Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

23 Listopada 2015

Nieestetyczne zmiany skórne nie są domeną wyłącznie nastolatek. Trądzik może pojawić się również u dojrzałych kobiet.

trądzik u kobiety

Trądzik to choroba zapalna skóry. Rozwija się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych – na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach, w pachwinach. Zadanie gruczołów łojowych polega na wytwarzaniu łoju, który poprzez pory ulega wydaleniu wraz z obumarłymi komórkami skóry na jej powierzchnię, aby utworzyć naturalną warstwę ochronną, która zabezpiecza nas przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Trądzik pospolity spowodowany jest przed nadmierną aktywność skórną gruczołów łojowych.

Choroba zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania, może się jednak pojawić również znacznie później. Z trądzikiem zmaga się coraz więcej osób po 25. roku życia. Szacuje się, że ok. 10 proc. populacji ma problemy z trądzikiem nawet po czterdziestce. Trądzik u dorosłych kobiet może pojawić się niezależnie od tego, czy pojawił się w okresie dojrzewania. Bywa, że występuje regularnie u niektórych kobiet podczas miesiączki, a u innych nawet podczas menopauzy.

Trądzik nietrudno rozpoznać – skóra jest tłusta i błyszcząca, a na różnych częściach ciała pojawiają się plamki i krostki. W ciężkich przypadkach głęboko w skórze mogą tworzyć się torbiele zapalne wypełnione treścią ropną. Przyczyną są zmiany hormonalne, które mają miejsce w czasie cyklu i podczas przekwitania. Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne, infekcje bakteryjne zaskórników, stosowanie nieodpowiednich (zbyt tłustych), zatykających pory kosmetyków, niewłaściwy sposób odżywiania czy przyjmowanie niektórych lekarstw.

Co robić?

Trądzik dorosłych powinien zostać skonsultowany z lekarzem – problemu nie wolno lekceważyć. Łagodne zmiany trądzikowe często dobrze odpowiadają na leki sprzedawane bez recepty, jednak w cięższych przypadkach może być konieczne zastosowanie preparatu przepisanego przez dermatologa. Szacuje się, że po zastosowaniu takich preparatów w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia leczenia stan 9 na 10 osób poprawia się o 50 proc., natomiast po sześciu miesiącach ich stan jest lepszy o ok. 80 proc.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aga
(Ocena: 5)
2016-09-22 11:53:45

U mnie problemem byly zaburzenia hormonalne. Znalazłam rozwiązanie swojego problemu z trądzikiem na blogu:) Polecam, bo ciekawie pisany jakpozbycsiepryszczy.pl/produkty/najlepsze-tabletki-na-tradzik-top-3/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
marta
(Ocena: 5)
2015-11-30 12:13:18

re: Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

Na problemy z cerą - kamuflaż z Artdeco. Nic tak dobrze nie ukrywa niedoskonałości jak ten kosmetyk ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anapolis
(Ocena: 5)
2015-11-27 13:51:11

re: Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

Jeśli kobieta dotychczas nie miała trądziku (lub tylko w okresie dojrzewania) i nagle się pojawił, to znaczy, że coś się źle dzieje w organizmie. Trądzik to przede wszystkim dieta i hormony. Jeśli zmiana diety (eliminacja cukru, fast-foodów, ostrych przypraw) nie pomoże, warto zbadać hormony. Laboratoria to robią bez skierowania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-24 07:02:04

re: Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

Po pierwsze trądzik nie musi być równoznaczny z przetłuszczającą się cerą! To jest często powielany mit. Cera normalna i sucha również mogą być trądzikowe. Trądzik w okolicach trzydziestki, jeśli nie występował wcześniej, oprócz wymienionych przyczyn może być również spowodowany... nadmierną i zbyt inwazyjną pielęgnacją. Moja pani dermatolog tak właśnie zinterpretowała moje problemy z cerą. Mam skórę normalną, miejscami suchą, a przed trzydziestką, pierwszy raz w życiu pojawiły mi się różnego typu zmiany skórne- ropne krostki, zaskórniki, rozszerzone pory itd. Okazało się, że jest to reakcja obronną przed nadmierną higieną, zbyt mocnymi kosmetykami, zbyt inwazyjną pielęgnacją (taki skutek lubią wywołać np. często pilingi). Kiedy zgodnie z radą lekarki odpuściłam sobie część z tych rzeczy, kosmetyki (zwłaszcza te myjące), zamieniłam na bardzo, bardzo delikatne problem zniknął w 90%. Skóra ma za zadanie bronić ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Ona nie jest w stanie rozpoznać czy piling gruboziarnisty to fajna dla niej sprawa czy częste tarcie ostrym piachem ;) Nie rozpoznaje, że żel do mycia twarzy z kwasami owocowym ma jej zrobić dobrze czy jest to substancja, która za moment zrobi kuku. U niektórych wysyła więc niepożądaną przez nad reakcję jako ochronę przed tym. Stąd nagłe wyrzuty sebum, nadmierne odkładanie się obumarłych komórek naskórka itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dpblog.pl
(Ocena: 5)
2015-11-23 10:41:18

re: Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

Trądzik u dorosłych może mieć wiele podłoży - od hormonalnych po niezdrowe odżywianie i zły styl życia. Może być też efektem tego, że jako nastolatki miały gładkie buzie. Często spotykam osoby, które w wieku nastoletnim nie miały problemu z trądzikiem, a w dorosłym życiu z nim walczą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1