Jak posadzić gości na weselu?

19 Sierpnia 2008

Wszystko zależy od ustawień stołów, wielkości sali, liczby gości…

Jak posadzić gości na weselu?

Najczęściej państwo młodzi decydują się na tradycyjny układ stołów w kształcie litery T lub U. Miejsce dla nich zarezerwowane jest na środku. Zazwyczaj obok panny młodej siadają rodzice pana młodego oraz świadek z partnerką, a po stronie pana młodego – teściowie i świadkowa z partnerem. Następne miejsca zajmują dziadkowie, rodzeństwo i rodzice chrzestni. Jeśli nowożeńcy wybiorą mniejsze stoły (np. okrągłe), honorowy stół powinien znajdować się naprzeciwko wejścia. Młodzi dzielą go z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, ale tak, by nikt nie siedział tyłem do pozostałych gości.

Państwo młodzi mają obowiązek zadbać o to, aby ich rodziny poznały się jeszcze przed ślubem. Przygotowując miejsca dla gości, muszą pamiętać o tym, aby osoby, które za sobą nie przepadają, nie siedziały obok siebie. Ogólnie przyjętą zasadą jest, aby naprzemiennie sadzać kobiety i mężczyzn, najlepiej według kategorii wiekowej. Seniorzy powinni mieć miejsca bliżej pary młodej, a dopiero za nimi osoby młodsze. Warto też zadbać o oddzielny stół dla dzieci. Można im również zapewnić osobne menu, składające się z potraw, które dzieci lubią najbardziej. Jeśli na weselu będzie dużo maluchów, w dobrym tonie jest zatrudnić opiekunkę, która zajmie się nimi i tym samym zapewni bezstresową zabawę rodzicom.

Zaproszeni goście powinni wcześniej potwierdzić swoją obecność na weselu. Jeśli jednak para młoda nie wie, ilu gości może się spodziewać, powinna przygotować miejsca dla wszystkich. Nie ma niczego gorszego niż szukanie dodatkowych nakryć i krzeseł w trakcie zabawy. Miejsca zaproszonym gościom powinni wskazywać świadkowie. Ostatnio bardzo modne stały się wizytówki z imionami i nazwiskami gości. Należy je położyć na talerzu zakąskowym, serwetce lub przed nakryciem, tuż za sztućcami deserowymi.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (48)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-23 20:01:00

fajnyt jest ten pomysł z wizytówkami. moja rodzina jest dosyć duża, ale wszyscy dobrze się znają. zostałam posadzona obok moich kuzynów, których bardzo lubię.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-18 09:59:00

kilka tygodni temu bylam na weselu gdzie byly wizytowki i baaaardzo nie spodobal mi sie ten pomysl. NIkomu sie nie podobalo... Moze to dlateego, ze wszyscy byli zle posadzeni. Ja np. siedzialam obok zupelnie obcych ludzi, jakies paczki, ktora miala swoj swiat...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-05 15:42:00

Gość 2008-08-21 10:53 wizytówki??? heehe bezsensu.. kazdy bedzie szukał swojego imienia i nazwiska poł godziny, hehe a jak juz znajdzie to miejsce wcale nie bedzie mu sie podobało... moze jeszcze kolo wizytowki powinni umiescic karteczke z informacja ile ciastek przypada na jedna osobe???!!!! hehe:) Dla twojej widomości to jeśli używa sie na weselu wizytowek to zazwyczaj jest tez paln usadzenia gosci. wystarczy na niego spojrzec i juz wiemy gdzie siedzimy;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-29 19:20:00

wizytówki to dobry pomysł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-24 00:18:00

NIE POWIEDZIALABYM ZE WIZYTOWKI TO DOBRY POMYSL. BYLAM NA TAKIM WESELU I RODZINA PRZESTAWIALA KARTECZKI, BO NIE CHCIALA SIEDZIEC OBOK DANEJ OSOBY. PONADTO TO KAZDY POWINIEN SAM OPINIOWAC GDZIE CHCE SIEDZIEC CZY OBOK CIOCI ZOSI CZY TEZ WUJKA ADAMA...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-23 18:55:00

Pomysł z wizytówkami jest bardzo dobry. Tylko nalezy je odpowiedni rozłozyć. Na weselu mojej kuzynki były wlaśnie wizytówki i swietnie się sprawdziły.. Starsi siedzieli obok siebie, młodzi razem. A byłam kiedyś na weselu gdzie wizytówek nie byłoi niestety nie załapałam się już na miejsce wsró moich najlepszych znajomych i rodziny, bo ktoś inny zajął mi miejsce.. a takie siedzenie potem wśród osób które się nie zna albo koło babć i i dziadków też fajne nie jest :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-22 15:08:00

głupi pomysł z tymi wizytówkami.. u nas jakoś wizytowek nie było i goście siadali gdzie chcieli, paczkami i jakoś nikt nie skarżył sie na brak zabawy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-22 09:01:00

Wizytówki to nie jest wcale taki zły pomysł !! Byłam ostatnio u kuzyna na ślubie i właśnie były wizytówki i muszę powiedzieć, że jest to bardzo dobry pomysł! Młodzi siedzieli z młodymi.. A reszta była rodzinami posadzona i wcale nie było tak wielkiego szukania! Wystarczyło, że jedna osoba z rodziny już była na miejscu to już reszta siedziała! Moim zdaniem to jest bardzo fajny pomysł :):):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-21 10:53:00

wizytówki??? heehe bezsensu.. kazdy bedzie szukał swojego imienia i nazwiska poł godziny, hehe a jak juz znajdzie to miejsce wcale nie bedzie mu sie podobało... moze jeszcze kolo wizytowki powinni umiescic karteczke z informacja ile ciastek przypada na jedna osobe???!!!! hehe:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-21 00:03:00

glupi pomysl z tymi wizytowkami... chała :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz