Jak Twój stan psychiczny wpływa na kondycję skóry? (Stres = łuszczyca i pryszcze?)

20 Sierpnia 2015

Czy masz świadomość, jak bardzo za kondycję twojej skóry odpowiada stan psychiczny? Będziesz zaskoczona! Stan psychiczny a kondycja skóry - jaki mają ze sobą związek?

beauty vogue

Gdyby cię zapytano, co wpływa na kondycję skóry, pewnie odpowiedziałabyś, że styl życia, sposób odżywiania, skłonności genetyczne, sposób pielęgnacji, aktywność fizyczna… Masz rację. A co z psychiką? Właśnie. Nie każdy wie, że ona również odpowiada za stan skóry. Zdziwisz się, jak bardzo!

Dr Michael Tirant to australijski biochemik, światowej sławy specjalista zajmujący się łuszczycą. W 2014 roku odwiedził nasz kraj – podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę na związek pomiędzy stresem a produkcją hormonów prozapalnych. Tirant chorych na łuszczycę bada od przeszło ćwierć wieku. To przewlekła, nawracająca choroba skóry (najczęstsze schorzenie dermatologiczne), w której pojawiają się łuszczące się wykwity.

Wśród najczęściej wymienianych czynników wywołujących łuszczycowe reakcje skórne wymienia się: infekcje, podrażnienie bądź uszkodzenie skóry, zażywanie niektórych leków, stosowanie używek, a także stres i silne wstrząsy psychiczne. Dr Michael Tirant czynniki podzielił na pierwszorzędne oraz drugorzędne, stres zaliczających do tych drugich. Zdaniem Tiranta stres wywołuje pogorszenie się stanu skóry – i to nie tylko u osób z łuszczycą, bo również z innymi problemami dermatologicznymi.

Obserwacje Tiranta potwierdzają badania – szacuje się, że 30-80 proc. pacjentów klinik dermatologicznych skarży się na problemy o podłożu psychicznym. Czynniki psychiczne mają wpływ nie tylko na zaostrzenie objawów łuszczycy, ale również na występowanie przewlekłej pokrzywki, świądu idiopatycznego czy nadmiernej potliwości. Do chorób psychosomatycznych, w powstaniu których istotny udział mają czynniki psychologiczne (głównie emocjonalne), należy ponadto atopowe zapalenie skóry.

Poznają cię po skórze

– To, w jaki sposób wygląda nasza skóra, jak ona się czuje, jest pierwszym komunikatem, jaki dajemy innym ludziom. Poznajemy się, spotykamy i ludzie widzą, jak ten człowiek wygląda, jak wygląda jego skóra. Nawet czasem sobie tego nie uświadamiamy, ale ludzie widzą skórę i myślą sobie, ta osoba jest zdrowa albo ta osoba ma jakieś problemy. I rzeczywiście, na skórze widać wyraźnie, czy ktoś jest zrelaksowany, odprężony. Widać to po masażu, jak skóra się zmienia pod jego wpływem – wyjaśnia psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

marlena547
(Ocena: 5)
2017-11-04 02:41:14

Wystarczy odrobina stresu, a moja skóra na twarzy już szaleje. Często pojawiają się wypryski i pomagają wtedy tylko dobre zabiegi oczyszczające. Chodzę na nie do krakowskiego SCM estetic i najczęściej wybieram oczyszczanie manualnie lub peeling kawitacyjny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-20 20:05:09

re: Jak Twój stan psychiczny wpływa na kondycję skóry? (Stres = łuszczyca i pryszcze?)

Równiez borykam się z trądzikiem lecz u mnie wystepuje po jednej stronie twarzy i nie jest zle własnie co skonczylam uzywac plynu micelarnego under twenty i juz wiecej go nie kupie po pierwsze cena a po drugie juz na mnie nie działa,przezuciłam sie na tonik antybak z ziaji i narazie pryszcze znikają i nic nowego sie nie pojawia kosztuje niewiele ,polecam -na mnie działa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-20 23:53:33

Po jednej stronie twarzy? A nie jest to przypadkiem wina telefonu, lub poduszki? Na telefonie zbiera się masa zarazków, a jak śpisz np zazwyczaj na jednej stronie, a do tego niezbyt często zmieniasz poszewki to, jest duża możliwość, że to to jest winą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-20 01:55:42

re: Jak Twój stan psychiczny wpływa na kondycję skóry? (Stres = łuszczyca i pryszcze?)

100% prawda. odkąd borykam się z deprechą,bezsennoscią i ogólnie mam wahania nastroju to widać to właśnie po skórze. mam 19 lat i moja skóra wygląda staro,powieki opadają,mam cienką skórę pod oczami,żyłki wszędzie,sińce i zmarszczki na czole,miałam też cieżki trądzik,ale leczyłam się izotekiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-20 19:23:45

mam podobnie, oprócz trądziku... od czasów silnego stresu, nerwicy, stanów depresyjnych moja cera wyglada jak G i NIC nie pomaga

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-21 08:23:32

Bierzecie leki przeciwdepresyjne?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1