Kościół a czystość przedmałżeńska: Czy ksiądz zagląda do sypialni Młodych?

07 Maja 2011

Nigdy nie jest za późno, aby wejść na drogę czystości – uważa kościół. Jak naprawdę należy pojmować czystość przedmałżeńską?

czystość przedmałżeńska

W dzisiejszych czasach ze świecą można szukać osób, które ze względu na przekonania religijne postanowiły zachować wstrzemięźliwość aż do ślubu (chociaż to nie oznacza, że takich osób nie ma – przekonasz się o tym w osobnym tekście). – Nauczanie kościoła zachęcające do czystości przedmałżeńskiej traktowane jest z przymrużeniem oka, jak jakiś przeżytek z dawnych lat. Wokół niego narosło też mnóstwo mitów – uważa Zbigniew Kaliszuk, koordynator licznych projektów chrześcijańskich, były lider Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo. Jego zdaniem, niezrozumienie stanowiska kościoła w sprawie seksu przed ślubem sprawia, że młodzi ludzie nie próbują żyć w czystości. A, jak wyjaśnia, kościół nie przeciwstawia się zbliżeniom przed ślubem tylko dlatego, że jest to rozpusta. Albo dlatego, że seks powinien służyć wyłącznie prokreacji. – Kościół zachęca do wstrzemięźliwości po to, aby pomóc człowiekowi zrealizować w życiu największą miłość – podkreśla Zbigniew Kaliszuk.

Uroczyste przyrzeczenie

I właśnie miłość jest z punktu widzenia kościoła odpowiedzią na pytanie, dlaczego powinniśmy zachować czystość przedmałżeńską. A miłość oznacza małżeństwo, które musi być traktowane jako coś wyjątkowego i świętego. Nie jako nic nieznaczący papierek, który niewiele zmienia w życiu kobiety i mężczyzny. – Po pierwsze, w wymiarze duchowym jest to sakrament, czyli związek, do którego wpuszczamy Boga i który On błogosławi. Po drugie, tylko w małżeństwie możemy zrealizować marzenia o pięknej, pełnej, głębokiej miłości na całe życie – podkreśla Zbigniew Kaliszuk i wyjaśnia: - Nasze uczucia ulegają wahaniom i zmianom, a po pewnym czasie mija okres zauroczenia.

Z miłością muszą się zatem wiązać nie tylko uczucia, ale również pewna decyzja – będę się starał budować związek z drugą osobą. Pomimo wszystko. Nieważne, co się stanie. W małżeństwie taka decyzja staje się uroczystym przyrzeczeniem złożonym w obecności Boga, a także małżonka, bliskich i przyjaciół.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (77)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-21 20:49:59

Nie ma czegos takiego jak 'temperament seksualny'. Seks powinien wynikac z milosci do drugiej osoby,woli pragnienia szczescia a nie buszujacych hormonow i checi zaspokojenia swych popedow!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-24 21:48:30

re: Kościół a czystość przedmałżeńska: Czy ksiądz zagląda do sypialni Młodych?

Według kościoła dobre małżeństwo to takie. w którym małżonkowie zaspokajają się duchowo i fizycznie, czyli także poprzez współżycie. Ale jak niby dowiedzieć się czy partner jest dobry w łóżku (inaczej nie będzie przecież zaspokajał fizycznych potrzeb) zachowując czystość do ślubem? Zero logiki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 18:02:35

spoko ja jutro lece do więzienia i to na piechote bo skoro używam od 2 lat antykoncepcji to wg zacofańców dopuściłam się zabójstwa ze tysiaca bachorow ło ludzie jaka zbrodnia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-25 18:53:49

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHHA! Ale ta sekta zatruwa umysły ludzi. To jest aż przerażające. Osobiscie uważam że jeżeli uprawia się sex z kimś kogo się kocha i z kim planuje sie wspólną przyszlosc nie jest to niczym zlym. Zupelnie nie rozumiem dziewic (nie z wyboru) ktore czują się lepsze bo nikt nie chciał z nimi pójść do łużka.... Nie można dać się omamić tej chorej sekcie. Trzeba postępować według własnego systemu wartosci i sumienia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-03 22:03:51

a tak apropo łózko pisze się przez ó kreskowane

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-10 11:20:54

wyobraż sobie że może.... przez lata jest ok i nagle wszystko se zmienia..... ja już dawno mam czystośc za soba i wcale nie żaluje nie mam zamiaru czekać do 30 roku życia na łaskawy ślub albo i dłużej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-09 15:38:47

JAK KTOS MOZE DOKOGOS NIE PASOWAC?????????????????? kochasz TO KOCHASZ i nic TEGO NIE ZMIENI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zal mi was

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-08 21:19:58

pragnę zauważyć iż mimo ze pan Zbigniew nawiązuje do Mari Magdaleny i pokazuje jaki jet biegły w tym temacie to ona przecież została oczyszczona przez kościół to nie ona była ladacznicą z biblii.w 1969 papież Paweł VI oficjalnie oczyścił imię Marii Magdaleny i jej niechlubną tradycję. W 1978 z rzymskiego brewiarza wyeliminowano inwokacje o Marii, jako pokutnicy i wielkiej grzesznicy. Bowiem informacje o Mari grzesznicy wytworzył kościół bojąc się ukazania kobiety jako ważnej postaci w otoczeniu Jezusa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-08 02:19:15

Jestem wierząca, ale mam już to za sobą. Ogólnie rzecz biorąc miałam 3 partnerów i nie żałuję tego jakoś strasznie. W dzisiejszych czasach trudno trafić na kogoś kto wytrzyma do ślubu. Staram się praktykować moją wiarę, ale z tymi poglądami się nie zgodzę. Owszem fajnie, jak ktoś jest 'czysty', ale jednak takie doświadczenia bardzo pomagają i zmieniają. Trzeba umieć rozmawiać o seksie, a ktoś kto tego nie robił pewnie ma jakąś barierę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-08 00:01:46

U mnie w miasteczku mieszkają 4 osoby które są dziećmi księży. A proboszcz tez oczywiście dzieciaty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-07 23:27:37

BZDURA BZDURA BZDURA!!!!!!!!!!!!! TRZBA SIE POZNAC PRZED SLUBEM W KAZDEJ SFERZE ZYCIA TAKZE TEJ INTYMNEJ...A KOSCIOL NIECH SIE ZAJMIE CZYMS INNYM....MOZE MODLAMI HAHAHA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz