do okularów stanowi staranność jego wykonania. Nie spiesz się: jeśli np. przedobrzysz z maskarą, rzęsy będą przez cały dzień irytująco zaczepiały o oprawki okularów, a nałożone w pośpiechu cienie do powiek, czy niedbale narysowana kreska na linii wodnej mogą sprawić, że kosmetyki dostaną się do oczu i pojawi się podrażnienie.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie