Piegi - usuwać czy nie?

14 Grudnia 2014

Jedni za nimi szaleją, inni ich nie znoszą. Piegi to interesujący dodatek do urody.

piegi na twarzy

Emma Stone, Courteney Cox, Amy Adams, Gwyneth Paltrow, Lily Cole, Julianne Moore, Weronika Rosati, Julia Kamińska to tylko niektóre gwiazdy, którym do twarzy z piegami. Wiele celebrytek z piegów uczyniło swój atut, cechę charakterystyczną.

Jednak wiele kobiet ukrywa je pod grubą warstwą makijażu. „Mam okropne piegi!” – mówi Magda. „Wyglądam, jakbym była brudna. Moje piegi są naprawdę bardzo widoczne. Mam je na całej twarzy: nosie, policzkach, podbródku, czole. Beznadziejnie to wygląda. Staram się je jakoś zatuszować, ale efekt jest mizerny. Nie sądzę, żeby komukolwiek podobały się takie plamy”.

Czym właściwie są piegi?

To małe ciemne plamki, które pojawiają się na skórze osób najczęściej o jasnej karnacji oraz jasnych bądź rudych włosach. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Piegi pojawiają się u osób z odpowiednim wariantem genu MC1R. Piegów może być niewiele albo wprost przeciwnie – czasem piegów jest tak dużo, że pokrywają nie tylko twarz, ale również inne części ciała (szyję, dekolt, ramiona, ręce, plecy).

Piegi mogą się też nasilać się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. podczas opalania. Dzieje się tak, ponieważ światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, co powoduje zwiększenie liczby i pociemnienie piegów.

Ciekawostką może być fakt, że piegi nie występują u niemowląt, często natomiast pojawiają się u dzieci i młodzieży, a rzadko u osób dorosłych. Powód? Skóra młodych osób nie produkuje wystarczającej ilości melaniny, by więc ochronić się przed działaniem słońca, pokrywa się piegami, które znikają w okresie dojrzałości. Ale uwaga – u osób ze szczególnie jasną cerą może się zdarzyć, że piegi zostaną do końca życia.

Co prawda piegi nie są związane z żadnymi chorobami skóry, jednak ludzie piegowaci są nieznacznie bardziej narażeni na oparzenia słoneczne oraz na rozwój raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz