Każdego dnia wcieramy w swoją skórę 515 substancji chemicznych!

24 Listopada 2009

Dla urody potrafimy zrobić naprawdę wiele, nawet kosztem własnego zdrowia. Sprawdź, jak codzienne wcieranie słabej jakości kremów i balsamów działa na twoją skórę!

Każdego dnia wcieramy w swoją skórę 515 substancji chemicznych!

Każdego dnia przeciętna kobieta nakłada na swoją skórę porcje balsamów, lotionów, kremów, szminek – słowem, wszystkiego, co tylko kryje się w jej kosmetyczce. Każdy z wcieranych przez nią preparatów zawiera związki chemiczne mogące powodować wysypki skórne, niebezpieczne reakcje alergiczne, a nawet groźne dla życia uczulenia. Wbrew zapewnieniom producentów nie są to jednak pojedyncze substancje, szkodliwe dla jednej osoby na milion, a aktywne składniki, które mogą okazać się zabójcze dla każdej z nas…

Brytyjscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak bardzo narażamy swoje zdrowie, stosując zabiegi upiększające. W tym celu przeprowadzili eksperyment analizujący urodowe zwyczaje 2016 kobiet. Okazało się, że statystyczna Brytyjka codziennie wciera w siebie 515 różnych chemikaliów, nie zdając sobie nawet sprawy z ich działania. Co zaskakujące, tylko 9% ankietowanych potrafiło wymienić przynajmniej kilka podstawowych związków wchodzących w skład ich ulubionych kosmetyków i jedynie 1% więcej badanych przyznało, że martwi je liczba związków chemicznych, jakie aplikują swojej skórze. Z kolei aż 70% respondentek nie przejmuje się tym faktem, tłumacząc, że i tak nie potrafiłoby zrezygnować z dobrodziejstw upiększających preparatów.

Wynikami eksperymentu są zaniepokojeni zleceniodawcy badań, firma Bionsen. „Kobiety nigdy wcześniej nie były tak skoncentrowane na swoim wizerunku. Podejście "wash and go" ustąpiło codziennemu nakładaniu sztucznej opalenizny, regularnemu manikiurowi, sztucznym rzęsom i przedłużaniu włosów” – powiedziała przedstawicielka marki, Charlotte Smith.

Brytyjskie analizy są doskonałym dowodem na to, że dla urody potrafimy zrobić naprawdę wiele, nawet kosztem własnego zdrowia. Specjaliści alarmują jednak, aby raz na tydzień przeprowadzać kosmetyczny detoks i ograniczyć stosowanie kosmetyków do niezbędnego minimum w postaci mydła, szamponu oraz kremu nawilżającego. My zaczynamy już dzisiaj!

Pamiętaj! Reakcję alergiczną, będącą następstwem użycia danego kosmetyku, bardzo łatwo rozpoznać. Oczywiście, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest wyższe, jeśli mamy atopowe zapalenie skóry albo cerę wrażliwą. I tak, zawarte w tuszach do rzęs aminy mogą powodować łzawienie i zaczerwienienie oczu. Z kolei wszelkie substancje zapachowe i aromaty często okazują się przyczyną dokuczliwych nudności, wymiotów i bólów brzucha. Udowodniono również, że wchodzące w skład pomadek pigmenty wywołują stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, a popularny w walce z nadmierną potliwością talk – zaburzenia oddychania.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Jakie są skutki uboczne żucia gumy? 

Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby. Czy tak jest w rzeczywistości? Producenci, oprócz efektu przeczyszczającego, nie informują o innych, możliwych skutkach ubocznych. A niektóre z nich mogą być bardzo poważne.

Szukasz kosmetyków bez parabenów?

Coraz więcej producentów stawia na naturalność.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (52)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-25 18:00:06

Ja nic nie wcieram

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-28 13:15:35

to zle, skóre trzeba pielgenowac, uzywac kremow bo inaczej szybko sie zestarzeje i bedzie zniszczona chociażby niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-25 15:45:36

Chyba to nie takie dziwne, że tylko 9% zna skład chemiczny kosmetyków? Bo ich się używa, a nie uczy na pamięć etykietek i składu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-25 00:21:13

wysoki iloraz inteligencjii, spójrz na komentarz powyżej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 23:24:02

nie wiem do końca o co chodzi w tym artykule... chodzi tu o kremy jakieś czy np. tusze do rzęs itp.? w ogóle artykuł średni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 21:24:46

Ojeju, okropne. Substancje chemiczne! Przerażające! :/ Powiem wam tyle, że woda to też substancja chemiczna (H2O), więc nie znam powodu, dla którego miałybyśmy się tak dygać...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 18:52:59

no wlasnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 18:32:00

CP CZUŁY PUNKT O CZYM TY GADASZ??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 18:00:56

Oj, czuły punkt ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 17:33:12

Dorosłe kobiety, a tak się zachowują? Skoro macie tyle klasy to skonczcie się wyzywac od najgorszych!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-24 16:59:37

Gwara "wiejska" czy ściślej mówiąc śląska jest językiem polskim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz