Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia

28 Sierpnia 2015

Co i jak stosować do pielęgnacji stóp? Czy pumeks to dobry wybór? A jeśli tak, to jak o niego dbać i na co zwrócić uwagę?

pumeks

Czy wiedziałaś, że prawdziwy pumeks to skała magmowa zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego? Na on drobnoziarnistą strukturę i powstaje z silnie gazującej, pienistej lawy. Ciekawostką może być fakt, że naturalny pumeks prawdopodobnie był domem pierwszych form życia na naszej planecie! Tak twierdzą uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zdaniem których pumeks dzięki swojej strukturze przed miliardami lat mógł być miejscem bytowania pierwszych ziemskich form życia.

My znamy zgoła inne przeznaczenie pumeksu. Ze względu na silne właściwości ścierające pumeks służy przede wszystkim do usuwania zrogowaciałego naskórka oraz odcisków – głównie na stopach. Świetnie poradzi sobie również z pękającymi piętami, usprawni krążenie. Pumeks dobrej jakości dotrze nawet do najgłębiej zakorzenionego brudu i usunie powstałe na skórze plamy.

Kojąca kąpiel dla stóp

Aby zadbać o stopy, należy przygotować sobie miskę z ciepłą wodą i solą kosmetyczną. Niektórzy do wody wlewają mleko (tak robiła Kleopatra) – ma to zmiękczyć skórę i sprawić, że stanie się gładka oraz jedwabista. Taka kąpiel wpływa na stopy kojąco i odświeżająco. Przyniesie również ulgę zmęczonym nogom. Gdy już wymoczysz stopy (co powinno trwać 15-20 minut) i naskórek zmięknie, sięgnij po pumeks, a następnie usuń wszelkie zgrubienia, odciski itp. Na koniec dokładnie osusz stopy i wetrzyj w nie krem nawilżający (najlepiej przeznaczony do tej części ciała). Jeśli zrogowaciałego naskórka oraz nagniotków trudno się pozbyć, wykonaj dodatkowo peeling stóp.

W sklepach dostępne są pumeksy naturalne i syntetyczne. Te drugie są dużo tańsze, warto jednak dołożyć parę złotych i zdecydować się na pumeks wulkaniczny. Będzie służył ci zdecydowanie dłużej – w sztucznych pumeksach po kilku zastosowaniach zwykle robią się dołki, a wytarty pumeks traci swoje właściwości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-28 21:16:13

re: Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia

Dziwi mnie wydawanie tyle kasy na jakiś pilnik do stóp skoro mozna sobie uzyc pumeksu za 1-2zł...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Goodforyou blog
(Ocena: 5)
2015-08-28 11:11:58

re: Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia

A ja polecam pilnik elektryczny scholl. Świetna sprawa. Jego opis znajdziecie u mnie - nazwa w loginie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-28 10:30:19

re: Pumeks - korzyści i zagrożenia dla zdrowia

Boże, widzisz i nie grzmisz. Po co pisać o czymś, o czym się nie ma zielonego pojęcia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1