Wolne rodniki - jak z nimi walczyć?

23 Września 2008

Uszkadzają elastynę i kolagen, a w efekcie nasza skóra traci sprężystość i szybciej się starzeje. Są też powodem wielu poważnych chorób. Podpowiadamy, jak się przed nimi skutecznie chronić.

Wolne rodniki - jak z nimi walczyć?

Wolne rodniki to cząsteczki związków organicznych, które pozbawiono jednego elektronu. Powstają w procesie oddychania komórkowego i za wszelką cenę dążą do uzupełnienia brakującego elektronu. Poszukując równowagi, reagują z cząsteczkami tłuszczów, białek i kwasów nukleinowych, uszkadzając tym samym ich strukturę.

Organizm potrafi sam zneutralizować wolne rodniki, ale w ograniczonym zakresie. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia i jest powodem wielu chorób, m. in. miażdżycy, udarów mózgu, zawałów serca, chorób oczu, artretyzmu czy reumatyzmu. Powstawaniu wolnych rodników sprzyja niezdrowy tryb życia, stres, zła dieta, promienie UV, a nawet miejskie, zanieczyszczone powietrze.

Aby unieszkodliwić wolne rodniki, zastosuj się do podstawowych zasad codziennej pielęgnacji:

1. Śpij minimum 8 godzin dziennie, a w weekendy nawet 10.

2. Jedz dużo ciemnych warzyw i owoców (są bogatym źródłem przeciwutleniaczy), np. wiśni, czarnej porzeczki, jeżyn czy buraków.

3. Wybieraj kremy z dużą zawartością antyoksydantów i filtrów UV (minimum SPF 15). Nawet w pracy albo na zakupach w supermarkecie jesteś narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (np. fal elektromagnetycznych emitowanych przez komputery, monitory, jarzeniówki).

4. Stosuj kosmetyki z wyciągiem z winogron (zawierają polifenole – jedne z najsilniejszych antyoksydantów). Koniecznie wypróbuj złuszczającą maseczkę z winogronowej linii antyoksydacyjnej Oriflame (19,90 zł).

5. Spożywaj produkty bogate we flawonoidy, np. czerwone wino, zieloną herbatę, gorzką czekoladę, pomidory, paprykę, brokuły.

6. Pij 6 szklanek wody mineralnej dziennie.

Sprawdzone preparaty antyrodnikowe:

- Serum naprawcze na noc z antyoksydantami, Advanced Night Repair, Estee Lauder, 50 ml, 320 zł;

- Wygładzająco – kojący krem antyrodnikowy do rąk, Idea 25, 150 ml, 22,50 zł;

- Śródziemnomorski krem do ciała z oliwką, Planet SPA, Avon, 200 ml, 29,90 zł;

- Krem Hydra + Bio Active, RoC, 40 ml, 50 zł;

- Flavo – C Forte, Auriga, 15 ml, 95 zł.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (19)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 20:56:00

ssaczo pałaczo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 19:25:00

[quote="Gosc"]Najlepiej jest: ** Unikać słońca *** zdrowo sie odzywiac *** stosowac kremy z wysokim filtrem *** Pic duuuuzo wody **** Czasem korzystac z zabiegow kosmetycznych aby zregenerować skóre.. :))[/quote] i używać dobrych kosmetyków :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 18:14:00

Najlepiej jest: ** Unikać słońca *** zdrowo sie odzywiac *** stosowac kremy z wysokim filtrem *** Pic duuuuzo wody **** Czasem korzystac z zabiegow kosmetycznych aby zregenerować skóre.. :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 10:51:00

[quote="AgaZetKropka"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Rescuer--ka[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] [quote][b]Rescuer--ka[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] Tak, to prawda ale ja miałam na myśli dorosłe kobiety które zarabiają dobrze a nie nastolatki w gimnazjum na utrzymaniu rodziców :)[/quote] Ja nie jestem gimnazjalistką na utrzymaniu rodziców a studentką i też mnie nie stać na takie drogie kosmetyki.Zresztą nie sądze aby jakaś gimnazjalistka marzyła o kremie przeciwrodnikowym... [/quote] ale marzyła o perfumach :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-24 10:51:00

nie dla psa kiełbasa.konieci kropka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-23 19:59:00

która z was lubi gry o modzie? mozna tu mile spedzic czas. a pozniej wcielic wlasne pomysly w zycie.. wystarczy troszke wyobrazni ;) http://www.ma-bimbo.com/user/parrain.php?userId=2596180 logujcie sie kochane :*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-23 19:14:00

[quote="Gosc"][quote][b]Rescuer--ka[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] [quote][b]Rescuer--ka[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] Tak, to prawda ale ja miałam na myśli dorosłe kobiety które zarabiają dobrze a nie nastolatki w gimnazjum na utrzymaniu rodziców :)[/quote] Ja nie jestem gimnazjalistką na utrzymaniu rodziców a studentką i też mnie nie stać na takie drogie kosmetyki.Zresztą nie sądze aby jakaś gimnazjalistka marzyła o kremie przeciwrodnikowym...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-23 16:44:00

[quote="Rescuer--ka"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] [quote="Rescuer--ka"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...[/quote] Tak, to prawda ale ja miałam na myśli dorosłe kobiety które zarabiają dobrze a nie nastolatki w gimnazjum na utrzymaniu rodziców :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-23 14:30:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] podalibyście ceny dla przeciętnych polek ;/ a nie wyszukujecie kosmicznych cen ;| w ogóle wasze artykuły są delikatnie nieprzemyślane.... ;|[/quote] nie przesadzaj to nie jest wysoka cena za kosmetyki, ja osobiście używak jednak lepszych... i niestety droższych ale mam duże problemy z ceraęc od razu się usprawiedliwiam.[/quote] Nie dla każdego takie ceny sa dopuszczalne...pomyśl o tym...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-23 14:09:00

8-10 godzin snu 12-14 godzin w pracy i 1,5 powrót do domu... cała reszta sama się zrobi :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz