Epilacja - sposób na gładką skórę

22 Czerwca 2015

A gdyby tak pozbyć się zbędnych włosków na stałe? Jest na to sposób – epilacja.

długie nogi

Depilacja dla współczesnych kobiet to rutynowa czynność pielęgnacyjna. Jest wiele sposobów, by pozbyć się niechcianego owłosienia: możemy zrobić to maszynką, kremem, pastą cukrową, depilatorem, woskiem. Włoski szybko jednak odrastają i proces trzeba zaczynać od nowa. Rozwiązaniem może być epilacja, czyli trwałe pozbycie się włosów. Słowa „depilacja” i „epilacja” często stosowane są zamiennie. To błąd. Depilowanie nie niszczy macierzy włosa. W przeciwieństwie do epilacji.

Są różne sposoby epilacji, wśród których wybija się epilacja laserowa. – Podczas klasycznej depilacji, woskiem czy depilatorem mechanicznym, pozbywamy się włoska, ale sedno problemu, czyli macierz włosa wraz z odżywiającą włos brodawką zostaje w skórze. Dlatego po depilacji mechanicznej za jakiś czas włoski odrastają. Epilacja laserowa daje trwały efekt, ponieważ niszczy włos wraz z macierzą oraz strukturami odżywiającymi włos. Tylko wtedy nie ma on szans na regenerację, czyli ponowny wzrost – tłumaczy Joanna Stryjewska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Epilacja ma tę przewagę nad depilacją, że dzięki niej uwalniamy się od potrzeby ciągłego usuwania zbędnego owłosienia. A to oznacza, że znika problem wrastających włosków czy miejscowych stanów zapalnych (co ma miejsce, gdy mechanicznie usuwany owłosienie z delikatnych miejsc, np. okolic bikini). Dzięki epilacji oszczędzamy czas i pieniądze – choć sam zabieg może wydawać się kosztowny, to oznacza on jednorazowy wydatek. Nie musimy już kupować maszynek, kremów itp.

W jaki sposób laser niszczy owłosienie?

Joanna Stryjewska tłumaczy, że laser to wiązka światła – wysłany impuls jest absorbowany przez melaninę (barwnik, który znajduje się we włosie i jego macierzy). – Podczas emitowania światła dochodzi do termicznej destrukcji włosa łącznie z jego macierzą, która jest miejscem wytwarzania włosa, oraz z brodawką go odżywiającą. Skuteczność zabiegu zależy właśnie od tego, czy wiązka światła bezpowrotnie zniszczy, czy tylko osłabi zdolność mieszka włosowego do wytwarzania włosa. Wiele urządzeń domowych oraz gabinetowych jedynie osłabia ten proces, dlatego włosy z czasem odrastają – mówi specjalistka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-22 21:47:38

re: Epilacja - sposób na gładką skórę

ciekawe jak z cena ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Goodforyou blog
(Ocena: 5)
2015-06-22 12:33:22

re: Epilacja - sposób na gładką skórę

Bardzo chętnie wybrałabym się na taki zabieg, jednak boję się, że będzie bolało. Mój próg bólu jest bardzo niski :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1