Jak powinny wyglądać tradycyjne zaręczyny?

04 Grudnia 2009

W wielu domach nadal kultywuje się zwyczaj tradycyjnych oświadczyn w gronie najbliższych. Jak zorganizować staropolskie zaręczyny?

Jak powinny wyglądać  tradycyjne zaręczyny?

Zaręczyny to jeden z tych dni, na które czeka się całe życie. Niektórzy twierdzą nawet, że jest ważniejszy od ślubu – bardziej intymny i romantyczny, spędzany tylko we dwoje. Przyjęło się, że to mężczyzna inicjuje oświadczyny i choć tendencja ta powoli się zmienia, to nadal wiele z nas marzy o zaręczynach - niespodziance przy blasku księżyca. W wielu domach kultywuje się również zwyczaj tradycyjnych oświadczyn w gronie najbliższych. Jak powinny wyglądać takie tradycyjne zaręczyny?

1. Oświadczyny nie powinny być pierwszym wspólnym spotkaniem zakochanej pary i ich rodzin. Jeśli wcześniej nie było okazji do przedstawienia się nawzajem, zorganizujcie zapoznawczą kolację dla Waszych rodziców. Niech odbędzie się ona w kameralnym gronie, bez świadków w postaci rodzeństwa czy dziadków. Pamiętaj, że to Wy powinniście wyjść z inicjatywą takiego spotkania. Możecie zaprosić rodziców do restauracji albo, jeśli mieszkacie razem, zaproponować wizytę u Was. Zadbajcie o miłą atmosferę, dobrą muzykę i odrobinę wytrawnego wina, które pomoże przełamać pierwsze lody. Więcej o tym, jak zapoznać ukochanego z rodzicami, przeczytacie tutaj.

2. Według staropolskiego obyczaju, zaręczyny powinny odbyć się w domu Narzeczonej, której rodzice przygotowują całą uroczystość. Nie oznacza to jednak, że Narzeczony i jego rodzina nie mają żadnych obowiązków w kwestii organizacji. Przyszły Pan Młody powinien obdarować kwiatami swoją wybrankę i jej mamę, a jego tata wręczyć na ręce gospodarza domu alkohol (o dobrym guście będzie świadczyć luksusowe wino).

3. Zaręczyny powinny odbyć się w wolny dzień, najlepiej w porze obiadowej. Należy na nią zaprosić najbliższych z obu stron – rodziców, dziadków, rodzeństwo. Impreza może trwać nawet do późnej nocy – wszystko zależy od nastrojów jej uczestników.

4. Tradycja mówi, że oświadczyny powinny odbyć się między daniem głównym i deserem. Wtedy to tata dziewczyny wygłasza uroczystą mowę, informując wszystkich gości o małżeńskich planach pary. Następnie przyszły Pan Młody prosi rodziców swojej ukochanej o rękę córki i zakłada pierścionek zaręczynowy na jej serdeczny palec u lewej ręki.

5. Uważa się,  że obdarowana dziewczyna powinna zacisnąć lewą dłoń. Podtrzymanie tej tradycji ma jej przynieść szczęście w małżeństwie.

6. Świadkowie oświadczyn powinni pogratulować zaręczonej parze. Swoją radość mogą okazać przy pomocy toastów i oklasków

7. W czasie uroczystości można ustalić wstępną datę ceremonii ślubnej albo termin organizacyjnego spotkania.

Przykładowe formułki oświadczyn (według książki "Rytuał Rodzinny" autorstwa Bp Józefa Wysockiego):

  Narzeczony: Kochani Rodzice, z wielką radością Ula i ja (np. Marek) pragniemy Wam uroczyście dzisiaj oświadczyć, że oboje się kochamy i pragniemy w najbliższym czasie zawrzeć sakrament małżeństwa. Dlatego prosimy Was, jako naszych Rodziców, abyście zechcieli wyrazić Waszą zgodę na ten związek i nam pobłogosławić.

  Narzeczona: Ja również pragnę ze swojej strony oświadczyć, że miłość nasza jest szczera, a wola zawarcia sakramentu małżeństwa prawdziwa, stąd prosimy bardzo serdecznie, abyście zechcieli uroczyście wyrazić Waszą zgodę i odtąd traktować Marka i mnie  (np. Ulę) jako narzeczonych, otoczyć nas modlitwą i serdecznością, oraz udzielić rodzicielskiego błogosławieństwa, byśmy dobrze przygotowali się do naszego ślubu.

  Ojciec lub matka jednego z narzeczonych: Ulo i Marku, jako Wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.

Zaręczynowe przesądy:

- Jeśli pierścionek zatrzyma się na ostatnim stawie palca przyszłej Panny Młodej, to okażę się ona wspaniałą gospodynią, żoną i matką.

- W razie zerwania zaręczyn, dziewczyna nie powinna oddawać chłopakowi pierścionka, a ten domagać się jego zwrotu. Podobno jego odebranie sprowadzi na niedoszłego męża nieszczęście.

- pierścionek zaręczynowy powinien być wykonany ze srebra, złota lub platyny, a oczko z kamienia szlachetnego. W żadnym wypadku nie powinno się wręczać pierścionka z perłą, która już według starochińskich wierzeń miała przynosić pecha i łzy.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Jak rozkochać faceta na zabój?  Kilka trików, które sprawią, że facet będzie kochał cię jak wariat. 

Zadbaj o skórę, aby czuć się  pięknie w swojej skórze! Gwarantujemy, że twój mężczyzna oszaleje na Twoim punkcie!  

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (77)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ja
(Ocena: 5)
2016-07-02 22:32:33

Bardzo dziękuję za ten artykuł, pomógł mi bardzo i cieszę się, że autorka umieściła tutaj przykładowe teksty Bp Wysockiego, wspaniale, pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2012-12-27 08:57:01

ale lipa z tego artykułu bez kitu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-10 11:25:06

Mam wrażenie, że zarówno autorka tekstu, jak i większość osób komentujących nie odróżnia zaręczyn od oświadczyn. W polskiej tradycji, w przeciwieństwie do amerykańskich filmów, są to dwie różne okazje. OŚWIADCZYNY są momentem "poproszenia o rękę" i faktycznie powinny odbywać się pomiędzy dwojgiem osób (można przy tym wymyślić jakieś romantyczne okoliczności), natomiast ZARĘCZYNY są momentem uroczystego oznajmienia swojej decyzji najbliższym oraz poproszenia rodziców o zgodę i błogosławieństwo. W związku z tym główna część artykułu dotyczy zaręczyn (czyli tej "części oficjalnej"), a słowo "oświadczyny" użyte jest omyłkowo, natomiast cały wstęp (pierwszy akapit) jest pozbawiony sensu, bo przeciwstawia sobie oświadczyny np. przy świetle księżyca i zaręczyny w gronie rodzinnym, podczas gdy w rzeczywistości są to kolejne etapy, a nie warianty do wyboru.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-08 15:31:20

A od kiedy w Polsce zaklada sie pierscionek na lewa reke?;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-29 08:32:06

ale siara:P ludzie to juz nie sredniowiecze:p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-01 20:18:24

łooo ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 14:13:05

Dla mnie zalosne. Tesciowa by mnie wysmiala i sterdzila ze pojebalo mi sie w dupie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-26 12:55:57

Kto to pisał? Najpierw piszą, żeby całe przedstawienie odbywało się bez świadków( reszta rodziny), a później, że w najbliższym gronie: dziadki, babki, siostry, bracia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-01 11:45:28

Czytajcie ze zrozumieniem... Jesli nie znacie sie z rodzina partnera, badz wasi rodzice nie znają sie wzajemnie, nalezy zorganizowac kameralne spotkanie. z zareczyny z dziadkami i rodzenstwem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-16 13:56:26

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 00:20:18

Tradycja jest dobra i jak się odbędą zaręczyny, to nie ma większego znaczenia. Jeśli rodzice są konserwatywni, to uszanujmy to. Dla mnie symbolem zaręczyn i czymś co zostaje w pamięci jest intymna chwila, gdzie podarowałem pierścionek zaręczynowy - sam na sam (i ten moment jest tylko nasz). Miałem przeprawę z tym bo portfel kruchy. Jeszcze 2 lata temu biegałem od jubilera do jubilera. Wybrałem ekstra pierścionek, który przypomina nam tą chwilę. Tutaj moja mała porada. W małym sklepie jubilerskim znalazłem pierścionek, niedrogi, z autentycznym brylantem i w nim zamknęły się nasze emocje. Do dziś jak patrzę na niego, to przypomina mi się ta chwila. Nie błądźcie po drogich sklepach. Moja rada dla szukających, pytajcie o pierścionki Diamor, firma ma ze 20 lat i naprawdę trafione wzory. Pierścionek wygląda na drogi, a taki nie jest. Kobieta szczęśliwa, a i ja też, że nie musiałem wybierać czegoś co mi się nie podobało, tylko było mnie na to stać. Wilk syty i owca cała :) Trzymajcie się i nie demonizujcie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz