Bye, bye wczesne zmarszczki mimiczne!

Mogą pojawić się wcześnie i skutecznie popsuć nam humor. Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym i się ich pozbyć?
Bye, bye wczesne zmarszczki mimiczne!
18.04.2013

Każdego dnia wykonujemy niezliczone ruchy mięśni twarzy, które wyrażają nasze nastroje, emocje czy przeżycia. Nad mimiką często nie jesteśmy w stanie panować, ponieważ bywa ona odruchową reakcją na różne sytuacje. Przez tak często wykonywane ruchy mięśni twarzy tworzą się zmarszczki mimiczne. Jest to reakcja na śmiech, mrużenie oczu, marszczenie czoła czy ruchy brwi. W efekcie zmniejszenia elastyczności skóry oraz obniżenia jędrności na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki powierzchniowe, nazywane właśnie liniami mimicznymi.

Gdy skóra się starzeje

„Mam 23 lata i już zauważyłam u siebie pierwsze zmarszczki mimiczne, szczególnie na czole. Jestem załamana. Czy to nie za wcześnie i co można z tym zrobić?” – zastanawia się jedna z internautek. Po pierwsze odpowiadamy: nie, to wcale nie jest wcześnie. Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się przed trzydziestką, choć zdarza się, że skarżą się na nie już nastolatki. Przykładowo nawykiem typowym dla krótkowidzów jest mrużenie oczu. Trudno wtedy nad tym zapanować, co sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych.

Poza tym pamiętajmy, że skóra twarzy może zacząć starzeć się szybko (np. po 20. roku życia), a to sprzyja rozwojowi linii mimicznych. Również wahania hormonalne – szczególnie estrogenu – mogą zmniejszyć ilość kolagenu w skórze, co wpływa na rozwój zmarszczek. Ale powstawaniu zmarszczek sprzyjają też czynniki środowiskowe: częsta ekspozycja na słońce i korzystanie z solarium, zanieczyszczone powietrze czy palenie papierosów.

Zadbaj o siebie

Choć zmarszczek mimicznych nie da się uniknąć, zazwyczaj powodują przygnębienie – zwłaszcza u młodych kobiet. Na szczęście są one powierzchniowe, co oznacza, że tworzą się tylko na powierzchni skóry i można je łatwiej wygładzić niż zmarszczki głębokie. Jeśli się nimi nie zajmiemy, z czasem zaczną się pogłębiać – szczególnie że wciąż wykonujemy te same ruchy twarzy.

Aby zmarszczki były mniej widoczne, powinnaś przede wszystkim zadbać o siebie. Unikaj solarium, a jeśli opalasz się na słońcu, zawsze stosuj krem z wysokim filtrem ochronnym (powinnaś się nim smarować, nawet jeśli nie masz w planach leżenia plackiem na słońcu; promienie i tak dotrą do twojej skóry). Zdrowo się odżywiaj, jak najczęściej się ruszaj (zwłaszcza na świeżym powietrzu), pij dużo mineralnej, niegazowanej wody i koniecznie się wysypiaj. Jeśli palisz, jak najszybciej rozstań się z nałogiem i unikaj alkoholu. Te wszystkie czynniki mają istotny wpływ na kondycję skóry.

Masaż, krem, dieta

Dobre efekty da masaż twarzy. Możesz go zrobić sama albo zafundować sobie specjalistyczny masaż w gabinecie. W tym pierwszym przypadku masuj obszary dotknięte zmarszczkami mimicznymi przez parę minut okrężnymi ruchami. Warto sięgnąć także po krem zawierający witaminę E – smaruj nim tzw. kurze łapki czy zmarszczki wokół ust. Jeśli zmarszczki są już dobrze widoczne, sięgnij po krem z kolagenem, który poprawi jędrność skóry, albo z kwasem hialuronowym. Również inne kremy przeciwzmarszczkowe, zawierające naturalne składniki, stosowane systematycznie będą skuteczne.

Koniecznie wzbogać swoją dietę w produkty zawierające witaminę E – orzechy, oleje roślinne, zielone warzywa liściaste, pełne ziarno, jaja czy awokado. Ewentualnie zastosuj suplementację. Nasze babcie ze zmarszczkami, także mimicznymi, radziły sobie maseczkami domowej roboty. Może być to maseczka bananowa, miodowa czy okłady z zielonego ogórka. Możesz także wymieszać ocet jabłkowy z wodą mineralną, nasączyć tak przygotowaną mieszanką płatek kosmetyczny i nałożyć sobie na oczy.

Co zrobią w gabinecie?

Jeśli zmarszczki mimiczne są bardzo widoczne, a tobie to przeszkadza, masz do wyboru różne specjalistyczne zabiegi korygujące. Jednym z nich jest zastosowanie kompleksu borelax, w składzie którego znajdują się m.in. heksapeptyd, kolagen morski i kwas hialuronowy. Wszystkie te składniki zapobiegają marszczeniu się twarzy, aktywują syntezę kolagenu, hamują procesy wiotczenia i wypełniają zmarszczki od wewnątrz, dzięki czemu skóra staje się gładka.

W ostatnim czasie hitem jest tzw. lifting złotymi nićmi, który polega na wszczepieniu nici pod skórę. W miejscach, w których je zaimplantowano, powstają nowe sieci naczyń krwionośnych. Skutkuje to lepszym ukrwieniem, dotlenieniem i odżywieniem skóry. A to z kolei wpływa na napięcie, elastyczność skóry i wygładzenie zmarszczek. Zabiegowi wszczepienia złotych nici można poddać nie tylko twarz, lecz także szyję, dekolt, owal twarzy, podbródek. Implanty złotych nici są najlepsze w przypadku osób, których skóra wykazuje pierwsze oznaki starzenia się.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (54)
Ocena: 5 / 5
Daria (Ocena: 5) 20.11.2018 12:27
Jak ma sie 23 lata to na spokojnie mozna sie pozbyc problemu w domowym zaciszu jakims dobrym kremem. Dopoki nie ma sie tych 25 lat to w sumie prawie wszystko sie da :P Zwlaszcza, ze na rynku jest teraz tyle dobrych i naturalnych kremow pokroju mialenii, że tym bardziej.
odpowiedz
Papaja (Ocena: 5) 24.08.2018 09:48
Dieta na zmarszczki to coś nowego dla mnie, może faktycznie warto wypróbować, dzięki za poradę! Też myślałam o takim kosmetyku jak buatic, tylko znaleźć go nie mogę.
odpowiedz
Aneta (Ocena: 5) 23.11.2017 00:08
Zmarszczki mimiczne, to był dla mnie koszmar, jednak w LipSil Szczecin znaleziono na nie sposób. Jestem zachwycona rezultatem!
odpowiedz
wiki930 (Ocena: 5) 19.10.2017 15:02
Ja miałam już dość pogłębione zmarszczki mimiczne i nic nie dało im rady. W końcu zdecydowałam się na zabieg z zakresu medycyny estetycznej. W krakowskim SCM estetic wykonano mi zabieg Ellanse. Efekt nie był natychmiastowy, ale po kilku tygodniach było idealnie.
odpowiedz
arielka (Ocena: 5) 18.08.2017 13:36
na zmarszczki mimiczne używam antioxidant gel
odpowiedz

Polecane dla Ciebie