Sposoby na siódme poty

Mokre plamy pod pachami, wilgotne dłonie, kropelki potu na twarzy… Nadmierna potliwość to uciążliwy i wstydliwy problem wielu kobiet. Przedstawiamy nowoczesne kosmetyki i zabiegi, które pomogą go zwalczyć.
Sposoby na siódme poty
18.08.2008

Pocenie się to jeden z niezbędnych elementów procesu termoregulacji – chłodzi skórę i chroni ją przed bakteriami. Cztery miliony gruczołów potowych w normalnych warunkach produkują około 900 ml potu na dobę. Czasem jednak jego ilość zwiększa się nawet do kilku litrów. Osoby cierpiące z tego powodu często posądza się o brak higieny. Nadmierna potliwość jest jednak objawem niektórych chorób: otyłości, cukrzycy czy nadczynności tarczycy.

Pot zdrowej Osoby wydziela słabą woń. Jeśli jednak zacznie rozkładać się na skórze, ma bardzo nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, należy regularnie usuwać owłosienie z okolic pach, pachwin i narządów płciowych. Trzeba również dbać o odpowiednią higienę – na rynku dostępne są teraz specjalistyczne żele i mydła przeciwbakteryjne. W walce z nadmierną potliwością pomagają antyperspiranty. Zawierają one sole glinu, które blokują gruczoły potowe i zmniejszają wydzielanie potu. Należy ich używać na umytą i osuszoną skórę. Specjalistyczne antyperspiranty z bardzo dużą ilością soli glinu (np. Driclor, Etiaxil) można stosować przez 7 - 10 dni, później co 2. - 3. dzień, a na końcu terapii tylko raz w tygodniu. Ich nadużycie prowadzi do zapalenia gruczołów potowych.

Nadmierna utrata wilgoci z organizmu często powoduje odwodnienie i niedobór elektrolitów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę nerwów oraz mięśni. Jeśli więc bardzo się pocisz, pij dużo płynów, szczególnie wody mineralnej. Unikaj jednak kawy – ona nasila wydzielanie potu. Staraj się również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz oraz często bierz prysznic (w razie potrzeby nawet 4 razy dziennie). Noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej z lnu. Syntetyczne materiały nie przepuszczają powietrza i wzmagają potliwość. W rękawach bluzek i swetrów możesz umieścić wkładki antypotowe (np. Sweatex), chroniące przed plamami z potu i śladami po antyperspirantach.

Jeśli mimo przestrzegania zasad higieny nadal intensywnie się pocisz, wypróbuj preparaty dostępne w aptece bez recepty, np. szałwię w tabletkach, krem Etaksel albo zasypki z kwasem bornym. Niekiedy w walce z nadmierną potliwością pomagają herbatki z melisy i szyszek chmielu albo kąpiele ziołowe (100 g szałwii, 50 g kory wierzby i 25 g rumianku na 4 l wody). Jeśli jednak nic nie skutkuje, dermatolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu jonosfery, podczas którego do likwidacji nadmiernej potliwości wykorzystuje się prąd stały. W trudnych sytuacjach konieczne jest wykonanie operacji sympatektomii, czyli przecięcia nerwów sterujących pracą gruczołów potowych.

Rewolucyjnym rozwiązaniem są zastrzyki z botuliny. Botoks, wstrzyknięty w większych dawkach w okolice gruczołów potowych (np. na czole, kościach policzkowych, stopach, dłoniach czy pod pachami), hamuje wydzielanie potu. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, ale zmniejsza czucie w ostrzykniętych miejscach. Kosztuje około 1500 zł i pozwala zapomnieć o poceniu się na 6 do 10 miesięcy.

Polecane wideo

Komentarze (130)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.01.2012 21:59
polecam Ziaja Bloker
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2011 21:40
Zawsze sprawdza się w 100% DEZODORANT ROLL-ON SENSITIVE ewa natura. Jest delikatny dla ciała i bardzo silny dla potu. Nie podrażnia skóry i ładnie pachnie. Eliminuje przykry zapach potu, czuję się z nim pewna przez cały dzień.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2009 19:44
Ratunkiem jest sympatektomia, choć niesie pewne ryzyko. Jest to zabieg polegajacy na przecieciu nerwów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2009 11:16
Witam wszystkich serdecznie :) Cierpię na nadmierna potliwość od 15 roku życia dziś mam 21. Doskonale rozumiem wszystkie niedogodności z tym związane. Dbanie o higienę (normalnie bym tego nie pisała bo to oczywiste, ale niektórzy ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy z problemu nadmiernej potliwości i traktują nas jak ludzi którzy "nie wiedzą co to woda i mydło"), używanie antyperspirantów typu :etiail , antidral, picie ziółek, nie poprzynosiły rezultatów. Postanowiłam poddać się operacji sympatektomii piersiowej. Dostałam nawet skierowanie do szpitala na tą operacje w Lublinie (od ręki - wystarczyło skierowanie od lekarza rodzinnego). Miałam dzwonić i dowiadywać się w sprawie wolnego łóżka. I dzwoniłam dwa razy, jednak miejsc nie było. Później nadszedł czas egzaminów, wakacje za granicą. I gdy zaczęłam szukać inf na temat tej operacji w Gdańsku (stwierdziłam że w Lublinie się nie doczekam...) To znalazłam parę wiadomości na temat EVERDRY. Szukałam więcej na temat tego preparatu - ale jest o nim naprawdę nie wiele. + jest taki, że nie spotkałam się z negatywną oceną tego antyperspirantu tak jak w przypadku antidralu czy etiaxilu. Zakupiłam go parę dni temu na allegro za około 120zł (dla mnie to wysoka cena) ale musiałam spróbować... heh <DESPERATKA> Od dziś zamierzam go stosować. Oczywiście dam znać jaki przyniesie rezultat.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2009 21:57
Witam, a czy w wieku 13 lat można stosować antidral? Bo strasznie się pocę pod pachami... i bardzo się tego wstydzę dlatego ciągle noszę bluzy (i się w nich dosłownie gotuję w ciepłe dni) ;/ nie chcę żeby było widać te mokre plamy... to naprawdę krępujące. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie