Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

25 Sierpnia 2014

To nie tylko próżność, ale inwestycja w przyszłość.

panna młoda

W myśl zasady „zastaw się, a postaw się”, wiele młodych par decyduje się na spektakularny ślub i jeszcze bardziej wystawne wesele. Kobiety marzą o tym, by choć jednego dnia poczuć się jak księżniczka, mężczyźni nie chcą ich zawieść, a rodziny zazwyczaj kibicują takiemu rozumowaniu. Współczesne uroczystości to już nie skromne przyjęcia dla garstki znajomych i rodziny, ale raczej wielkie bale na kilkaset osób. Koniecznie w zamku lub najwyższej klasy hotelu. Z czego to wynika? Z próżności.

Okazja jest wyjątkowa, więc przymykamy oko na zdrowy rozsądek. Zapraszamy znajomych i nieznajomych, by później ugościć ich na najlepszym poziomie. Bardzo często kończy się to długami. Na nową drogę życia wkraczamy z pokaźnym debetem, przy okazji rujnując sytuację materialną rodziców. Czy ma to jakikolwiek sens? Do tej pory wydawało się, że to zbędna poza, ale najnowsze badania udowadniają, że ma to sens.

Z raportu opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Wirginia wynika, że im bardziej pokaźne wesele, tym lepsze małżeństwo! To więc nie tylko inwestycja w zadowolenie gości, ale także polisa na przyszłość.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (52)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 12:39:23

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Niech każdy ma wesele, jakie chce, na jakie go stać. Nie zapominajcie, że to przede wszystkim ma być WASZ dzień, a goście są tylko dodatkiem. Pamiętajcie, że jest to też przeżycie duchowe, religijne, a nie żeby się pokazać przed rodziną i znajomymi na co was stać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
A.
(Ocena: 5)
2014-08-25 22:12:43

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Mam wesele w rodzinie 7 września. Ta rodzina akurat jest bogata, ale pozapraszali dziwnie. Np. u mnie zaprosili rodziców, mnie z osobą towarzyszącą a mojego brata nie, chociaż ma 18 lat, więc nie małe dziecko z niego. I w reszcie rodziny tak samo - np. jak jest rodzeństwo to zaprosili tylko jedno z nich i też wybrane ciotki i wujków. Ja się nie znam, może teraz taka moda. Tylko ostatnio matka pana młodego się chwaliła, że na weselu będzie 250 osób, a z tego co wiem z rodziny zaprosili mało osób, może coś około 100, jak nie mniej. Wiadomo, że jacyś ich znajomi też będą. Ja jednak nie lubię takich hucznych wesel, nie widze sensu zapraszania osób, z którymi na co dzień nie mam kontaktu. Moje wesele ( jeśli kiedykolwiek będzie ;p) będzie skromne dla najbliższej rodziny i znajomych. Nie mam zamiaru płacić za ludzi, których praktycznie nie znam ani oni mnie. Za te pieniądze wolę coś kupić lub pojechać na wycieczkę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 23:33:45

to mnie własnie wkurza, co cie to obchodzi kogo zapraszaja, czy rodzine czy znajomych, czy twojego brata. zapraszają sobie kogo chcą i nic ci do tego, robią duże wesele ty małe i czego ty chcesz? czy ktoś sie rozlicza z tego,że robisz małe wesele? i ten tekst za te pieniądze wolę coś kupić lub pojechac na wycieczke, a pomysl,ze niektorzy nie muszą tak własnie robic ze z jednego rezygnować na rzecz innej osoby bo mogą pozwolic sobie na każdą z tych rzeczy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 23:46:10

jak ktos ma duza rodzine to niestety musi tak wybiorczo wybierac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
A.
(Ocena: 5)
2014-08-26 12:24:08

To jak ktoś ma dużą rodzinę to niech zaprosi wszystkich, albo niech wcale nikogo nie zaprasza, abo niech wynajmie większą salę by wszyscy się pomieścili, skoro ich tak na wszystko stać. Bo ja np. poczułabym się urażona jakby zaprosili moje rodzeństwo, a mnie nie, chociaż znamy się od małego. Oni to się bawili wszyscy u mnie na 18 i u mojego brata też :P Rozumiem, jakbyśmy byli dalszą rodziną, ale to jest bardzo bliska rodzina i mieszkamy kilka domów od nich, często się spotykaliśmy na jakieś grille, urodziny itp. itd. Tak, wolałabym mieć mniejsze wesele niż zapraszać osoby, z ktrymi na co dzień nie mam kontaktu, których praktycznie nie znam ani oni mnie i zamiast płacić za nich, wolałabym pojechać na jakąś wycieczkę lub kupić coś, np. jakąś rzecz do mieszkania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Agata
(Ocena: 5)
2014-08-26 12:48:11

No u mnie była podobna sytuacja. Kuzyn niedawno zaprosił na wesele tylko moich rodziców, a mnie i siostry nie, choć to bliska rodzinka.. A on sam u mojej siostry na weselu się bawił ze swoją dziewczyną, rodzicami + jego dwie siostry z mężami i dziećmi, więc trochę chamsko... Niby każdy ma prawo zaprosić kogo chce, ale jak się u kogoś balowało to wypada też tą osobę zaprosić do siebie, bo to takie niekulturalne moim zdaniem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
A.
(Ocena: 5)
2014-08-26 13:48:07

Oj to wesele to 6.09 , a nie 7. Ale to bez znaczenia. Agata, to faktycznie chamsko. U mnie to jest tak, że ten kuzyn i my mieszkamy w jednej wsi, kilka domów od siebie, często się spotykaliśmy na jakieś grille, urodziny, inne imprezy. W dzieciństwie pamiętam, że w każdą niedzielę oni u nas na obiedzie albo my u nich, moja mama często zajmowała się tym kuzynem i jego dwoma braćmi, ciotka mną i bratem także. I nawet w lipcu mój brat miał osiemnastkę to oni wszyscy przyszli, nawet ten kuzyn z narzeczoną i jego bracia z dziewczynami, a tu mojego brata nie zaprosili na wesele, jakby ich zbawiły te 2 osoby... No ale jak sobie chcą, widocznie teraz taka moda. Ja tam się nie obrażam, ale to jednak niekulturalne, skoro jesteśmy bliską rodziną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 16:17:19

Agata- moze po porstu ciebie i wojej siosty nie lubia i tyle? Nier zastanowilas sie nad tym? Ja na wesele tez nie zaprosilam kuzynki a jej brata i owszem i jak sie jej matka zapytala czemu tak to jej po prostu powiedzialam ze jej nie lubie i nie chce jej na wlasnym weselu. Mam zapraszac ludzi bo tak wypada??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 16:21:12

Jak nie lubią, to po co całą rodziną szli do jej siostry na wesele ? By się najeść i napić za czyjeś pieniądze ? Ja jak kogoś nie lubię to go unikam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 20:45:11

a może poprostu się was wstydza? albo stwierdzili,że kase dostaną od waszych rodziców, a od was by nie dostali? albo robicie siare na takich imprezach? może warto zrobic sb rachunek sumienia? a co do innego anonima to ktoś napisał,ze jak nie zapraszają całej rodziny to niech nie zapraszają wcale, własnie to jest głupie, ja zapraszałam kogo ja chce bo to MOJE WESELE :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 21:15:46

Wstydzą ? To może ciebie się gdzieś wstydzą, jakoś na wesele tej Agaty siostry się nie wstydzili iść nażreć za czyjeś pieniądze, a z tamtymi jak się znają od małego to nie wiem, czemu nie zaprosili wszystkich... Buractwo i tyle. Bardzo mądre, robić wesele tylko po to, by dostać kasę od rodziny i znajomych, totalne cebulactwo. Jak chcecie pieniędzy to sobie zaróbcie, a nie liczycie, że rodzina wam da na weselu i hulaj dusza ! Wstydźcie się ! Ja uważam, że to głupie jednego zaprosić, a drugiego nie i to jeszcze z rodzeństwa. Przecież te 2 osoby nie zbawią przy takich wydatkach ! Jeszcze bym zrozumiała, jakby się słabo znali, a tak...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 22:00:02

ale ja np nie zapraszałam wszystkich z rodzeństwa rodziców, tylko tych co lubie:) nie zapraszałam ciotek i wujków bo wypada, to moje wesela i chciałam je spedzic z osobami które cos dla mnie znaczą i które kocham i to ja decyduje kogo zapraszam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 20:33:40

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Ja również miałam swoje wymarzone wesele. Ja, mój mąż, rodzice. Ślub w jednej z kapliczek w Zakopanem. Nie organizowaliśmy wesela. Owszem można powiedzieć, że było totalnie mało osób, ale nie czujemy się z tym źle. I nie miało to nic wspólnego z pieniędzmi. Po prostu doszliśmy do wniosku, że nie warto zapraszać osoby, które są niemiłe dla nas i z którymi nie mamy dobrego kontaktu. Było tak jak zaplanowaliśmy. Oczywiście jeśli ktoś chce zaprosić mnóstwo osób i wydać sporo pieniędzy na wesele - jasne, że może. :) To jest sprawa danej pary jakie chcą mieć wesele.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 13:59:07

Mi też marzy się taki ślub, tylko jeszcze bym zaprosiła rodzeństwo, babcię i najbliższych znajomych. A zamiast wesela jakiś wystawny obiad w restauracji ;) I tak samo nie chciałabym zapraszać ludzi, których właściwie nie znam, tylko po to, by zebrać od nich pieniądze. No ale co kto woli ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 16:18:37

Ja tez tak planuje. Male wesele moze max 20 osob najblizszej rodziny i tyle :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 16:38:17

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Moje wesele można byłoby nazwać "wystawnym", bo mieliśmy dużo gości, świetny lokal, nie oszczędzałam na sukience. Mimo tego, że na wesele poszło sporo pieniędzy, dzisiaj pewnie organizowalibyśmy podobne za podobną ilość pieniędzy. Tylko tyle, że mieliśmy odłożone pieniądze, trochę dołożyli nam się rodzice, gdybyśmy nie mieli tych pieniędzy w kieszeni, na pewno nie decydowalibyśmy się na takie wesele na kredyt - według mnie głupota.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 16:08:37

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Ja mam swoje wymarzone wesele i nie mam ochoty iść na ustępstwa, bo kogoś może w tyłku strzykać by tyle pieniędzy wydać "na jedną noc". Zadłużanie się oczywiście jest idiotyczne, ale nie po to jest okres narzeczeństwa by ślub organizować pół roku po zaręczynach, jakby się gdzieś paliło. Mam zamiar sobie zapracować i odłożyć. I nikt mi nie powie, że to źle tylko i wyłącznie, że kogoś innego na to nie stać/nie jest w stanie odłożyć/itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 14:59:51

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Jeśli kogoś stać żeby za gotówkę zorganizować wystawne wesele to nie mam nic przeciwko ale zadłużanie się tylko po to, żeby zrobić wesele według zasady "zastaw się a postaw się" jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
pralka
(Ocena: 5)
2014-08-25 13:04:58

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

wystawne wesele = bogaci małżonkowie bogaci małżonkowie = szczęśliwe życie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 14:22:38

To logiczne, ale bardzo często wystawne wesele robi się na kredyt, więc to równanie w praktyce nie występuje, niestety, nagminnie. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 14:51:54

nie bardzo często, znam mnóswo osób które nie brało kredytu na wystawne wesele -.-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 15:13:07

Ja również znam takich ludzi, ale np. spójrz na statystyki. ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 22:17:07

Jeszcze wystawne wesele = bogaci rodzice. I nie mówcie, że tak nie jest. Jak niektórzy w wieku 19- 20 lat biorą śluby to niby gdzie mieli i skąd odłożyć, jak dopiero co skończyli szkołę ? No chyba, że ktoś się uczył i pracował jednocześnie ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 23:35:23

no ja mam 22 lata i miałam 30 tysi na wesele, kwestia gospodarnosci pieniędzmi:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 10:33:17

A co jest złego w tym, że rodzice finansują wesele? Jeśli mają pieniądze i ich budżet nie ucierpi to nie widzę problemu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
bjalka
(Ocena: 5)
2014-08-26 11:37:15

a masz mieszkanie i utrzymujesz się sama? masz idealnie wyposażone wnętrza? byłaś gdzieś na wymarzonej wycieczce? czy tylko zaprosisz 150 osób które widujesz raz w roku?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 12:28:29

Dokładnie. Moim zdaniem rodzice mogą się dołożyć do wesela, jeśli chcą i mają możliwości, ale ja swoim nie pozwoliłabym finansować całego, nawet jeśliby chcieli. Jak mam mieć wesele całkowicie za pieniądze rodziców to wolę w ogóle go nie mieć. I jak jeszcze mam zapraszać ludzi, których widzę raz do roku jak nie rzadziej to wolę nikogo nie zapraszać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 20:51:53

haha, więc mam mieszkanie i utrzymuje się sama, co prawda na kredyt na 15 lat ale jest, mam idealnie wyposażone mieszkanie i co roku jade na zagraniczne wycieczki , mam bardzo dobrą pracę ja i zarówno mąż, także dajemy radę :) także te 30 tysi na wesele to dla nas nie było dużo :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 21:17:43

To super, że ci się tak ułożyło, i że 30 tysi " nie było dużo dla was", ale nie każdy ma tak dobrze, nie wszyscy mają dobrą pracę, a zadłużanie się na wesele to totalny brak rozsądku. Jak się bierze kredyt to trzeba mieć czym spłacać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 22:05:06

nie no ja tez uwazam,ze głupotą jest zadłużać się na wesele, już lepiej zrobic skromne ale bez kredytu, a dorobic sie każdy jeszcze zdaży i nie warto wchodzic w dorosłe zycie zdługami. Jesli nie miałabym kasy to robiłabym skromne i tez byłabym szczęsliwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 11:31:24

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

czesc, byłam ostatnio na weselu u kuzynki. pokazna impreza w karczmie, wysmienite jedzenie, wodzirej,zabawy, alkohol, wynajem samochodu.. wszystko to bylo fajne, ale zapewne kosztowalo mnostwo pieniedzy. a to przeciez tylko jedna noc.. wiem, ze wyjatkowa etc, ale po co oszczedzac i wydac fortune na te pare godzin ? mozna miec rownie dobre wspomnienia siedzac na skromnym obiedzie z najblizszymi. bo chyba chodzi o swietowanie w swoim sercu ? nie wiem.. ja chcialabym w przyszlosci miec klasyczne wesele. wiem, ze nie bedzie male, bo osob z rodziny jest sporo, ale po co wymyslac jakies udziwnienia w stylu golebie w klatce etc..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 13:09:12

bo moze sa osoby ktore chcialyby przezyc taki wlasnie slub,a nie inny? jak moga sobie na to pozwolic to czemu nie? wazne zeby parze mlodej to odpowiadalo,reszta sie nie liczy.to w koncu ich wesele.wiec niech sobie je robia jak chca

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 14:21:52

Owszem, "reszta się nie liczy" - ale jak ich dopadnie tzw. proza życia, długi etc., to zaczną się o to kłócić. Skoro laska powyżej pisze w ten sposób o ślubie kuzynki, to pewnie owa kuzynka milionerką nie jest (inaczej nawet Anonim z 11:31:24, mająca inne poglądy nie zastanawiałaby się, ile to kosztowało). Po prostu ma rozsądniejsze podejście.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 16:10:46

A co Cię to obchodzi? Może chciała takie wesele, wiedziała z jakimi kosztami się to wiąże i skoro się na nie zdecydowała, to znaczy że chciała. Jeśli Tobie się nie podoba, to bądź "mądrzejsza" na swoim weselu, ale nie gadaj bez sensu o innych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 16:32:54

Nic, wyraziłam swoje zdanie, o co ten ból du. py? :P Spokoooojnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
M
(Ocena: 5)
2014-08-26 09:06:38

Bo to takie wkurzające - przyjść najeść, napić i pobawić za darmo a po wszystkim obgadać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-26 12:29:48

M(Ocena: 5)2014-08-26 9:06:38 Całkowicie się zgadzam. Dlatego nie lubię tego typu imprez ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 11:27:28

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

ale bzdurny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 09:40:41

re: Wystawny ślub się opłaca! Im droższe wesele, tym szczęśliwsze małżeństwo

Własnie wczoraj o tym myślałam, bo moja koleżanka organizuje wesele na ponad 200 osób typu ,,zastaw się, a postaw się". Po co tak trwonić kasę? Na pewno przydałaby się im na coś innego. Sama myślę o skromnym przyjęciu, zresztą razem z moim Lubym mamy małe rodziny ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 19:36:39

ale ctzn trwonic kase? i że przydałoby się na coś innego? co ciebie to obchodzi! ja też robiłam duze wesele, bo mnie stać i na "coś innego" też mnie stać, wiec czemu miałabym rezygnować z wystawnego wesela? nie wszyscy biedują tak jak ty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 19:43:36

Może nie każdy chce wystawnego wesela? Nie musi to od razu oznaczać, że tacy ludzie są biedni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-25 20:10:02

to niech komuś nie wyliczają na co mogliby przeznaczyc kasę którą wykorzystali na wesele:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz