Olej Marula - skarb Afryki. Poznaj jego magiczne właściwości!

Oto olej o niepodważalnych właściwościach pielęgnacyjnych. Pozyskuje się go z otaczanego czcią drzewa słoni.
Olej Marula - skarb Afryki. Poznaj jego magiczne właściwości!
15.03.2015

Olej Marula to kolejna nowinka kosmetyczna, z dobrodziejstw której mogą korzystać kobiety. Nowinka przynajmniej w Polsce, bo w Afryce olej ten znany jest od dawna. Otrzymuje się go z nasion owoców drzewa Marula (Sclerocarya birrea). Roślina rośnie w Afryce południowej i zachodniej. To drzewo z szeroką, rozgałęzioną koroną, które osiąga do kilkunastu metrów wysokości. Potocznie zwane jest „drzewem słoni”. Jego owoce mają wielkość piłki golfowej, po które chętnie sięgają te zwierzęta. W środku znajduje się duża pestka, z jądra której pozyskuje się cenny olej.

Ciekawostką może być fakt, że w niewielkiej odległości od siebie rośnie drzewo męskie i żeńskie – to warunek konieczny, by mogło ono owocować. Nic więc dziwnego, że drzewo Marula otaczane jest czcią, a afrykańska ludność chroni je od setek lat.

Dla suchej skóry

Afrykańskie kobiety olejek Marula – żółty o delikatnym kolorze i subtelnym aromacie – wykorzystują od stuleci do pielęgnacji skóry oraz włosów. I trudno się dziwić. To produkt wykazujący silne działanie odżywcze i natłuszczające. Bardzo dobrze wpływa na skórę suchą, skłonną do podrażnień, popękaną. Wykazuje działanie przeciwutleniające. Chroni nas przed przedwczesnym starzeniem skóry. Działa rewitalizująco, łagodząco, zmiękczająco. Jest skuteczny w walce z cellulitem i rozstępami – można nim smarować skórę w czasie ciąży.

Cenna w oleju Marula jest witamina E, którą nazywa się „eliksirem młodości” albo „witaminą płodności”. To bardzo silny przeciwutleniacz. Witamina E zapewnia skórze znakomitą kondycję, chroni nas przed przedwczesnym starzeniem, a także wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Na uwagę w składzie olejku Marula zasługuje także kwas oleinowy, który wykorzystywano już w czasach starożytnych. Olej ten, stosowany zewnętrznie, leczy problemy skórne, wygładza i zmiękcza naskórek, przyśpiesza jego regenerację, pomaga utrzymać właściwą wilgotność skóry. W olejku Marula znajduje się też korzystnie wpływająca na krążenie i biorąca udział w produkcji kolagenu witamina C, a także kwasy omega-6 i omega-9.

olej marula

Zamiast kremu

Olejek Marula szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Można go nawet nakładać pod makijaż, np. zamiast kremu albo bazy. Olejek ten pomaga ranom szybciej się goić. Wykazuje działanie antybakteryjne. Śmiało nadaje się do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Jest też zalecany do pielęgnacji skóry trądzikowej. Warto wykorzystywać go do pielęgnacji paznokci i dłoni.

Olej Marula może zastąpić oliwkę przeznaczoną dla małych dzieci. Uwaga! Kupując czysty olejek, koniecznie zwróćmy uwagę, czy nie jest on rozcieńczany, nie zawiera sztucznych dodatków itp. To olejek odporny na utlenianie, dlatego ma długi okres przydatności. Mówi się wręcz, że olejek Marula lepiej oddziałuje na skórę niż olejek arganowy, który również znany jest ze swoich pielęgnacyjnych właściwości.

olej marula

Jak go stosować?

Z oleju Marula można zrobić domowy olejek do twarzy. Warto dodać go do kremu stosowanego na co dzień albo nocą, a także do balsamu czy odżywki. Na jedną porcję kosmetyku (w czasie jednorazowej aplikacji) wystarczą 3-4 krople oleju Marula. Jeśli zależy nam natomiast na ujędrnieniu biustu, do oleju bazowego (np. jojoba, migdałowego) dodajemy 8-10 kropli oleju Marula (na jedną porcję). Po wymieszaniu należy starannie wklepać kosmetyk w skórę piersi.

Olej Marula warto połączyć zwłaszcza z kosmetykiem antycellulitowym. Ważne, by w czasie aplikacji wykonać porządny, minimum trzyminutowy masaż skóry (okrężnymi ruchami). Można nim ponadto wzbogacać peelingi i maseczki do twarzy.

olej marula

One polecają

Internautki, które korzystają z olejku Marula, bardzo go chwalą. „To zdecydowanie najlepszy olej. Arganowy się w moim przypadku nie sprawdził, tymczasem olej Marula świetnie pielęgnuje skórę, ale nie pozostawia jej tłustej. Odżyły też moje włosy. Polecam go zamiast kremu i odżywki” – pisze jedna z nich.

A oto opinia innej internautki: „Mój numer jeden wśród olejów dla cery suchej. Stosuję go z bazą kremową. Mam problem ze skórą, jest bardzo sucha, mimo że piję dużo wody. Byłam zaskoczona pozytywnymi efektami już po pierwszym użyciu. Ukojenie i nawilżenie, jakiego nie było po innych olejach (przetestowałam ich już trochę), utrzymujące się cały dzień bez potrzeby dodatkowego smarowania, rozszerzone pory spowodowane suchością powoli się zmniejszają. Idealnie odżywia skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo”.

EPN

olej marula

Odżywione włosy

Stosowanie olejku Marula łagodzi podrażnienia, wyrównuje koloryt skóry, redukuje zaczerwienienia, przywraca ochronną barierę skóry. Smarowanie się tym olejem usprawnia krążenie. Olejek Marula dobry jest też dla włosów. Zapewnia im witalność i blask. Włosy po zabiegu z jego użyciem się odżywione, mocne, miękkie, gładkie i błyszczące. Olej Marula bardzo skutecznie pielęgnuje końcówki. Można go nakładać zarówno na suche, jak i mokre kosmyki. Przy jego niewielkiej aplikacji nie jest konieczne spłukiwanie. Nadmiar mógłby jednak obciążyć włosy. Olejkiem Marula warto smarować również biust, co zapewni jego sprężystość i napięcie skóry.

W sklepach kosmetycznych dostaniemy czysty olejek Marula, a także produkty z jego dodatkiem – np. kremy, balsamy, błyszczyki, cienie, pudry. Znakomicie na kondycję warg wpłynie pomadka z olejkiem Marula. Dzięki niej usta będą miękkie, gładkie, odżywione. Olejek poradzi sobie również, jeśli wargi są spierzchnięte. Taka pomadka skutecznie chroni przed zmianami atmosferycznymi – wiatrem, ostrym słońcem, mrozem.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
wiennka (Ocena: 5) 20.03.2015 15:41
olejki są super, ale do pielęgnacji ja jednak wolę kosmetyki w postaci serum. Floslek ma fajną nową kolekcję Slim Line
odpowiedz

Polecane dla Ciebie