Pożegnaj trądzik na zawsze!

Z trądzikiem walczy wiele młodych osób, choć może się on również pojawić w późniejszych latach. Jak rozprawić się z nim raz na zawsze?
Pożegnaj trądzik na zawsze!
02.09.2013

Trądzik młodzieńczy jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku dojrzewania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Objawem są nieestetyczne krostki na skórze – głównie twarzy, ale też dekoltu, pleców, ramion. W ok. 80 proc. trądzik pojawia się w efekcie czynników genetycznych. Może się też rozwinąć ok. 30-40. roku życia, np. wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej albo po ciąży. Nie trzeba mu się jednak biernie przyglądać – można go pokonać.

Leki nie takie dobre?

Trądzik bardzo często leczy się farmakologicznie, stosując antybiotyki czy leki przeciwzapalne. Jednak zdaniem dr Urszuli Brumer z warszawskiej klinki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody trzeba do ich stosowania podchodzić ostrożnie. – Pamiętajmy, że leczenie antybiotykowe jest obciążające dla całego organizmu i powinno być zarezerwowane tylko dla ciężkich postaci trądziku. Wcale nie jest trudno o uszkodzenie wątroby. A tę mamy tylko jedną – ostrzega dr Brumer. Leki stosowane w leczeniu trądziku nie są obojętne dla naszych narządów wewnętrznych i mogą zaburzać florę bakteryjną. Może się więc okazać, że pozbędziemy się trądziku, ale nabawimy się innego, poważnego schorzenia.

Peelingi medyczne

Następnym krokiem na drodze do zdrowej skóry są peelingi medyczne – bardzo skuteczne, ale pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie. – Dobieramy je indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Nowoczesne peelingi są preparatami złożonymi i tak skomponowanymi, że oprócz złuszczania mają również działanie sebostastyczne (hamują wydzielanie łoju), przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze. Niekiedy zdarza się, że po 2-3 peelingach stan skóry jest gorszy. Dzieje się tak, ponieważ szybciej ujawniają się zmiany ukryte jeszcze pod skórą, które bez peelingu i tak by się ujawniły, ale nieco później. Nie należy się tym przejmować ani absolutnie przerywać kuracji – wyjaśnia dr Brumer.

Długa kuracja

Stosowanie peelingów enzymatycznych pozwala wyleczyć trądzik bez stosowania antybiotykoterapii czy sterydów. Po drugie takie peelingi wyraźnie poprawiają wygląd skóry i jej nie przesuszają.Warto jednak nastawić się na długotrwałe leczenie. Cała kuracja trwa około pięciu miesięcy, podczas których wykonuje się peelingi co ok. 2-3 tygodnie. W efekcie redukujemy zmiany skórne, poprawiamy koloryt cery oraz ograniczamy do minimum ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Doraźnie można zastosować również leczenie osoczem bogatopłytkowym, które leczy stany zapalne – mówi dr Brumer.

adriana lima

Codzienna pielęgnacja

Dr Urszula Brumer przekonuje, że pierwszym krokiem do uzyskania pięknej i zdrowej cery jest sumienne, codzienne oczyszczanie twarzy i złuszczanie naskórka. – Preparaty, których będziemy używać, powinny przywracać skórze właściwe pH i nie zawierać dużej ilości alkoholu – podpowiada specjalistka. Twarz należy dwa razy dziennie przemywać mleczkiem lub żelem do cery trądzikowej, osuszając ją delikatnie (bez pocierania) jednorazowym ręcznikiem. W następnej kolejności dobrze jest użyć toniku z ziół. Do tego raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny, a codziennie rano i wieczorem delikatny krem nawilżający do cery trądzikowej.

Dzięki tej, zdawałoby się oczywistej, choć nie zawsze regularnie stosowanej profilaktyce możemy uniknąć nowych wykwitów trądzikowych i zmniejszyć nasilenie już istniejących – podkreśla dr Urszula Brumer. Skóry z wypryskami nie wolno szorować żadnymi mydłami.

Tego nie jedz

W leczeniu trądziku bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety i wykluczenie niektórych produktów. – I choć nie możemy oczekiwać spektakularnych efektów od razu po odmówieniu sobie ulubionych chipsów do wieczornego filmu, to w dłuższej perspektywie stosowanie zdrowej diety znacznie zmniejszy występowanie trądziku – zapewnia dr Urszula Brumer.

Osoby mające cerę trądzikową powinny przede wszystkim wyłączyć z codziennej diety pikantne potrawy oraz ograniczyć spożywanie soli – z badań wynika, że jej nadmiar we krwi pobudza wydzielanie gruczołów łojowych oraz powoduje powstawanie wyprysków. Inne zakazane produkty to fast foody, kolorowe napoje gazowane, sztuczne soki, chipsy, cytrusy, majonez, czekolada, mocna herbata oraz kakao. Nie należy spożywać mleka, śmietany, lodów.

Co jest natomiast na liście posiłków zalecanych?

Zdaniem dr Urszuli Brumer są to owoce krajowe, naturalne soki jednodniowe, potrawy bogate w witaminę A (szpinak, sałata, szczypior, papryka, morele, twaróg) oraz witaminy z grupy B (pomidory, płatki owsiane, marchew, fasola, jajka, agrest). – Do diety warto włączyć również pokarmy zawierające tłuszcze omega-3; ryby morskie, olej lniany, orzechy włoskie. Warto także spożywać duże ilości zbóż (kasze, płatki i rośliny strączkowe), które są źródłem dużej ilość makro- i mikroelementów oraz łatwo przyswajalnego białka – sumuje ekspertka.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (88)
Ocena: 5 / 5
pawalina (Ocena: 5) 16.11.2017 09:53
Ja się bardzo zdziwiłam, kiedy na mojej twarzy znowu zaczęły pojawiać się pryszcze. Od dawna nie jestem nastolatką i myslałam, że mam to już za sobą. Na szczęście mój nastoletni syn używa bardzo skutecznego preparatu na trądzik mediqskin i teraz stosujemy go razem :)
odpowiedz
Wsuwka (Ocena: 5) 16.12.2013 14:07
Byłam na serii peelingów medycznych u doktor Brumer i jestem bardzo zadowolona. Świetna kobieta i kompetentna lekarka. Dobrze wspominam wizyty u niej i różne porady dotyczące pielęgnacji cery. A teraz czytam o niej na Papilocie:) Świat jest mały:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2013 21:03
pryszcze w okolicy brody, na policzkach mogą być spowodowane przez niewyleczone zęby, stany zapalne itp. więc jeśli ktoś takowe ma polecam przyjrzeć się bliżej swojemu uzębieniu :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2013 23:18
Ja stosowałam wiele antybiotyków, maści, zabiegów itd, ale dopiero Diane35, a teraz Aknenormin zdają się być jedyną właściwą, choć długą i ciężką drogą.
odpowiedz
Mimi (Ocena: 5) 03.09.2013 19:59
walczylam z tardzikiem 7 lat! Kazdy dermatolog, kazda kosmetyczka polecala zabiegi, kosmetyki i antybiotyki dla skory tlustej, tradzikowej.... Nic nie pomagalo! Antykoncepcja, antybiotyki, tanie naturalne a takze mega drogie kosmetyki, zabiegi kosmetczne itp. Ok pol roku temu udalam sie do kosmetyczki na peeling kawitacyjny. Ona jako pierwsza powiedziala mi ze moja skora jest sucha, a wrecz przesuszona, wrecz kazala mi odstawic wszystko co do skory tradzikowej bo to wysusza skore. Srora byla tak sucha ze wydzielala za duzo sebum, zatykala pory, powodowala silny tradzik. Mam 22 lata i dopiero teraz odkrylam jak sobie poradzic z moim tradzikiem! Nie mam juz po nim ani sladu! Moja codzienna pielegnacja to: St. Ives, Timeless Skin, Daily Microdermabrasion (Peeling do twarzy) rano i wieczorem, tonik ziaja bio Aloesowy, Na dzien krem nawilzajacy Vichy Aqualia Thermal do skory od normalniej do suchej, na noc olej ze slodkich migdalow oraz jesli pojawi sie jakas krostka stosuje KALIAS (krem z himalajskich ziol) punktowo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie