TO ZDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ: „Rodzice wybrali mi męża”

25 Czerwca 2017

Jak kończą się zaaranżowane małżeństwa? Ta tradycja wbrew pozorom wcale nie należy do przeszłości...

zaaranżowane małżeństwo

Chociaż mamy XXI wiek, w niektórych zakątkach świata nadal aranżowane są małżeństwa. Kobiety, chcąc nie chcąc, muszą poślubić wybranka wskazanego przez rodziców. Do planowania niektórych związków dochodzi już w dzieciństwie, gdy przyszli państwo młodzi mają zaledwie kilka lat. Wszystko zależy od kraju, panującej w nim kultury i tradycji. Czasami małżeństwo córki jest postrzegane przez rodziców jako inwestycja finansowa. Bywają też zmuszeni do wydania jej za mąż, np. z powodu długów albo braku jakichkolwiek perspektyw. Chociaż dla nas – rdzennych Europejczyków – to haniebne, w dawnych czasach aranżowanie małżeństw przez rodziny było normalnym zwyczajem w rodach arystokratycznych i nie tylko. Zresztą owe czasy wcale nie są takie odległe. Świadczy o tym chociażby historia Adrianny.

- Przyszłam na świat jako niechciane, niekochane dziecko. Moja mama, gdy ukończyła 21 lat, została zmuszona przez swoich rodziców do wyjścia za mąż. Ona sama bardzo spodobała się tacie, ale nie wiedział, jak ją zdobyć. Odrzucała jego zaloty. Wykorzystał fakt, że dziadkowie byli bardzo biedni. Zaoferował im pomoc w zamian za rękę mamy. Zgodzili się, nie pytając jej nawet o zdanie. Wiele lat po moim urodzeniu opowiadała mi, że próbowała uciec, ale złapali ją. I tak wyszła za mojego ojca. Domyślam się, że moje poczęcie musiało być dla niej bardzo bolesnym przeżyciem. Nigdy nie doświadczyłam od niej miłości, najdrobniejszego gestu czułości, uścisku. Patrzyła na mnie ze wstrętem, traktowała obojętnie.

Pomiędzy rodzicami panowało ogromne napięcie. Były ciche dni, ale też kłótnie. Mama kilkakrotnie chciała od niego odejść, ale nie miała jak. W tamtych czasach, w takiej małej miejscowości, w jakiej żyliśmy, zostałaby napiętnowana. Poza tym dziadkowie nie przyjęliby jej z powrotem do domu, tym bardziej, że chciała porzucić nie tylko ojca, ale i nas – dzieci.

Zobacz także: Który miesiąc jest najlepszy na ślub?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-22 01:23:36

Gdyby mi rodzice wybrali faceta i zmuszali mnie do ślubu z nim to bym ich wyśmiała i wyprowadziła się z domu. Mogliby mnie szukać a i tak by mnie nie znaleźli. Czasy się zmieniły i kobieta nic nie MUSI i to ona sama wybiera z kim chce spędzić resztę życia a nie rodzice. To nie średniowiecze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-26 17:47:25

No to nie wierz, nie musisz.. ja niestety to wiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-25 19:46:00

Mi tez rodzice wybrali meza. Za kase.. nie ma slow zeby to opisać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-26 15:38:14

jakos w to ciezko uwierzyc..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-25 16:16:49

Co za głupota pisać ze po jakimś czasie miłość prawdziwa między dwojgiem ludzi bedzie wygladac jak wasza nic nie wiecie nie macie prawa sie wypowiadac na temat miłości zostalyscie sprzedane wybi wasze życie .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-25 10:37:00

To są jakieś fejki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1