PRAWDY I MITY O OPALANIU

15 Lipca 2010

Zastanawiasz się, czy w Mrągowie i na Majorce słońce opala tak samo? A może nie wiesz, czy podczas wakacji trzeba zrezygnować z peelingów? Ten poradnik jest dla Ciebie.

PRAWDY I MITY O OPALANIU

Mit 1. W cieniu się nie opalę.

Nieprawda. Promienie UVA oddziałują na skórę nawet w pochmurny dzień, a co gorsza przenikają przez chmury, szyby, a nawet ubrania. Stanowią aż 90% promieniowania słonecznego docierającego na ziemię i to bez względu na porę roku. Jedyna różnica jest taka, że zimą - analogicznie w cieniu - operują z mniejszym nasileniem. Nie bagatelizujmy jednak tego. Promienie UVA sprawiają, że godzina spędzona w samochodzie skończy się dla skóry tym, czym słoneczna sesja na plaży w pełnym słońcu.

Mit 2. Nieważne czy Sycylia, czy polskie Chałupy – zabieram ten sam filtr.

Nieprawda. Filtr powinno się dobierać do fototypu i rodzaju skóry, a także w zależności od tego, gdzie zamierzamy spędzić wakacje. Warto kierować się zasadą: im wyższy filtr SPF, tym lepiej. Osoby z jasną karnacją (fototyp I: rude włosy i mleczna skóra oraz fototyp II: włosy blond i normalna skóra) o skórze wrażliwej na słońce, skłonnej do alergii powinny stosować filtr SPF 50+. Podobnie jeśli urlop spędzamy w miejscu o intensywnym nasłonecznieniu: w górach, nad morzem czy w tropikach. Najwyższa ochrona, czyli 50+, jest wskazana w Tajlandii, Egipcie, Turcji, na Kubie i Krecie. Niższe faktory (SPF 30, SPF15) są odpowiednie dla skór wrażliwych na słońce, jednak przy normalnym nasłonecznieniu. 

Mit 3. Opalanie przyspiesza starzenie skóry.

Prawda. Promienie UV, a zwłaszcza UVA, przyspieszają proces fotostarzenia się skóry. Okazuje się, że aż 80% zmarszczek powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas gdy promienie UVB działają na powierzchni – wywołują opaleniznę, czasem powodują oparzenia słoneczne - to promienie UVA są znacznie bardziej niebezpieczne. Przenikają aż do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadzają DNA komórek. Jeśli ten proces stale się powtarza, może dojść nawet do powstania zmian nowotworowych. UVA odpowiedzialne jest za alergie słoneczne (zaczerwienienie, swędzenie) oraz powstawanie przebarwień. 

Mit 4. Filtry się dodają.

To niemożliwe. Nakładając krem do twarzy z SPF 15, a potem kosmetyk przeciwsłoneczny SPF 30, nie jesteśmy w stanie otrzymać protekcji na poziomie filtra SPF 45. Tak naprawdę chroni nas ostatni nałożony preparat. Pamiętajmy przy tym, że nawet najwyższy faktor SPF 50+ nie będzie nas chronił przez cały dzień. Aplikację należy powtarzać co dwie godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

Mit 5. Krem do opalania z poprzednich wakacji nie nadaje się do użycia.

Prawda. Termin ,,przydatności” kremu do użytku poza tym, że jest uzależniony od daty produkcji, zależy od tego czy kosmetyk był dobrze przechowywany i nie utlenił się pod wpływem słońcu. Krem do opalania po sezonie można stosować jak balsam nawilżający, który dodatkowo będzie chronił skórę przed działaniem promieni UVA. Nie żałujmy sobie kremu. Zaleca się stosowanie ok. 2mg/cm kwadratowy skóry, co daje ok. 30 ml na całe ciało podczas jednorazowej aplikacji. Oznacza to, że standardową butelkę kosmetyku o pojemności ok. 150 ml powinniśmy zużyć po 5 razach. Tymczasem zużywamy tylko 10% wymaganej dawki kosmetyku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (46)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Brygida
(Ocena: 5)
2017-08-18 18:17:29

Najważniejsze to żeby nie przesadzać ze słońcem, a jak już ktoś się poparzy to można zastosować sposoby z http://www.lafoto.pl/sposoby-na-poparzenia-sloneczne/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wowik
(Ocena: 5)
2014-07-06 14:33:57

re: PRAWDY I MITY O OPALANIU

Wow to teraz widze sa mity prawdziwe i mity nieprawdziwe , portal DLA moronow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 20:15:26

Zapraszamy na nowe forum dla kobiet www.swiatwenus.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-28 12:25:42

Bo Bułgarii za 1100 zł?? A gdzie Ty znalazłaś taką wycieczkę? Sama bym na coś takiego z chęcią wyskoczyła, z tego co patrzyłam, to wszystkie te wycieczki takie drogie były. A tu proszę, jednak można znaleźć coś tańszego!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-27 09:59:05

Uwielbiam się opalać! W tym roku u nas pogoda chyba się popsuła, ale mnie to mało obchodzi bo na początku sierpnia wyjeżdżam :) Super wycieczki można teraz znaleźć, wcale nie drogie, np do Bułgarii za ok 1100 zł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-19 12:45:43

było już

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-17 00:04:14

Pamiętam jak rozmawiałam ze swoją rezydentką i powiedziałam jej jakiego kremu do opalania będę używała to dziwnie się na mnie popatrzyła. Wzięłam ze sobą krem z małym filtrem. Od razu powiedziała, że na miejscu muszę się zaopatrzyć w coś mocniejszego - i miała rację. Położysz się na 15 minut i później człowiek chodzi spalony! Trzeba na to zdecydowanie uważać! Szczerze to do dziś mam kontakt z tą panią z alfastaru, pokazała mi jeszcze kilka fajnych sklepików w których kupiłam sobie śliczne sukienki i kapelusze, w Polsce takich nie ma ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-16 22:27:01

ALE BŁĄD!!! NIE ROBI SIĘ BIOPSJI ZE ZMIANY NOWOTWOROWEJ NASKÓRNEJ, BO MOŻE TO SPOWODOWAĆ PRZERZUTY!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-16 20:52:04

Lubię być opalona, oczywiście naturalnie na słońcu, Kocham! Ale pałam ogromną nienawiścią do leżenia i pocenia się na słońcu- o zgrozo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-16 11:45:39

boże jak ja nienawidzę opalenizny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz