Składy kosmetyków – jak właściwie je odczytywać?

Podpowiadamy, jak połapać się w tych wszystkich nazwach.
Składy kosmetyków – jak właściwie je odczytywać?
fot. materiały prasowe
30.04.2021

Czytanie składów zarówno żywności, jak i kosmetyków, staje się coraz popularniejsze. Dokładne zapoznanie się ze składem danego produktu pozwala uniknąć substancji uczulających, a także nieprzyjemnych i niezdrowych składników. Z tego tekstu dowiesz się, jak czytać składy kosmetyków, poznasz też kilka popularnych składników kosmetycznych.

Jak bez trudu czytać skomplikowane składy?

Składniki w produktach kosmetycznych często mają skomplikowane nazwy. Najczęściej są po angielsku lub po łacinie. Jednak nawet gdy znasz te języki, możesz nie wiedzieć, do czego służy dany składnik. W takich przypadkach pomocne okazują się specjalne strony internetowe, które analizują skład danego kosmetyku. Wystarczy wkleić w taką stronę listę składników, a strona zaznaczy, które są dobre, a które złe. Często też podpowie ci, do czego służy dany składniki oraz czy przypadkiem nie ma go za mało lub za dużo w danym produkcie.

Powyższy sposób najlepiej sprawdzi się podczas zakupów internetowych. Co jednak zrobić, gdy jesteś w drogerii i nie rozumiesz składu? W takiej sytuacji najlepiej wyciągnąć telefon i przy jego pomocy przeanalizować skład. Jeśli nie możesz tego zrobić, zwróć uwagę na tych kilka punktów:

  • Pierwszy składnik na liście – jest on bazą danego kosmetyku. Omijaj kosmetyki na bazie alkoholu, bo mogą źle wpłynąć na stan twojej skóry czy włosów. Wyjątkiem są tutaj wcierki, jednak i przy nich należy zachować ostrożność. Inne bazy to woda (aqua) lub oleje (oil), które są jak najbardziej w porządku.
  • Czytaj od lewej do prawej – każdego kolejnego składnika na liście jest mniej niż poprzedniego. Wyjątkiem są tutaj substancje, których zawartość w kosmetyku jest mniejsza niż 1%. Jeśli np. barwniki lub substancje zapachowe znajdą się gdzieś na początku składu, nie świadczy to dobrze o kosmetyku.
  • Nie daj się nabrać – na kosmetykach często wielkimi literami wypisane są najbardziej odżywcze składniki. Jednak już w samym składzie często znajdują się na szarym końcu listy. Nie daj się więc nabrać dużym nagłówkom i sprawdź pozycję danej substancji w składzie.

4 składniki kosmetyków, które warto znać

Są pewne składniki kosmetyków, które mają skomplikowane nazwy, a są często spotykane. Warto je kojarzyć i wiedzieć, których z nich unikać. Oto 4 popularne substancje stosowane w kosmetykach, które warto znać.

Linalool

Linalool jest też spotykany pod nazwą Linalool Essential Oil lub Linalyl Alcohol. To substancja zapachowa w perfumach i kosmetykach. Charakteryzuje ją silna woń konwalii. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom i maskuje zapachy innych składników kosmetyków. Może mocno uczulać, więc lepiej na niego uważać, jeśli jesteś alergikiem.

Dimethicone

Dimethicone to tzw. przyjazny silikon, który odpowiada za łatwiejsze rozprowadzanie kosmetyku i daje efekt wygładzenia. Zmniejsza również lepkość produktu. Jest bezpieczny i nie powinien podrażniać skóry, jeśli nie jest zbyt często stosowany (codzienne używanie jest niewskazane). W kosmetykach do włosów ma działać nawilżająco i wygładzająco.

Sodium Benzoate

Sodium Benzoate to z kolei substancja konserwująca, którą czasem można znaleźć w składzie pod nazwą E211 lub Antimol. Uniemożliwia rozwój mikroorganizmów w kosmetyku, dzięki czemu produkt jest dłużej zdatny do użycia. Nie powinien uczulać. Jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Cyclopentasiloxane

Cyclopentasiloxane jest jednym z tzw. z silikonów lotnych. Zmniejsza lepkość produktów, ułatwia ich aplikację i rozprowadzanie. Czasem pełni funkcję rozpuszczalnika. Nie wykazuje właściwości alergicznych, nie powinien uczulać. Najczęściej używa się go w różnorodnych produktach do włosów oraz kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

Daj sobie czas

Nauka czytania składów kosmetycznych wymaga nieco czasu i wysiłku. Jednak zdecydowanie warto, bowiem chodzi tu o twoje zdrowie. Stosując produkty o dobrym składzie, bez zbędnych dodatków, możesz spodziewać się lepszych efektów. Jeżeli jesteś alergikiem, rzadziej spotkasz się z przykrymi skutkami stosowania produktów z substancjami uczulającymi. Dlatego czytaj składy i ucz się rozróżniania dobrych produktów od tych wątpliwej jakości. Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie