Jak dobrać peeling, krem i podkład?

To trio zapewni twojej skórze promienną gładkość, nienaganny kolor i doskonały poziom nawilżenia, a tobie przywróci dobry nastrój nawet w pochmurny dzień. Doradzamy, jak dobrze dobrać każdy z tych kosmetyków, aby osiągnąć optymalny efekt pielęgnacyjny.
Jak dobrać peeling, krem i podkład?
06.11.2008

Źle dobrany kosmetyk może wyrządzić sporo krzywdy. A przecież nadrzędnym celem naszych codziennych zabiegów jest upiększanie. Kluczową funkcję w kwestii pielęgnacji skóry twarzy pełnią: peeling, krem oraz podkład, dlatego w dobór tych trzech kosmetyków warto zainwestować trochę czasu. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze.

Jak dobrać peeling?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to kosmetyk niezbędny. Naskórek cały czas się odnawia, a stare, zrogowaciałe komórki obumierają. Peeling to najlepszy sposób, by pozbyć się ich z powierzchni skóry. W przeciwnym razie cera będzie zszarzała, szorstka, a pory zatkane. Szybciej pojawią się pierwsze zmarszczki. Taki stan uprzyjemnia życie bakteriom, a kremom utrudnia wnikanie w skórę.

Peeling nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, ale także pobudza krążenie. Dzięki temu, preparaty nawilżające mają większe pole do popisu, więc nasze zabiegi przyniosą lepsze rezultaty.

Mając cerę normalną, tłustą lub mieszaną, rób peeling dwa razy w tygodniu. W przypadku wrażliwej lub suchej - w zupełności wystarczy raz.

Zanim przystąpisz do czytania dalszej części artykułu, wykonaj szybki test diagnozujący rodzaj twojej skóry.

Wyróżniamy cztery rodzaje peelingów - klasyczny, enzymatyczny, gommage oraz peel off. Poniżej znajdziecie charakterystykę każdego z nich oraz sugestie dotyczące przeznaczenia pod kątem rodzaju skóry.

Peeling klasyczny złuszcza naskórek mechanicznie, przy pomocy zawartych w nim mielonych łupin orzechów, pestek, cukru albo granulek syntetycznych. Będzie odpowiedni dla cery normalnej, mieszanej oraz tłustej. Do twarzy najlepiej wybierać peelingi klasyczne drobnoziarniste.

Skórze tłustej, mieszanej i normalnej dobrze zrobi także peeling gommage. Jest delikatny, ponieważ złuszcza przy pomocy drobno zmielonych zbóż. Sposób użycia tego rodzaju kosmetyku jest dość nietypowy - należy nałożyć go na twarz jak maseczkę, a gdy zaschnie - zetrzeć palcami i zmyć wodą.

Stan skóry normalnej i mieszanej poprawią także peelingi typu peel off. Zazwyczaj nazywane są one maseczkami. Mają postać przezroczystej mazi, którą nakłada się na buzię, omijając okolice oczu, a gdy wyschnie - zdejmuje.

Najłagodniejszym z peelingów jest enzymatyczny. Będzie doskonały w przypadku cery suchej, wrażliwej albo naczyniowej. Zawiera enzymy, np. z owoców papai, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. Należy nałożyć go na niezmoczoną skórę i po kilku minutach spłukać.

Dobrze oczyszczoną i tonizowaną skórę twarzy trzeba nawodnić odpowiednio dobranym kremem. Przy tej okazji warto wspomnieć o codziennych zabiegach, które mają na celu zmniejszenie zbytnio rozszerzonych porów. Przeczytacie o nich tutaj.

Kilka pożytecznych wskazówek dotyczących wyboru kremu:

  • Opakowanie: Powinno gwarantować jak najlepszą ochronę kosmetyku i uniemożliwiać kontakt ze światłem i tlenem. Dlatego najlepsze są tubki oraz słoiczki z ciemnego szkła. Dodatkowo, trzymaj swój kosmetyk w szafeczce albo kosmetyczce.
  • Co powinno znaleźć się w dobrym kremie? W składzie specyfiku szukaj przede wszystkim witaminy E (tokoferolu) oraz C (kwasu askorbinowego). To najlepiej dotychczas poznane przeciwutleniacze, które najkorzystniej wpływają na skórę, współdziałając. Cenne są również: witamina A oraz karotenoidy, takie jak likopen oraz beta karoten, a także flawonoidy (składniki wyciągów roślinnych mające właściwości przeciwutleniające).
  • Zwracajcie baczną uwagę na termin ważności kosmetyku, ponieważ antyoksydanty, tak samo jak inne związki, mogą ulec przedawnieniu, a wtedy preparat jest nieskuteczny. Ponadto, warto zużyć krem jak najszybciej po otwarciu słoiczka.
  • Kieruj się zasadą: im więcej antyoksydantów, tym lepiej. Dobry, silny preparat to taki, który ma stężenie witamin od 5 do 15%.
  • Witamina C bardzo szybko ulega dezaktywacji, więc najlepiej, jeśli jest umieszczona w specjalnych nośnikach. Niestety, taka zaawansowana technologia jest kosztowna, co wpłynie także na cenę kremu.

O tym, jak pielęgnować skórę w zależności od wieku, przeczytacie tutaj.

Tutaj znajdziecie wskazówki dotyczące dbania o skórę tłustą, a tu sposoby pielęgnacji skóry podczas ciąży.

Urodę zdrowej i systematycznie pielęgnowanej skóry warto podkreślić makijażem. Dobrze dobrany podkład to już połowa sukcesu. Istnieje sześć podstawowych rodzajów podkładu:

  • W kremie (zazwyczaj sprzedawany w tubce albo w słoiczku) – bardzo dobrze kryje, doskonały dla skóry suchej oraz wrażliwej. Najwygodniej nakładać go palcami.
  • W płynie - najlepszy, gdy chcemy uzyskać lekki efekt, choć dobrze kryjący. Specjaliści polecają ten rodzaj w przypadku skóry z rozszerzonymi porami albo gdy pojawiają się pierwsze zmarszczki.
  • W sztyfcie - bardzo wygodny podczas aplikacji. Należy zrobić nim smugi na skórze, jak szminką na ustach, a następnie rozetrzeć np. gąbeczką. Potem, w ciągu dnia, nietrudno dokonać poprawek. Może też być stosowany jako korektor.
  • W kamieniu - doskonale kryje i jest prosty w użyciu. Nanosimy go na skórę przy pomocy wilgotnej gąbki. Suchą dokonujemy poprawek. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.
  • W pudrze - zawiera składniki mineralne, dobrze stapia się ze skórą. Najwygodniej nakładać go pędzlem.

Gdy już wybierzecie kosmetyk stworzony dla siebie, nakładajcie go w profesjonalny sposób. Co to znaczy? Odpowiedźznajdziecie tutaj. A cenne wskazówki wizażystów - tutaj.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
anonim (Ocena: 5) 07.07.2017 13:27
z peelingow zazwyczaj mam magic peel bielendowski bo matuje moja tlusta cere a do tego fajnie rozświetla cere i ładnie pachnie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.09.2011 22:52
ja używam kolagen ,rewelacja.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2008 16:54
Darmowe próbki kosmetyków Vichy . Wystarczy się zarejestrować. http://klubnormaderm.pl/?userRegisterForm&friend=Mishay
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2008 12:55
Ciekawy artykuł.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2008 20:25
bezsensu nic sie nie dowiedziałam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie