Ślub – cywilny czy kościelny?

13 Czerwca 2009

Planujesz zamążpójście? Zdecyduj się, w jaki sposób zalegalizujesz swój związek.

Ślub – cywilny czy kościelny?

Choć ślub kościelny najczęściej odbywa się z wielką pompą, ostatnio coraz więcej par decyduje się na ślub cywilny. Jaki rodzaj wstąpienia na nową drogę życia najlepiej wybrać?

W przypadku ślubu cywilnego załatwienie wszystkich formalności to kwestia… 15 minut. Kilka podpisów w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i już jesteście mężem i żoną. Jak podaje portal ślubny oiw.pl, w przypadku przyszłych nowożeńców wystarczy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia oraz pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Taki ślub można zawrzeć z uprzedzeniem nie mniejszym niż miesiąc i jeden dzień. W uzasadnionych przypadkach (przedstawionych na piśmie przed kierownikiem stosownego USC) w związek małżeński można wstąpić szybciej. Opłata za zawarcie małżeństwa to 80 zł. W przypadku pobierania odpisu zupełnego aktu urodzenia należy uiścić opłatę w wysokości 20 zł, a decyzja o przyśpieszeniu terminu to 20 zł z groszami za druk podania. Przy ślubie cywilnym młodych osób, które pierwszy raz wstępują w związek małżeński, całość zamyka się w kwocie niższej niż 100 zł. Po podpisaniu dokumentów w świetle prawa jesteście już małżeństwem.

Przy ślubie kościelnym sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Jak czytamy na portalu slub-wesele.pl - "z punktu widzenia prawa ślub ten jest w naszym kraju uznawany – rozumiany jedynie jako forma pojednania się młodych przed Bogiem. Dlatego też koniecznością jest zawarcie ślubu cywilnego lub zamiast dwóch – wzięcie jednego – ślubu konkordatowego".

Żeby wziąć ślub kościelny, należy dużo wcześniej zarezerwować sobie termin, bowiem „kolejki” są naprawdę duże. Najlepiej zamówić go na pół roku przed wybraną datą wstąpienia w związek małżeński. Potrzebne dokumenty to dowody osobiste oraz metryki chrztu z informacją o przyjętym sakramencie bierzmowania. O dokumenty należy się zatroszczyć w miarę wcześnie, bo np. w przypadku braku bierzmowania, formalności zajmują dwa miesiące. Na trzy miesiące przed ślubem kościelnym spisuje się protokół przedślubny. Warunkiem jest również przystąpienie do nauk przedmałżeńskich. Niejasna jest również kwestia ceny za ślub kościelny. W zależności od parafii, może ona wynieść 300, 500, 700 lub czasem nawet 1 tys. zł! Dodatkową kwestią jest zapłata organiście, który „bierze” średnio 100 - 200 zł.

Pod względem kosztów, ślub kościelny jest o wiele droższy od cywilnego, przygotowanie się do niego to również o wiele bardziej czaso- i pracochłonna czynność. Warto także zwrócić uwagę na kwestię spowiedzi. Wiele par wychowanych w duchu katolickim najpierw decyduje się na przyjęcie ślubu cywilnego, a dopiero potem kościelnego. W takim wypadku może się okazać, że małżeństwo, które zostało prawnie zalegalizowane, może nie otrzymać… rozgrzeszenia! Dzieje się tak dlatego, że księża uważają ślub cywilny za pozostawanie w tzw. „grzechu stałym”, gdzie współżycie jest wciąż uznawane za grzech ciężki – i ksiądz nie ma pewności, czy w tym wypadku jest szansa na poprawę, będącą warunkiem otrzymania rozgrzeszenia. Bo o ile przed ślubem można starać się unikać zbliżeń (przynajmniej tak interpretuje to ksiądz), o tyle pozostając w związku małżeńskim (po ślubie cywilnym), seks jest już oczywistym następstwem zawarcia małżeństwa. Warto wtedy dłużej porozmawiać z księdzem, zwłaszcza jeśli para nie jest po ślubie cywilnym, ale np. mieszka ze sobą, co również jest różnie interpretowane przy spowiedzi przedślubnej.

Jedną z lepszych opcji jest ślub konkordatowy. Serwis we-dwoje.pl informuje, że "w lipcu 1998 roku podpisano ustawę konkordatową, dzięki której wystarczy zawrzeć związek małżeński w kościele oraz dopełnić kilku formalności, aby był on uznawany przez polskie prawo. Tak więc ślub konkordatowy jest jednocześnie ceremonią religijną oraz aktem prawnym, bowiem kościół ma obowiązek w ciągu pięciu dni od daty zawarcia małżeństwa przesłać dokumenty do urzędu stanu cywilnego, który sporządza akt ślubu. Termin ten ulega przedłużeniu, jeżeli nie został dotrzymany z powodu siły wyższej, do czasu ustania tej przyczyny".

Taki rodzaj zawarcia małżeństwa wydaje się najlepszy w przypadku pary wierzącej i chcącej pozostać w zgodzie z naukami Kościoła. O formalności należy zatroszczyć się co najmniej na pół roku przed wybraną datą ślubu (o tym, o co w ogóle należy zadbać przed ślubem, przeczytasz więcej w innym artykule). Potrzebne dokumenty to świadectwo bierzmowania, chrztu, zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, dowody osobiste i dane świadków. Po drodze składa się jeszcze kilka dokumentów w USC. Na koniec podpisuje się (w dniu ślubu) zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego. Opłaty w USC: 50 zł opłaty skarbowej, 5 zł za podanie do ślubu konkordatowego oraz w kościele za odpisy oraz ceremonię (a także zapowiedzi pana młodego spoza parafii) dajemy znane „co łaska” – czyli najczęściej kilkaset złotych.

Ślub to niepowtarzalna ceremonia, którą większość ludzi przeżywa tylko raz w życiu. Żeby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, pomyśl dużo wcześniej, w jaki sposób chcesz zostać żoną. Gdy się już zdecydujesz, w ramach relaksu poczytaj sobie o 13 najpopularniejszych ślubnych przesądach. Są naprawdę interesujące, zresztą jak sama ceremonia zaślubin.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Jak zorganizować ślub na plaży?

Marzy ci się ślub u wybrzeży Adriatyku? Chcesz mówić „tak” w rytm fal rozbijających się o brzeg?

Katolicka Kamasutra dla małżonków

Kontrowersyjny ksiądz Knotz napisał książkę – seksualny instruktaż dla katolików. Dowiedz się więcej o tej absurdalnej publikacji!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (392)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Natalia
(Ocena: 5)
2015-09-25 18:16:27

re: Ślub – cywilny czy kościelny?

Cywilny tylko i wyłącznie !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-26 14:54:14

re: Ślub – cywilny czy kościelny?

Uważam za niedorzeczne decydowanie o rodzaju ślubu przez pryzmat kosztów tego wydarzenia. Dla mnie sprawa jest prosta: dla osób wierzących i praktykujących jest ślub kościelny/konkordatowy, natomiast dla niewierzących w Boga/odrzucających Jego naukę - cywilny. Nic ponad to.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
oni
(Ocena: 5)
2013-10-28 22:02:04

re: Ślub – cywilny czy kościelny?

Ślub Cywilny - 3 lata Ślub Kościelny- Wczoraj roczek minął :).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-14 17:49:45

18 czerwiec 2011 - cywilny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-23 20:43:03

cywilny i kościelny....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-21 09:19:32

cywilny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-05 17:07:06

nigdy~! kościelnego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-05 10:52:41

Tylko cywilny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-28 00:46:45

CYWILNY

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-24 21:23:24

kościelny!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz