Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia

Co i jak stosować do pielęgnacji stóp? Czy pumeks to dobry wybór? A jeśli tak, to jak o niego dbać i na co zwrócić uwagę?
Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia
28.08.2015

Czy wiedziałaś, że prawdziwy pumeks to skała magmowa zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego? Na on drobnoziarnistą strukturę i powstaje z silnie gazującej, pienistej lawy. Ciekawostką może być fakt, że naturalny pumeks prawdopodobnie był domem pierwszych form życia na naszej planecie! Tak twierdzą uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zdaniem których pumeks dzięki swojej strukturze przed miliardami lat mógł być miejscem bytowania pierwszych ziemskich form życia.

My znamy zgoła inne przeznaczenie pumeksu. Ze względu na silne właściwości ścierające pumeks służy przede wszystkim do usuwania zrogowaciałego naskórka oraz odcisków – głównie na stopach. Świetnie poradzi sobie również z pękającymi piętami, usprawni krążenie. Pumeks dobrej jakości dotrze nawet do najgłębiej zakorzenionego brudu i usunie powstałe na skórze plamy.

Kojąca kąpiel dla stóp

Aby zadbać o stopy, należy przygotować sobie miskę z ciepłą wodą i solą kosmetyczną. Niektórzy do wody wlewają mleko (tak robiła Kleopatra) – ma to zmiękczyć skórę i sprawić, że stanie się gładka oraz jedwabista. Taka kąpiel wpływa na stopy kojąco i odświeżająco. Przyniesie również ulgę zmęczonym nogom. Gdy już wymoczysz stopy (co powinno trwać 15-20 minut) i naskórek zmięknie, sięgnij po pumeks, a następnie usuń wszelkie zgrubienia, odciski itp. Na koniec dokładnie osusz stopy i wetrzyj w nie krem nawilżający (najlepiej przeznaczony do tej części ciała). Jeśli zrogowaciałego naskórka oraz nagniotków trudno się pozbyć, wykonaj dodatkowo peeling stóp.

W sklepach dostępne są pumeksy naturalne i syntetyczne. Te drugie są dużo tańsze, warto jednak dołożyć parę złotych i zdecydować się na pumeks wulkaniczny. Będzie służył ci zdecydowanie dłużej – w sztucznych pumeksach po kilku zastosowaniach zwykle robią się dołki, a wytarty pumeks traci swoje właściwości.

pumeks

Wymieniaj go regularnie

O pumeks trzeba dbać, w przeciwnym wypadku zamiast pomóc – zaszkodzi. Po każdym użyciu trzeba go dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, szczególnie jeśli to pumeks naturalny. Zalecane jest również raz w miesiącu pozostawienie go na noc w naczyniu z osoloną wodą. Trzeba też pamiętać, że pumeks, ze względu na swoje przeznaczenie, jest siedliskiem bakterii i grzybów, dlatego trzeba go często wymieniać i nikomu nie pożyczać! Szybko ulega zabrudzeniu, a jeśli jest syntetyczny, już po kilku razach traci swoje właściwości. Chorobotwórcze drobnoustroje gromadzą się w porach pumeksu, pomyśl więc, co trafia na twoją skórę, gdy go długo używasz…

Zdaniem dermatologów pumeks (zwłaszcza syntetyczny) należy wyrzucić po kilkunastu zastosowaniach (jeśli jest wulkaniczny i właściwie o niego dbasz, posłuży ci trochę dłużej, co nie znaczy, że możesz bezkarnie ścierać nim naskórek przez kilka miesięcy).

pumeks

Pumeks w proszku

W dobrze zaopatrzonych drogeriach i mydlarniach znajdziesz też pumeks sproszkowany, który również bardzo dobrze radzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem i wszelkimi zgrubieniami. Podczas zabiegu wykonuje się masaż stóp z jego zastosowaniem, co zapewnia gładką, miękką skórę. Żeby aplikacja była łatwiejsza, sproszkowany pumeks należy połączyć z żelem pod prysznic albo mydłem w płynie.

Co ważne, sproszkowany pumeks w połączeniu z płynnym kosmetykiem zamienia się w peeling, który możesz zastosować na całym ciele. Skóra po takim zabiegu będzie oczyszczona, wygładzona, zregenerowana. Po peelingu z użyciem sproszkowanego pumeksu trzeba koniecznie wklepać w skórę krem albo balsam – właśnie teraz twoje ciało wchłonie najwięcej substancji odżywczych.

pumeks

Tarki i polerki

Zamiast pumeksu możesz sięgnąć po tarkę do stóp. Tarki zazwyczaj wyposażone są w wyprofilowaną rączkę, co ułatwia ich trzymanie i korzystnie z nich. Niektóre tarki mają dwie powierzchnie ścierające. Jedna jest ostra – usuniesz nią wszelkie zgrubienia, nagniotki itp. Natomiast druga powierzchnia jest delikatniejsza, drobniejsza – to polerka, która wygładzi skórę po usunięciu zrogowaciałości.

Alternatywą dla pumeksów i tarek są elektryczne polerki do stóp. Takie urządzenie szybko poradzi sobie z nagniotkami, zgrubieniami, popękanymi piętami. Pozostawi skórę wygładzoną i gotową na przyjęcie substancji odżywczych z kosmetyku. Polerka (nazywana również elektryczną tarką albo zdzierakiem) ma szybkoobrotową dyszę z setkami mikrokryształków. Możesz ustawić dowolny poziom szybkości. Polerki wyposażone są w różne końcówki, które sprawdzą się zarówno na początku zabiegu, gdy skóra wymaga solidnej pielęgnacji, jak i na końcu, do wygładzenia naskórka.

pumeks

Co wolą internautki?

Pumeks, tarka, polerka? Oto, co wybierają Polki:

„Najlepsze są pumeksy z lawy wulkanicznej, bo doskonale ścierają stopy. Tylko trzeba pamiętać, żeby taki pumeks regularnie wymieniać, bo zbierają się w nim bakterie”.

„Zawsze używam tarki, jednak po niej skóra na piętach jest szorstka, bo porysowana, natomiast po pumeksie gładka, ale on tak dobrze nie ściera i na dodatek niezbyt przyjemnie pachnie po zmoczeniu”.

„Ja mam właśnie taką tarkę z papieru ściernego i uważam, że jest najlepsza”.

Pumeks plus peeling to najlepsze połączenie, może być też tarka plus peeling. Ważne, żeby stopy były wymoczone. Przyrządy do pielęgnacji stóp często wymieniam i nigdy nie miałam żadnych przykrych dolegliwości”.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2015 21:16
Dziwi mnie wydawanie tyle kasy na jakiś pilnik do stóp skoro mozna sobie uzyc pumeksu za 1-2zł...
odpowiedz
Goodforyou blog (Ocena: 5) 28.08.2015 11:11
A ja polecam pilnik elektryczny scholl. Świetna sprawa. Jego opis znajdziecie u mnie - nazwa w loginie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2015 10:30
Boże, widzisz i nie grzmisz. Po co pisać o czymś, o czym się nie ma zielonego pojęcia?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie