Panny młode cierpią na depresję poweselną

29 Listopada 2008

Depresja poweselna do niedawna była tematem tabu. Niestety, dotyka coraz więcej kobiet. Z czego wynika i jak jej zaradzić?

Panny młode cierpią na depresję poweselną

Coraz więcej młodych mężatek dotyka bolesny problem depresji poweselnej. To mniej znane zjawisko niż depresja poporodowa, ale w podobnie silny sposób rzutuje na psychikę kobiet w przełomowych momentach ich życia. Do niedawna była tematem tabu, dziś wychodzi z cienia i poddawana jest licznym dyskusjom - na temat przyczyn, skutków i ewentualnych środków zaradczych.

Główną przyczyną poweselnej (poślubnej) depresji są zbyt wygórowane oczekiwania wychowanych na bajkach o książętach kobiet, które rozczarowuje instytucja małżeństwa w praktyce. Skrywają one swój smutek przed bliskimi, bojąc się ich reakcji. W końcu ślub powinien być powodem do radości, a nie przygnębienia. W Internecie szukają porad oraz zwierzeń innych kobiet, mających podobne przeżycia i rozterki. Sprawdzają w ten sposób, czy to okres przejściowy, czy może początek końca.

Pary oczekują przełomu. Jednak gdy mija okres podekscytowania zmianami, może pojawić się kryzys, szczególnie u pań, które od najmłodszych lat śnią o ukochanym, który zabierze je na rumaku ku krainie wiecznej szczęśliwości. A tu pojawiają się pierwsze spory, które są integralnym elementem małżeństwa. Jednak młode pary zdają się o tym zapominać. Jednocześnie dostrzegają, że poziom podekscytowania drugą osobą osłabł, a seks przestał wydawać się tak atrakcyjną formą spędzenia wieczoru.

Winne wszystkiemu są, jak zwykle, hormony. Spada poziom dopaminy i oksytocyny (odpowiedzialnych za rozwój przywiązania), czego następstwem są powyższe objawy, a w rezultacie pojawia się stres i negatywne emocje. Kobiety potrafią je okazać, choć obawiają się rozmów, a z natury skryci mężczyźni tłamszą je w sobie, powoli oddalając się od ukochanych kobiet.

Z depresją poweselną wiąże się także zjawisko żalu podecyzyjnego. Sakramentalne „tak” w mniemaniu niektórych jest zagrożeniem indywidualności każdej jednostki, bo nagle wypada zacząć mówić o sobie w liczbie mnogiej - nie „ja”, a „my” - ja oraz mój mąż, a niektórzy nie są na to gotowi.

Naukowcy tłumaczą, że praw biologii nie zmienimy, ale możemy je złagodzić. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się depresji poweselnej jest dłuższe narzeczeństwo, połączone ze wspólnym mieszkaniem. W momencie skrajnego kryzysu warto też skontaktować się z psychologiem bądź inną osobą, która spojrzy na sprawę fachowym okiem, np. z prowadzącym kursy dla małżonków. Dużą rolę odrywa także rozmowa - niekoniecznie z mężczyzną, ale nawet z bliskimi przyjaciółkami. Pozwoli nam to spojrzeć na problem z dalszej perspektywy, a wtedy być może dostrzeżemy, że więcej powodów mamy do radości niż do smutku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (47)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-23 20:15:48

re: Panny młode cierpią na depresję poweselną

Przechodziłam lekką depresję. Pomogło mi oczyszczenie aury ze strony rzeka-energii.pl , po kilku sesjach stanęłam na nogi i zaczęłam żyć tak jak zawsze marzyłam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-28 16:53:24

QFCj3o iknaavvsqejs

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-27 10:48:29

S3fcpe gcotgeigvcdw

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-27 02:12:43

You've maagned a first class post

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-08 11:30:14

jakos mieszkam przed slubem z moim facetem i troche sie klocimy, ale nie ma jakiejs super rutyny... po slubie bedzie pewnie tak samo tylko z papierkiem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-12 15:46:00

POZNAJ http://www.kobiecesztuczki.pl http://forum.kobiecesztuczki.pl http://www.allegro.pl/item500391589_wideo_warsztaty_jak_i_gdzie_poznac_mezczyzne.html http://www.allegro.pl/item500387621_poznaj_sposoby_na_facetow_poczatek_znajomosci.html Kobiece Sztuczki - Poznaj sposoby na facetów. Są sposoby na facetów. Zmień marzenia w rzeczywistość • twórz dobre relacje w Twoim związku • unikaj potknięć i błędów • uwolnij swoją siłę w pełni Tego możesz się nauczyć ! Więcej na http://www.kobiecesztuczki.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-08 17:07:00

[quote="Gosc"]a bzdury totalne 100 lat temu nik nie słyszał o zespole napięcia przedmiesiączkowego, depresjach po małżeńskich i poporodowych i ludzie też żyli i dobrze im było.[/quote] A żyłaś/eś te 100 lat temu? Wiesz jak było? To się zamknij. Po za tym, o większości problemów się po prostu nie mówiło, bo ludzie mieli inną mentalność. To tak trudno zrozumieć?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-08 17:04:00

To ja chyba mam depresję przedślubną :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-07 17:21:00

zastanawiam sie nawet czy to nie jest kolejny skok do studni. do ślubu jeszcze sporo czasu a dochodzę do wniosku ze to bezsensu. ps chyba juz mam depresje :-(((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-07 17:14:00

zgadzam się w 100% aż sie boję jak to będzie po, tyle sie oczytałąm że cały świat sie zmienia i aż sie boję

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz