Prawdy i mity o botoksie

16 Lipca 2009

Bezgranicznie pokochały go Amerykanki, a w Polsce, mimo że jest dostępny od wielu lat, wciąż budzi kontrowersje i wątpliwości…

Prawdy i mity o botoksie

Bezgranicznie pokochały go Amerykanki. W Europie zyskał sobie rzesze fanów. To wciąż jeden z najchętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. W Polsce, mimo że dostępny jest od wielu lat, wciąż budzi kontrowersje i wątpliwości. Czy na pewno uzasadnione? Oto 10 najważniejszych pytań o botoks:

Co może botoks?

Botoks ze względu na swoje właściwości może być traktowany jako element profilaktyki antystarzeniowej. To obecnie najbezpieczniejsza i najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych. Pozwala uzyskać zrelaksowany, odświeżony, często łagodniejszy wygląd twarzy. Na liście ,,pokonanych” ma kurze łapki, lwią zmarszczkę czy zmarszczki palacza. Kariera botoksu w medycynie estetycznej rozpoczęła się pod koniec lat 80. Wtedy jego możliwości, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, mogły się wydawać ubogie - zazwyczaj wykorzystywano go do wygładzania zmarszczek wokół oczu i na czole. Przez lata doceniono jego wszechstronne możliwości.

„Dzisiaj z pomocą botoksu możemy poprawić owal twarzy, unieść powieki, zlikwidować opadające kąciki ust, wygładzić dekolt, pozbyć się zmarszczek na szyi” - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu, która specjalizuje się w zaawansowanych technikach odmładzania skóry.

Jak działa botoks?

Podczas zabiegu podaje się niewielką ilość toksyny botulinowej (rodzaj oczyszczonego białka). Z medycznego punktu widzenia, botoks powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem. W efekcie, następuje relaksacja mięśnia i wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Jak długo działa botoks?

Efekty zabiegu utrzymują się średnio od 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, wielkości podanej dawki i rezultatu, jaki chcemy uzyskać. Zazwyczaj przyjmuje się, że kolejny zabieg można wykonać już po czterech miesiącach. Są jednak pacjenci, u których wystarczy jeden zabieg w ciągu roku.

Czy botoks szkodzi?

Botoks nie szkodzi. Ryzyko wystąpienia np. reakcji alergicznych w jego przypadku jest takie same, jak w przypadku każdego innego leku. Warto dodać, że toksyna botulinowa jako lek w medycynie i dermatologii estetycznej (m.in. w okulistyce i neurologii) stosowana jest już od ponad 20 lat i ma bogate dossier naukowe. Botoks nie powoduje żadnych nieodwracalnych zmian w organizmie.

„Po pewnym czasie toksyna się dezaktywuje, powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwem a mięśniem” -  tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z WellDerm.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Za każdym razem zabieg poprzedza wnikliwa konsultacja lekarska.

„Pod uwagę biorę trzy czynniki - oceniam jakość skóry pacjenta, jej napięcie i, co równie ważne, mimikę całej twarzy. W tym celu proszę pacjentów o wykonanie szeregu min i grymasów, tak aby określić działanie poszczególnych mięśni” - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska.

Po takiej ocenie lekarz decyduje, w których punktach wybrany mięsień należy osłabić, a w których wzmocnić jego pracę. Następnie dobiera właściwą dawkę i za pomocą cieniutkiej igły podaje rozcieńczony preparat. Cały zabieg zajmuje około 20 minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań - nie ma znaczenia, czy mamy środek upalnego lata, czy srogiej zimy. Można go wykonać nawet w przerwie na lunch - botoks robi swoje, a my, bez konieczności brania urlopu, spokojnie wracamy do pracy. Już po kliku dniach widoczne staną się pierwsze efekty - zrelaksowany wygląd. 

Czy aplikacja botoksu boli?

Nie boli. „To odczucie podobne do tego, które mamy przy zastrzykach z zastosowaniem bardzo cienkiej igły, np. w przypadku podawania insuliny” - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska.

„Nakłucia nie powodują zasinień czy opuchnięć. Jeżeli mamy wyjątkowego pecha, w miejscu nakłucia może się pojawić niewielki siniaczek, który jednak z łatwością zamaskujemy makijażem” - dodają w WellDerm.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z botoksem?

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegów z botoksem należy wymienić ciążę, karmienie piersią, zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Trzeba zachować ostrożność w przypadku stosowania antybiotyków i niektórych leków. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać poprzedzająca zabieg konsultacja medyczna.

Czy można przesadzić z botoksem?

Jak ze wszystkim, tutaj także wskazany jest umiar.

Lepiej częściej aplikować sobie mniejszą dawkę, niż jednorazowo dużą i skazywać się na tzw. efekt maski” - mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Jeszcze kilka lat temu właśnie tego typu zabiegi, po których twarz zostaje pozbawiona możliwości wyrażania uczuć, były niezwykle popularne. Teraz ten trend się zmienił - pacjenci częściej decydują się na zabiegi delikatniejsze, które nie zmieniają drastycznie rysów twarzy. Jak się okazuje, spore znaczenie mają też różnice kontynentalne - mieszkanki Stanów Zjednoczonych  częściej wybierają zabiegi dające silny efekt, Europejki wolą pozostawiać swoim mięśniom większą swobodę. Zróżnicowana jest też sama Europa - Hiszpanki i Włoszki preferują zabiegi zapewniające silne, łatwo zauważalne efekty. Skandynawki, natomiast, poprawiają rysy twarzy delikatnie, pozostając w zgodzie z naturą.

Dla kogo jest botoks?

Dla mężczyzn i kobiet, którzy chcą się uporać z konkretnymi problemami. Panowie najczęściej decydują się na zabieg z zużyciem botoksu, kiedy chcą usunąć kłopotliwe zmarszczki na czole, np. tzw. lwią zmarszczkę.

„Ta metoda zjednuje sobie coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród biznesmenów i polityków. Dzięki niej znikają bariery komunikacyjne kojarzone ze srogim wyrazem twarzy. Nadal jesteśmy skuteczni, ale jednocześnie bardziej przystępni” - mówią w WellDerm.

Botoks pozwala zwalczyć również inny, nie tylko zresztą męski problem - nadmierne pocenie się. Już jedno podanie toksyny botulinowej sprawia, że na długi czas możemy zapomnieć o skutkach nadmiernej potliwości pach, stóp czy dłoni. Botoks, ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się w walce z powracającymi migrenami i bruksizmem (zgrzytanie zębami). 

Czy na botoks może być za wcześnie lub za późno?

Na botoks mogą się zdecydować już 25-latki, np. jeżeli chcą zmniejszyć mars na czole czy złagodzić srogi wyraz twarzy.

U 60-latek raczej będziemy likwidować obwisły podbródek, poprawimy owal twarzy. Różny wiek powoduje różne wskazania do zabiegu” - mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

Na botoks nie można być ani za młodym, ani za starym.

Wiek sprawia, że inaczej pracuje się z pacjentem, wybiera trochę inne miejsca, uwzględnia zmieniające się właściwości skóry” - dodają w WellDerm.

Zobacz także:

Jad węża zamiast botoksu?

W walce o młodość i urodę kobiety są w stanie znieść naprawdę wiele. Zgadnijcie, na co, dla odmiany, pozytywnie wpływa sperma byka?

Operacja na pierwszą komunię, botoks na osiemnastkę... 

Coraz młodsze osoby poddają się operacjom plastycznym. Nie tylko ze względów estetycznych. Część z nich jest zachęcana do zabiegów przez rodziców, którzy rzekomo chcą dla swych dzieci jak najlepiej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (49)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mira
(Ocena: 5)
2015-03-01 00:11:13

re: Prawdy i mity o botoksie

Super sprawa,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-29 16:18:43

To przecież normalna sprawa.Teraz nie jest to juz temat tabu,a wrecz odwrotnie coraz wiecej gwiazd sie do tego przyznaje.A sam botoks nie jest niczym złym www.estmedica.pl/botoks.html#text

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-10 23:32:21

Ostatnio czytałam że jakaś kobieta umarła, bo wstrzynęła sobie botoks do tyłka i przeszedł do krwioobiegu do mózgu. Zmarła na niedoczynności płuc czy coś takiego... Poza tym wiele osób ma zmarszki, ale nie mimiczne, czyli botoks niewiele da...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-18 19:18:24

artykuł z WP.PL !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 18:34:52

Zapomnieli o najważniejszych dwóch pytaniach - ile to kosztuje i w jakich miastach są kliniki mające do tego uprawnienia,..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 21:25:13

Nie chcą odstraszać ceną;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 10:30:15

Czy wiesz że IQ Nicole Kidman oszacowano na 132, Shakiry na 140, Sharon Stone na 154, Przemka Salety na 102 a Dody na 156. A ty wiesz jakie masz IQ? Nie wiesz? Sprawdź się! www.iqtest24.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 00:24:15

lepiej posmarować twarz gnojowicą i taki sam efekt

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 20:00:11

hahahah xP w sumie :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-17 21:59:06

puste szmaty xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-16 22:57:43

moim zdaniem wystarczy krem przeciw zmarszczkom. Nie wiem co powiem za kilka lat, gdy zobaczę u siebie pierwsze zmarszczki, ale narazie uważam ze czasu nikt nie oszuka, a trzeba umieć starzec się z godnością.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-16 22:42:11

Czy wiesz że IQ Nicole Kidman oszacowano na 132, Shakiry na 140, Sharon Stone na 154, Przemka Salety na 102 a Dody na 156. A ty wiesz jakie masz IQ? Nie wiesz? Sprawdź się! www.iqtest24.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-16 22:00:36

nie za duzo tych reklam w komentach ?! denerwuja mnie ... ;X

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz