Dramatycznie spada liczba ślubów kościelnych! Ilu Polaków wybiera ceremonię cywilną?

09 Lipca 2016

W dużych miastach już prawie połowa małżeństw zawieranych jest w urzędzie.

ślub kościelny czy cywilny

Polska to kraj, w którym oficjalnie wszystko odbywa się po bożemu. Niemal wszyscy jesteśmy głęboko wierzącymi katolikami przestrzegającymi religijnych nakazów i zakazów. Rzeczywistość zdaje się temu przeczyć. Coraz mniej wiernych uczestniczących w mszach, coraz więcej aktów apostazji, coraz mniej ślubów, coraz więcej rozwodów, nieślubne dzieci i jeszcze długo można tak wymieniać. Z 95 procent wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego na papierze, praktykuje mniej niż połowa.

Pomimo widocznych zmian w naszym stylu życia, wydawało się, że akurat ślub kościelny jest dla nas sprawą oczywistą. Nawet niewierzący decydują się na ceremonię w świątyni, bo tak wypada. Okazuje się jednak, że taka religijna dwulicowość także ma swoje granice. Z badań przeprowadzonych przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że do złożenia przysięgi małżeńskiej nie potrzebujemy już księdza.

Ślubów kościelnych jest coraz mniej. Czyli ile?

Zobacz również: Cennik sakramentów: Ile kosztuje ślub, dlaczego pogrzeb jest jeszcze droższy?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ania
(Ocena: 5)
2016-07-10 18:44:24

Dzis po wiekszosci pary chca ślub cywilny z prostego powodu a mianowicie jest o wiele tańszy niz koscielny i szybszy. Osobiscie wole slub cywilny niz koscielny ale teraz i tak weszlo w mode (bardziej niz kiedys) zycie na kocia łape wiadomo kasa jest i nie trzeba isc do pracy a to wszystko z naszych podatkow niestety

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Xxx
(Ocena: )
2016-07-11 17:59:39

Zgadzam się w 100 . Jestem przeszło rok po ślubie cywilnym. Właśnie przede wszystkim ze względu na to, ile zachodu wymaga ślub kościelny. Ksiądz w mojej parafii nie uznaje nauk przedmałżeńskich ze szkoły bo jak twierdzi "W szkole myśli się o wagarach, a nie o poważnych rzeczach". Później kieruje przyszłych młodych do katechety nauczającego (notabene swojego kolegi), do którego trzeba dojeżdżać ponad 70 km trzy razy w tyg przez 4 tyg! I oczywiście jeszcze płacić mu za nauki... Ślub w innej parafii też nie wchodzi w grę, ponieważ są potrzebne zaświadczenia od księdza, że wyraża na to zgodę... I kółko się zamyka. Nie czuję, że nasz związek jest gorszy tylko z tego względu, że mamy ślub cywilny a nie kościelny. Papież Franciszek powiedział ostatnio, że większość sakramentalnych małżeństw jest nieważna, bo co to za małżeństwo, gdzie dwoje ludzi coś sobie przyrzeka a później są zdrady, kłamstwa i inne rzeczy. Że o wiele bardziej wartościowe są związki (nawet nieformalne) takie, w których ludzie naprawdę się kochają, wspierają, szanują, są sobie wierni. I myślę, że to jest tak naprawdę ważne. A poza tym teraz jak ktoś decyduje się na ślub kościelny to robi się z tego jedną wielką szopkę, a później i tak liczy się tylko to, kto ile kasy dał w kopercie... Gdzie w tym sens? Takie jest moje zdanie i go nie zmienię :) Ale każdy ma prawo do swojego zdania i swoich wyborów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: )
2016-07-13 02:27:09

Dziwne parafie macie, my chodziliśmy na darmowe nauki 6 spotkań + 2 w poradni małżeńskiej. Za dokumenty nikt nie kazał nam płacić (ja dałam z własnej woli 20 zł w kopercie). A za udzielenie ślubu też co łaska (jeszcze nie zdecydowaliśmy ile damy) i to chyba jakoś specjalnie dużo pieniędzy nie jest.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-09 17:57:36

Do anonima z 13:32. ślub kościelny też bierze się po to, żeby być z kimś do końca życia. w przeciwieństwie do cywilnego rozwodu już nie dostaniesz. :p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-09 13:32:18

Dla mnie cywilny ma po prostu większe znaczenie niz nic nie znaczący religijny obrządek. Ślub z założenia bierze się po to, zeby być z sobą na zawsze, do ma wiara do tego? Poza tym śluby koscielne są malo taktowne - w kółko gadka o powiększaniu rodziny. A nie każdy chce mieć dzieci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1