Maseczki do twarzy – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli szukasz sposobu na szybki rytuał pielęgnacyjny w domu, maseczka to świetny pomysł. Którą wybierzesz? Choć ich rodzajów bardzo dużo, w artykule zajmiemy się podziałem ze względu na formę, w jakiej występują.
Maseczki do twarzy – jaki rodzaj wybrać?
31.07.2018

Mamy do wyboru m.in. maseczki w płachcie, gumowe, żelowe, a nawet w proszku. Sprawdź, czym różnią się najpopularniejsze na rynku i która z nich będzie najlepsza dla twojej skóry.

 

Z artykułu dowiesz się

-jakie są zalety masek w płachcie;

-jak działają maseczki w kremie;

-czym są maseczki żelowe;

-czemu maski gumowe zyskują popularność;

-u kogo sprawdzą się maseczki peel-off;

-co to jest multimasking.

 

Maski w płachcie

To najbardziej kultowy element azjatyckiej pielęgnacji. Dla Japonek czy Koreanek stosowanie ich niemal każdego dnia jest tak samo naturalne, jak nakładanie kremu pod oczy.

 

To dlatego, że maseczki w płachcie potrafią wspierać walkę z wieloma problemami cery:

 -przebarwieniami,

-podrażnieniami,

-wągrami i zaskórnikami,

-pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

 

Maski w płachcie sprawdzają się świetnie również w walce z suchością skóry i pomagają poprawić jej napięcie, np. maseczki do twarzy Hada Labo Tokyo. Azjatki nakładają je często na serum, żeby wzmocnić jego efekt.

 

Rada: Żeby maseczka w płachcie jak najlepiej zadziałała i dodatkowo trzymała się bez problemu na twarzy, pamiętaj o podstawowej zasadzie – nie chodź w niej po domu. Połóż się na dziesięć, dwadzieścia minut i zafunduj sobie maksymalny relaks.

 

Maska będzie leżeć na twarzy jak idealnie przylegający kompres, dzięki czemu poprawi napięcie i zadziała jak ekspresowa maseczka liftingująca. Doskonałym pomysłem jest zrobienie jej przed ważnym wyjściem, np. weselem czy imprezą. Wtedy również makijaż będzie się trzymał lepiej.

 

Wskazówka: Jeśli robisz sobie maseczkę nawilżającą lub odżywczą, skorzystaj wcześniej z peelingu. Po takim zabiegu składniki aktywne lepiej się wchłoną.



 

Maseczki do twarzy w kremie

Są najbardziej wydajne, bo wystarczają nawet na kilka miesięcy. Wyjątek stanowią produkty, które trzeba zużyć jak najszybciej. Największą zaletą maseczek w kremie jest jednak to, że możesz nakładać je punktowo (np. na wypryski) lub na te strefy twarzy, które najbardziej tego potrzebują.

 

To tak zwany multimasking, czyli trend, jaki niedawno przyszedł również prosto z Azji.

 

Na czym polega multimasking?

 

  1. Multimasking to założenie, że każda partia twarzy ma inne potrzeby.

  2. W związku z tym na poszczególne jej strefy nakłada się różne maski.

  3. Gdy masz cerę mieszaną, maseczkę oczyszczającą nakładasz tylko na nos, czoło i brodę, a na policzki nawilżającą lub łagodzącą.

  4. Przy przebarwieniach na czole, rozjaśniającą wmasowujesz tylko w tę okolicę.

  5. Na resztę twarzy nakładasz np. maseczkę odżywczą lub liftingującą.

 

Gumowe maseczki do twarzy

To zupełnie nowa odmiana masek, znana bardziej z gabinetów kosmetycznych. Inspirowane profesjonalnymi zabiegami, są to najczęściej maski algowe. Choć najczęściej spotkać je możemy w formie proszku, po rozrobieniu z wodą i nałożeniu przypominają gumę.

 

Potrafią silnie nawilżać i pomagają w utrzymaniu napięciu skóry, ale są też idealne dla bardzo wrażliwej cery czy dojrzałej, która wymaga intensywniejszej regeneracji.

 

Jak wspominaliśmy, taka maska nawilżająca może być już gotowa albo w formie proszku, który rozrabiasz z wodą. Dlaczego wybrano taką formę? W proszku znajdują się składniki, które normalnie zbyt łatwo się utleniają i przez to szybko tracą swoje dobroczynne właściwości.



 

 

Najlepsze na wypryski – maski peel-off lub punktowe

Ostatnio bardzo popularne są maseczki z węglem aktywnym, które po nałożeniu zastygają na skórze i pomagają zmniejszyć stany zapalne oraz zwęzić pory. Jak ich używać? Maseczki peel-off należy delikatnie zerwać po ich całkowitym zastygnięciu, dzięki czemu pozbywamy się zanieczyszczeń.

 

Jak często stosować maseczki peel-off? Nakładane na twarz dwa, trzy razy w tygodniu zapobiegają powstawaniu nowych krostek oraz grudek. Dostępne są również w drogeriach plastry nakładane na nos, czoło i brodę, które działają podobnie, jednak używa się ich tylko na dane partie twarzy.

 

Tego typu produkty produkt stosuj jednak ostrożnie, jeśli masz skłonność do pękających naczynek czy wrażliwą skórę, bo mogą ją podrażnić.

 

Jak używać maski peel-off, aby była skuteczniejsza?

  1. Zagotuj wodę i przelej ją do miski lub dużej garnka.

  2. Możesz zaparzyć ją z ziołami np. z rumiankiem.

  3. Nachyl się nad garnkiem tak, aby czuć działanie pary.

  4. Przykryj głowę ręcznikiem.

  5. Siedź w tej pozycji przez kilka minut.

  6. Po tym krótkim zabiegu nałóż maseczkę oczyszczającą.

 

Dzięki parze wodnej pory są otwarte, a oczyszczenie cery jest dużo łatwiejsze i daje dobre efekty.

 

Maseczki w proszku

Najczęściej mamy tutaj do czynienia z glinkami, które wykorzystuje się zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i podczas domowego relaksu. Wygodna forma proszku pozwala na łatwe przechowywanie, dlatego można z powodzeniem stosować je nawet w podróży.

 

Wystarczy zmieszać zawartość (rekomendowana ilość powinna znajdować się na opakowaniu) z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Następnie nałóż maseczkę ją na twarz, a po kilkunastu minutach zmyj.

 

Uwaga! Kiedy zauważysz, że glinka zasycha, spryskaj ją np. wodą termalną, aby jak najlepiej działała. Jeśli zaschnie, będzie dawała nieprzyjemne ściągnięcie na twarzy, a nawet może ją podrażnić. Dodatkowo nie zadziała tak, jak powinna.

 

Maseczki żelowe

Mają najlżejszą konsystencję ze wszystkich maseczek do twarzy, dlatego najlepiej sprawdzają się przy skórach wymagających nawilżenia przy braku zbytniego obciążania. Ich bardzo lekka formuła może pomóc też w łagodzeniu podrażnienia skóry, zwłaszcza gdy wcześniej schłodzisz je w lodówce.

 

Ten rodzaj maseczki do twarzy może stanowić też dobrą alternatywę dla kremu na noc. Nakładasz ją wieczorem przed pójściem spać i zmywasz dopiero rano. Podczas snu silnie nawilża skórę, wygładza drobne zmarszczki, a ty możesz cieszyć się zdrową, świetlistą skórą twarzy.

 

Maseczki w piance

Pojawiły się szerzej na rynku stosunkowo niedawno, a jednak są coraz częściej używane. Dlaczego? Ich lekka formuła jest doskonała dla każdego rodzaju skóry. Dodatkowo są łatwe do zmycia i nie pozostawiają bałaganu w łazience. W zależności od producenta mogą mieć różne właściwości, jednak najczęściej rekomendowane są dla skóry suchej i zmęczonej.

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie