Czy zmieniać nazwisko po ślubie?

12 Sierpnia 2009

Ostatnio kobiety coraz częściej buntują się przeciw tradycji przyjmowania nazwiska po mężu. Czy słusznie? Zagłosuj w sondzie!

Czy zmieniać nazwisko po ślubie?

Przyjęcie nazwiska męża uważane jest za powszechny standard. Wchodząc do rodziny ukochanego, czujemy się zobowiązane do używania jego rodowego nazwiska, dając tym samym wyraz temu, że tworzymy spójną całość. Często jednak robimy to tylko dlatego, aby nie sprawić przykrości mężowi albo, po prostu, nie lubimy swojego panieńskiego nazwiska.

Ostatnio jednak kobiety buntują się przeciwko tej tradycji, powołując się (szczególnie w branży rozrywkowej i biznesowej) na rozpoznawalność swojej osoby pod panieńskim nazwiskiem. W obronie rodowych korzeni stają również dziewczyny, które są jedynaczkami i chcą jak najdłużej chronić nazwisko rodziców od zapomnienia. Czasami kluczową rolę odgrywa brzmienie nazwiska męża – uważamy, że nasze jest dużo ładniejsze i lepiej się kojarzy.

Wiadomo jednak, że takie postawienie sprawy wywołuje wiele kontrowersji i może być szczególnie bolesne dla naszego przyszłego męża, który podchodzi do tej kwestii bardzo honorowo. Warto wtedy rozważyć przyjęcie podwójnego nazwiska. W ten sposób podkreślimy zmianę stanu cywilnego, ale jednocześnie zachowamy własną tożsamość i odrobinę rodzinnej historii. Sytuacja komplikuje się jednak, jeżeli oba nazwiska są bardzo długie i źle się komponują. Wtedy należy dokładnie rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" oraz podjąć mądrą, przemyślaną decyzję.

Jesteśmy ciekawe, co wy sądzicie na ten temat? Czy warto walczyć o swoje panieńskie nazwisko, czy może lepiej złożyć hołd tradycji i honorowo przyjąć nazwisko męża?

Natasza Lasky

Zobacz także:

Najmodniejsze bukiety ślubne 

Kwiaty to jeden z najważniejszych dodatków do sukni ślubnej. Wianek czy wiązanka? Pod kolor sukni czy kontrastowo? A co dla druhen?

Suknie ślubne Ewy Minge – tak czy nie?

Znana z awangardowych pomysłów Ewa Minge otworzyła w Poznaniu swoje pierwsze Atelier. Czy suknie ślubne jej pomysłu przypadną do gustu pannom młodym?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (236)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-10 12:47:42

nasze nazwiska kończą się na -SKI/SKA i nie ma sensu tworzyć dwuczłonowego, byłoby za długie (6 sylabowe) i niezbyt ładne. Ale mnie nie przeszkadza zmiana nazwiska, uważam to za urocze, że będę się nazywała tak samo:))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 20:41:07

przykrosc meza?a co z przykroscia kobiety?a dokladniej rzeczbiorac z jej tozsamoscia?za miesiac wychodze za maz i nie moge sie pogodzic z utrata nazwiska,z ktorym przezylam 1/4 zycia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-31 15:05:32

ja prawdopodobnie zmienię na nazwisko mojego chłopaka, gdyż ma śliczne nazwisko i krótkie;) chociaż myślałam tez o nazwisku 2 członowym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-14 18:22:49

Mówiąc szczerze ja jestem jedynaczką, a jakoś mój ojciec chrzestny (brat mojego ojca) i jego żona nie chcą mieć dzieci. Czyli z mojego pokolenia jestem sama, ale ja bym wolała przyjąć nazwisko męża (chyba, że by było jakieś dziwne xddd)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-22 23:32:52

Wszystko super ale co jeżeli Ona nazywa się np. Walewska a on Żurek ?? i w dodatku nie rozumie i nie przyjmuje do wiadomości ze to nazwisko może się nie podobac?? Czy mam zmusić sie do przyjęcia jego nazwiska czy ma to byc powód do rozstania???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-17 17:40:18

w mojej rodzinie, w moim pokoleniu sa same corki, wiec zostalam przy swoim nazwisku, zeby nie poszlo ono w zapomnienie : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 09:03:48

moje nazwisko jest charakterystyczne i fajne, nie chciałabym go zmieniać, jeśli już to na jakieś NORMALNE nazwisko, a nie jakieś takie... przygłupie x)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-15 21:51:25

moim zdaniem warto przyjąć nazwisko męża, jeśli się chce założyć z nim rodzinę, to jest to dobra sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-26 13:34:44

Ja chcę mieć stare nazwisko bo moje miasto podobno założyli Kossowscy a ja mam tak na nazwisko...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-25 21:39:50

Z jednej strony chciałabym dalej ciągnąć ród z nazwiskiem mojej rodziny, ale to piękna tradycja i będę zaszczycona kiedy w przyszłości przedstawiając się użyję nazwiska tego jedynego.. to tak jakbym była w pewnym sensie jego własnością.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz