SZOK: Co zdradza Twój wiek?

31 Lipca 2017

„Nie wyglądasz na swój wiek” – to komplement, który lubi wiele kobiet. Często jednak mija się on z prawdą…

starzenie się

Wąsik, ach ten wąsik

Niechciane owłosienie, zwłaszcza nad ustami, to zmora wielu kobiet. Problem nasila się z wiekiem, a apogeum osiąga w okresie menopauzy, gdy w organizmie zostaje zaburzona gospodarka hormonalna. Jajniki zaczynają wówczas wydzielać zwiększoną dawkę męskich hormonów – androgenów, które przestają być równoważone przez żeńskie estrogeny. Efekt? Pojawienie się włosów w miejscach, gdzie wcześniej nie występowały.

Na szczęście istnieje sporo sposobów, by pozbyć się tego defektu estetycznego. Włoski można wyrwać po prostu pęsetą, użyć kremu do depilacji (który jednak nie niszczy cebulki, dlatego efekt nie będzie trwały) czy skuteczniejszego wosku.

Zobacz także: Co się stanie, jeżeli przez dwa tygodnie nie będziesz myć włosów? (Obrzydliwe wyniki eksperymentu)

Gdy pojawiają się zmarszczki

To najpowszechniejszy zwiastun wkraczania w wiek dojrzały, choć warto pamiętać, że skóra zaczyna się starzeć już około 25. roku życia, gdy osłabieniu ulegają włókna kolagenowe i elastynowe. Widocznym tego efektem są właśnie zmarszczki, których pojawianie często przyspieszamy niewłaściwymi nawykami.

Najgorszym z nich jest palenie papierosów. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym fatalnie wpływają na skórę, powodują utratę jej elastyczności oraz pojawienia się bruzd, zwłaszcza wokół ust i w kącikach oczu. Nikotyna ogranicza również przepływ krwi w naczyniach włosowatych i tętniczkach – dlatego twarz palaczek ma nienaturalnie szary kolor.

Zmarszczki szybciej pojawiają się na twarzach kobiet, które zapominają o zmywaniu makijażu – zbyt długi kontakt skóry z kosmetykami skutkuje zatkaniem porów, zaburzeniem naturalnego pH oraz niszczeniem włókien kolagenowych i elastylowych.

Żylasty problem

Wiek zdradzają też nabrzmiałe żyły, widoczne zwłaszcza na rękach i nogach, ale niekiedy również na biuście. Zmaga się z nimi m.in. 40-letnia Renata. „Z każdym rokiem pojawiają się nowe. Na początku jest to zarys pod skórą, później żyła wystaje nad skórę, jest długa, widoczna, nabrzmiała. Wygląda to paskudnie i czasem mam wrażenie, że wyglądam jak własna babcia” – skarży się.

Dlaczego u niektórych kobiet żyły stają się bardziej widoczne? Przyczyn może być bardzo wiele, często jest to konsekwencja zatrzymywania się wody w organizmie spowodowanego np. zapominaniem o dostarczaniu mu płynów w odpowiedniej ilości (średnio 2-2,5 l dziennie), nadmiarem sodu, niedoborem potasu, stosowaniem restrykcyjnych diet odchudzających czy antykoncepcji hormonalnej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-31 13:49:30

Artykuł na senior.pl :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gONIA
(Ocena: 3)
2017-07-31 08:56:59

Trza się wyluzować, bo i tak wszystkie się zestarzejemy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1