Ile kosztuje ślub kościelny? Ujawniamy prawdziwe stawki!

27 Czerwca 2017

Papież twierdzi, że sakramenty są za darmo. Polscy duchowni są innego zdania...

ile kosztuje ślub

Ślub cywilny ma niewątpliwie jedną przewagę nad uroczystością kościelną. Z góry wiadomo, ile będzie nas kosztował. W całym kraju obowiązują z góry ustalone stawki, których urzędnicy muszą się trzymać. Ceremonia w świątyni to już zupełnie inna kwestia. W tym przypadku nie ma oficjalnego cennika i wszystko zależy od parafii. A także od konkretnego księdza.

Chociaż papież Franciszek sprzeciwia się handlowaniu sakramentami, w Polsce nikt nie wyobraża sobie, by duchowny mógł z tej okazji nie przyjąć opłaty. Lub, jak kto woli, ofiary. W większości przypadków faktycznie obowiązuje zasada „co łaska”, ale czasami może się okazać, że to za mało. Jedna para młoda zapłaci kilkaset złotych, od innej wprost żąda się nawet kilku czy kilkunastu tysięcy.

Jakie stawki tak naprawdę obowiązują nad Wisłą w Kościele rzymskokatolickim? Zapytałyśmy o to kilka mężatek. Rozrzut okazał się gigantyczny.

Zobacz również: O czym tak naprawdę myślą młodożeńcy w czasie ślubu? (20 szokujących wyznań)

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

GB
(Ocena: 5)
2018-04-09 00:25:14

Trochę naciągana ta „przypadkowa” oszczędność Aleksandry - przecież każdy roztropny człowiek domyśla się (jeśli nie wie), że kościelny nie podchodzi z tacą do młodej pary (byłaby to niezręczność, zwłaszcza, że wiadomo, że standardowo składają ofiarę wcześniej). Niemniej nawet w takiej sytuacji, jak opisana, można wrzucić ofiarę do skrzynki w kościele. Aleksandra, chyba jednak jesteś skąpa...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-27 09:45:06

My daliśmy księdzu 500 zł (chociaż i tak nic nie mówił że coś chce) + ministrantom 30 zł za posprzątanie ryżu i innych kwiatków którymi byliśmy obsypani.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Werka
(Ocena: 5)
2017-06-27 01:34:33

U mnie ksiądz powiedział, ze mamy się sami dogadać z organistom i zakoscielnym i ministrantami i im przekazać pieniądze. On dodał ze sakramentu udziela za darmo, ale musi zapłacić za prąd i weźmie od nas tylko 40 zł za wszystkie rzeczy. Wspaniały człowiek. W dniu ślubu daliśmy mu do koperty 1000zl na ofierze. Dodam ze dostaliśmy jeszcze od niego prezent w czasie mszy także człowiek niezwykle skromny, a my wiedzieliśmy ze pieniądze pójdą na świątynie a nie do jego kieszeni choć mógł tak zrobić .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1