Kosmetyki naturalne, wegańskie, organiczne, ekologiczne. Mały słownik dla początkujących

Istnieją między nimi znaczące różnice!
Kosmetyki naturalne, wegańskie, organiczne, ekologiczne. Mały słownik dla początkujących
fot. iStock
23.06.2021

Wiele osób jest zainteresowanych naturalną pielęgnacją swojej skóry. Na rynku istnieją propozycje kosmetyczne, które są opatrzone różnorodnymi deklaracjami producenta. Nie zawsze jednak jest w pełni jasne, jak należy rozumieć poszczególne określenia na opakowaniu produktu. Dowiedz się, czym są kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne i wegańskie.

Kosmetyki naturalne – definicja

Kosmetyki naturalne do twarzy i ciała to synonim kosmetyków ekologicznych. Są to produkty pielęgnacyjne, które spełniają następujące normy ustanowione przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych:

  • w co najmniej 95% składają się z substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego;
  • nie zawierają surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych emulgatorów, substancji zapachowych i barwiących, sztucznych tłuszczów, oleju palmowego, silikonów, a także parafiny;
  • mogą zawierać niewielkie ilości substancji konserwujących o udowodnionym, bezpiecznym i neutralnym dla skóry pochodzeniu.

Co to oznacza w praktyce? Niepodważalną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich łagodna formuła. Produkty tego typu są bezpieczne nawet dla osób, które na co dzień borykają się z problemami skórnymi (takimi jak łuszczyca czy AZS) bądź mają skłonność do alergii. Jednocześnie ekologiczne substancje aktywne (np. różnorodne emolienty, antyoksydanty, oleje roślinne) w widoczny sposób wpływają na poprawę kondycji naszej skóry.

Przykładem takich produktów są kosmetyki naturalne Swederm. Zwane są skin foodami, ponieważ ich stosowanie umożliwia skuteczne nawilżenie i odżywienie różnych warstw skóry. Produkty Swederm z linii Natural Skin Care dodatkowo zawierają substancje pochodzące z organicznych upraw.

Fot. materiały prasowe

Kosmetyki organiczne – co to?

Kosmetyki organiczne to rodzaj naturalnych kosmetyków, których produkcja wymaga spełnienia szeregu dodatkowych norm związanych z ochroną środowiska i działaniem substancji aktywnych na naszą skórę. Podstawowym warunkiem zakwalifikowania produktów do tej kategorii jest wykazanie, że zawarte w nich substancje pochodzą z certyfikowanych, organicznych upraw.

Kosmetyki organiczne, w przeciwieństwie do pozostałych kosmetyków naturalnych, nie mogą zawierać nawet najmniejszych ilości substancji pochodzenia syntetycznego. Muszą się składać w 100% ze składników mineralnych, zwierzęcych lub roślinnych. Oznacza to, że nie zawierają sztucznych barwników ani aromatów, ale także innych niż naturalne substancji konserwujących. Aby przedłużyć ich trwałość, najczęściej umieszcza się je w opakowaniach z pompką próżniową.

Kosmetyki wegańskie – co je wyróżnia?

Innym rodzajem produktów ekologicznych są wegańskie kosmetyki naturalne. Ich znakiem rozpoznawczym jest logo z różowym króliczkiem oraz napis „cruelty free”, który możemy odnaleźć na opakowaniach. Kosmetyki wegańskie nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego (np. miodu) i w żadnym momencie produkcji nie są testowane na zwierzętach. W składzie takich kosmetyków nie ma również substancji, których pozyskiwanie wiąże się ze szkodą dla środowiska naturalnego – m.in. oleju palmowego, który jest produkowany na drodze wycinki lasów tropikalnych i pozbawiania miejsca do życia wielu gatunków zwierząt.

Wybór kosmetyków ekologicznych – na co zwracać uwagę?

Zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem, deklaracje na opakowaniach produktów muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Eksperci od marketingu niekiedy obchodzą jednak przepisy, reklamując kosmetyki jako „pochodzące z natury” czy „przyjazne środowisku”, co może wprowadzać konsumentów w błąd. Wybierając swoją pielęgnację, zwracajmy więc uwagę, czy dany kosmetyk jest rzeczywiście deklarowany jako naturalny, organiczny i/lub wegański. Dobrą praktyką jest również sprawdzanie składu produktu przed złożeniem zamówienia.

Skóra każdego z nas ma swoje specyficzne potrzeby. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu konkretnego efektu pielęgnacji, powinniśmy wybierać te kosmetyki naturalne, które zawierają odpowiednie substancje aktywne. Przykładowo, w przypadku potrzeby nawilżenia, skuteczne są m.in. takie składniki, jak wyciąg z liści aloesu, emolienty czy naturalne oleje roślinne. Pamiętajmy, że lista ingrediencji jest ułożona w kolejności od największego do najmniejszego stężenia w danym produkcie. 

Po więcej informacji o wegańskiej i organicznej pielęgnacji zapraszamy na stronę https://swederm.com.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie