Tatuaż, piercing, bodypainting - kiedy powiedzieć STOP?

26 Października 2010

Czy wszystkie metody upiększania są bezpieczne? Jakie są granice modyfikacji ciała?

Tatuaż, piercing, bodypainting - kiedy powiedzieć STOP?

Karina właśnie rozpoczęła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Na studentkę jednak nie wygląda. Zanim przeprowadziła się do stolicy, wpadła w szał ozdabiania swojego ciała. – Zaczęło się od piercingu pod wargą. Potem przebiłam sobie pępek – opowiada Karina. Z czasem ozdabianie przynosiło dziewczynie coraz więcej frajdy. Zrobiła sobie tatuaż na kostce (motyla) i na łopatce (napis po japońsku, podobno jej imię). Teraz ma jeszcze sześć kolczyków w prawym uchu, ogoliła połowę głowy, czasami nosi kolorowe szkła kontaktowe. – To jest trochę jak nałóg. Jak się już zacznie, to nie można przestać. Poza tym tatuaże i kolczyki wyglądają super – uważa Karina.

Nasza rozmówczyni to fanka ozdabiania ciała. Obecnie istnieje wiele sposobów na upiększenie skóry. Istnieją jednak żelazne zasady, których powinnaś przestrzegać, zanim zdecydujesz się na ozdobę:

- jeśli myślisz o piercingu czy tatuażu, zabiegi zawsze wykonuj w sprawdzonych, renomowanych salonach. Nigdy nie rób tego sama (!), nie ufaj również podwórkowym, tanim zakładom. Podpytaj znajomych, wygoogluj salon, do którego się wybierasz. Chodzi przecież o twoje zdrowie i bezpieczeństwo!

- zanim zdecydujesz się na ozdobienie ciała, zastanów się kilka razy. Zabieg usunięcia tatuażu jest skomplikowany i kosztowny, a w dodatku należy liczyć się z ryzykiem powstania blizny  (sprawdź w osobnym tekście, jak możesz się go bezpiecznie pozbyć). Po piercingach również mogą zostać nieładne dziurki, zaś źle dobrane szkła kontaktowe mogą popsuć wzrok.

- niektórzy mają bardzo wrażliwą skórę i źle reagują na jej ozdabianie. Dziurka od kolczyka może ropieć, a skóra puchnąć. Również w przypadku tatuażu istnieje ryzyko pojawienia się obrzęku

Najpopularniejsze techniki ozdabiania ciała:

Piercing. Obecnie można go zrobić niemalże wszędzie. Pępek, broda czy brew to już przeżytek. Teraz robi się kolczyki pod ustami, między piersiami, za uszami. Jednak osoby nieodporne na ból powinny zdawać sobie sprawę, że to bardzo bolesna metoda ozdabiania ciała. I pod żadnym pozorem nie wolno jej stosować w domu – mogłoby wtedy dojść do bardzo groźnego zakażenia! Po przekłuciu zwykle pojawia się opuchnięcie. Obrzęk ustępuje najczęściej po około miesiącu, a w tym czasie trzeba przestrzegać zaleceń specjalisty, np. nosić plaster na pępku (gdy kolczyk jest w tym miejscu) albo zrezygnować z całowania (gdy kolczyk jest w języku). Piercingi są obecnie najchętniej stosowane przy bodymodifications.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (73)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-26 20:14:19

Kurcze, jeżeli danemu człowiekowi się to podoba i nie robi przez to krzywdy innymi to dajmy mu wolną rękę. Widać, że większość jest jeszcze nietolerancyjna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-20 16:17:27

8 Kolczyków to nałóg ? Ja miałem 26 i nie uważam tego za nałóg lecz za podkreślanie swojej urody ;) Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-19 10:45:41

No, zdjęcia są spoko.; )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-12 11:53:46

Nie przesadzacie z tym, że to pisał ktoś całkiem nieogarnięty w tym temacie? Trochę pokręcone, zwłaszcza w kwestiach tatuażu, ale wiele informacji jest prawdziwych. Co do studentki z wykolczykowanym uchem- gorsze obrazki widuje się nawet w gimnazjach, więc nie wiem skąd ją wytrzasnęliście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-13 12:23:14

Widać że ktoś kto pisał ten artykuł po pierwsze nie ma o tym zielonego pojęcia, a po drugie jest przeciwnikiem tego (widać po tym jak o tym pisze)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-05 20:15:00

Weźcie spójrzcie na to z innej strony. Owszem ładnie wyglądają tatułażę ale gdy już masz to naście lat i pojawiają się zmarszczki itd. to wszystko zwisa i jednym słowem wygląda okropnie. Tylko bez obrazy, taka prawda. A tak wgl. to moje zdanie wiec albo weźcie je do siebie albo zignorujcie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-16 14:31:36

Masz rację mówiąc, że tatuaże na starej skórze wyglądają strasznie, ale nie sądzę, by normalny młody człowiek się przejmował, jak będzie wyglądać za 20-30 lat :]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-21 14:38:41

jak sie ma to nascie lat to sie pokazuje troche wiecej ciala,jak sie jest babcia- nie koniecznie....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-05 20:06:27

Łaadne te zdjęcia. Tatuaże mnie nie kręcą. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-03 15:56:56

Lepiej nie piszcie artykułów o tatuażach i piercingu, bo nic o tym nie wiecie w skutek czego wychodzi cyrk...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-31 08:21:26

Łał... 8 kolczyków w całym ciele... to już nałóg... O.o Dajcie spokój. jest tylko ludzi którzy mają tego nap[rawdę dużo i nie można było o nich tu napisać, tylko o jakiejś dziewczynie, która ma 8 kolczyków, z czego 6 jest w uchu i jak podejrzewam same standarty.;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-30 22:59:50

Jakby zrobił się czerwony czy siny, znaczy to jedynie że robił go ch**owy pseudo tatuator, albo użył najgorszych tuszy jakie są tylko dostępne na rynku! Zaczerwienienie powinno utrzymać się co najwyżej przez kilka godzin po skończeniu tatuowania, jeśli tak nie jest, to znaczy że będziemy mieć większe problemy i być może nie obejdzie się bez maści z antybiotykiem, lub innego specyfiku, niekoniecznie ocalającego nasz tattoo. Poza tym, jak można go nie przemywać ani nie dotykać? Przez tych kilka pierwszych dni trzeba go przemywać średnio co 3-6 godzin, osuszyć i posmarować maścią, co jak wiadomo bez dotykania jest raczej niemożliwe i po około tygodniu jest zagojony! Żal, po prostu żal...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz