Pędzle do makijażu - jak o nie dbać?

Gwarantują perfekcyjne wykonanie makijażu. Trzeba tylko umiejętnie je dobrać i regularnie o nie dbać.
Pędzle do makijażu - jak o nie dbać?
18.01.2015

Bez pędzli do makijażu nie obejdzie się żadna makijażystka. Jeśli tobie również zależy na starannym makijażu, powinnaś się w nie zaopatrzyć. Oto przegląd pędzli wraz z podpowiedziami, jak z nich korzystać oraz w jaki sposób o nie dbać.

Pędzel do podkładu

Optymalnie powinien być wykonany z nylonu. Nie będzie wtedy absorbował nadmiernych ilości podkładu. Powinien mieć wydłużony kształt i zaokrągloną końcówkę. Taki pędzel zapewni szybką, dokładną i precyzyjną aplikację – nawet w trudno dostępnych miejscach (np. u nasady czy skrzydełek nosa albo przy linii włosów) . A to gwarantuje perfekcyjne wykonanie makijażu. Ten pędzel sprawdzi się również do nałożenia podkładu na szyi.

„Pędzel do podkładu powinien być płaski i niezbyt duży. Nie zanurzamy pędzla bezpośrednio w podkładzie, lecz pozwalamy ogrzać się kosmetykowi w naszej dłoni. Jeśli już używamy go do nabierania fluidu prosto z opakowania, uważajmy, by zanurzyć jedynie jedną czwartą jego włosia. Można też nałożyć podkład na twarz palcami, a następnie użyć pędzla do roztarcia kosmetyku” – mówi Agnieszka Sęczkowska, wizażystka marki Golden Rose.

Pędzel do pudru

To największy pędzel do makijażu, o miękkim, gęstym i dość długim włosiu oraz zaokrąglonej końcówce. Taki pędzel pomoże ci szybko i równomiernie pokryć pudrem skórę twarzy, szyi, a także dekoltu.

Puder (ale również róż czy puder brązujący) można nakładać tzw. pędzlem Kabuki. Ma on bardzo gęste i miękkie włosie, a zamiast długiego trzonka wyposażony jest w szeroką podstawę. Dzięki niemu, wykorzystując metodę aplikacji zwaną „stemplowaniem”, można uzyskać efekt idealnego krycia.

Pędzel do korektora

Poznasz go po tym, że jest wąski, płaski i prosto zakończony. Dzięki niemu precyzyjnie pokryjesz wypryski oraz inne niedoskonałości cery. Gwarantuje dokładną aplikację kosmetyku.

Pędzel do różu albo pudru brązującego

Znacznie lepszy do rozprowadzania kolorowego kosmetyku na skórze od gąbeczki dołączonej przez producenta. Jest pękaty, o zaokrąglonej końcówce – dzięki temu na twarzy nie powstaną smugi, który sprawiłyby, że efekt byłby sztuczny. Pędzel do różu albo pudru brązującego powinien mieć odpowiedni (nie za duży!) rozmiar. Chodzi o to, aby nie pokrywał zbyt dużego obszaru, a tylko precyzyjnie rozprowadzał kosmetyk we właściwym miejscu, czyli na policzkach, nie całej twarzy.

makijaż vogue

Jaki pędzel: z włosiem naturalnym czy syntetycznym?

Profesjonalne pędzle do makijażu (oprócz pędzla do podkładu) wykonane są z naturalnego włosia. Są dzięki temu miłe w dotyku i odpowiednio wyprofilowane. A to gwarantuje szybszą, łatwiejszą oraz dokładniejszą dla skóry aplikację kosmetyków. Pędzle z naturalnego włosia są jednak znacznie droższe od syntetycznych, ale za to bardzo trwałe. Tanie, kolorowe pędzle najczęściej wykonane są z włókien syntetycznych, które jednak nie odpowiadają wymogom stawianym dobrym przyborom do makijażu. Sztuczne włosie z reguły jest szorstkie i niewłaściwie wyprofilowane. Takie akcesoria szybko tracą kształt i niszczą się, a to znacznie utrudnia nakładanie makijażu. Mogą one również podrażnić skórę i spowodować jej zaczerwienienie.

makijaż vogue

Bardzo ważne jest systematyczne dbanie o pędzle do makijażu. Pędzle po każdym użyciu (!) należy oczyścić specjalnym preparatem w sprayu; włosie spryskuje się preparatem i usuwa z niego pozostałości kosmetyków, wycierając je chusteczką higieniczną. Przybory potraktowane w ten sposób praktycznie od razu są suche, ponieważ zawarte w produkcie substancje szybko odparowują.

Pędzle, w zależności od intensywności użytkowania, należy regularnie (minimum raz w miesiącu) myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła albo delikatnym szamponem; wyjątek stanowi pędzel do nakładania podkładu – najlepiej myć go po każdym użyciu. Pędzle trzeba następnie dokładnie wypłukać, aż woda będzie czysta, odcisnąć włosie i ułożyć do wyschnięcia na papierowym ręczniku (w pozycji leżącej).

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z:

„Sekrety makijażu”, Eryka Sokólska, wyd. Czerwony dywan, 2011

makijaż vogue

Spiczasta końcówka pędzla

Można za jej pomocą nakładać cienie nad lub pod rzęsami, tworząc równą linię – grubszą albo cieńszą, w zależności od grubości pędzla. Gdy wybieramy pędzle do cieni, generalnie najlepiej przetestować różne ich rodzaje, aby pozostać przy tych, które są najwygodniejsze i które gwarantują precyzyjną aplikację.

Pędzel do brwi

To pędzel płaski, ze skośną końcówką; przeznaczony jest do precyzyjnego nakładania cienia, którym podkreślasz brew. Dzięki niemu można uzyskać graficzny i naturalny efekt.

Pędzel do ust

Zrobiony jest ze sprężystego włosia. Ma spiczastą końcówkę. Nakłada się nim szminkę i błyszczyk. Zapewnia staranny rysunek ust.

Pędzel do kresek

Jest bardzo cienki i ostro zakończony. Służy do precyzyjnego rysowania nawet wyjątkowo cienkich kresek. Płaski, prostokątny lub ścięty pod kątem, o krótkim włosiu, znacznie ułatwi wykonanie równych kresek przy linii rzęs.

Pędzel „miotełka”

Służy do usuwania nadmiaru pudru oraz cieni, które uległy osypaniu. Jest płaski i bardzo delikatny, w formie promieniście rozłożonego wachlarza.

makijaż vogue

Pędzle do cieni

Cienie do powiek najłatwiej nakładać właśnie pędzlami. Najlepiej mieć kilka rodzajów, o różnych grubościach, kształtach i długościach. Z miękkiego i sprężystego włosia. Każdy taki pędzel powinien służyć do nabierania jednego rodzaju cienia (albo jasnego, albo ciemnego, nie należy tego mieszać). Ułatwi to aplikację i zaoszczędzi czas. Szersze pędzelki służą natomiast do malowania większej powierzchni powieki, a węższe – mniejszej. Zakończenie pędzla wpływa na sposób aplikacji.

Półokrągła końcówka pędzla

Dzięki niej nałożony kosmetyk nie będzie tworzył na skórze smug, tylko rozłoży się równomiernie na całej powiece – a to dlatego, że taka końcówka zapewnia przyleganie drobinek cienia na całej długości kopułki.

Równo przycięta końcówka pędzla

Służy do rozcierania linii cieni. Uwaga! Nie powinno się nią nabierać kosmetyków.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 3.43 / 5
Karolcia (Ocena: 5) 02.05.2015 12:02
Wybór pędzli do makijażu jest duży, ja jednak polecam pędzel kabuki Earthnicity Minerals. Idealny do aplikacji kosmetyków mineralnych. Sama używam i jestem zadowolona:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 19.01.2015 00:11
Nie wiem kogo pokusił przepisywać jakieś brednie o pędzlach. Wszystkie naturalne poza pędzlem do podkładu? Ja się trzymam zasady suche produkty = włosie naturalne a mokre = sztuczne i jestem zadowolona. Do tego mycie raz w miesiącu? Po każdym użyciu czyszczenie i dezynfekowanie płynem tak ale mycie szamponem przynajmniej raz w tygodniu. I jak można mówić komuś, że akurat ten konkretny pędzel jest do tego. Ja do podkładu uwielbiam zbite flat topy a nie zaokrąglone, a usta bardzo wygodnie mi się maluje skośnym do brwi. Wykorzystanie pędzla zależy tylko od woli posiadającego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2015 16:37
Świetny artykuł, treść zgodna z tytułem i można się z niego wiele dowiedzieć. A tak naprawdę to kto to pisał? Tragedia
odpowiedz
wizażystka (Ocena: 5) 18.01.2015 15:44
Co za brednie… żeby pędzle z włosiem syntetycznym były twarde i źle wyprofilowane… chyba jakieś ze wszystko po 5 zł. W swojej kolekcji mam pędzle i naturalne i syntetyczne i nie da się ich włosia odróżnić, gdyby nie inne kolory… Jeśli jakaś "profesjonalistka" używa tylko naturalnych to gratuluję i czekam, aż przyjdzie do niej jakaś pani z uczuleniem… Następną bzdurą jest myślenie, że płyn do pędzli= mycie pędzli!!!! mycie pędzli raz w miesiącu??? A potem dziwicie się, że macie pryszcze, a pędzle są do wyrzucenia… Powinno się myć pędzle najrzadziej 1 w tygodniu! najlepiej 1 mycie wykonać płynem do mycia naczyń, gdyż usunie wszelkie tłuszcze ( jak sebum), a potem użyć szamponu do włosów. spray do czyszczenia pędzli, to dobry środek między myciami, ale nie RAZ W MIESIĄCU… porażka.
zobacz odpowiedzi (2)
P. (Ocena: 2) 18.01.2015 14:43
Za dużo to się z tego nie dowiecie, poza tym są błędy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie