Nie chcesz przyjąć nazwiska męża? Wiemy, co pomyślą o Tobie ludzie... (Wybrankowi też się dostanie!)

03 Grudnia 2017

Przeciwstawienie się tradycji wymaga sporej odwagi.

czy zmienić nazwisko po ślubie

Jeszcze do niedawna była to, jak mawia klasyk, oczywista oczywistość. Ślub oznaczał dla kobiety przyjęcie nazwiska męża. Bo taka jest tradycja i tak wypada. Dziś różnie z tym bywa, bo coraz częściej chcąc podkreślić swoją niezależność decydujemy się na nazwisko dwuczłonowe albo pozostanie przy panieńskim. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że to wyłącznie decyzja kobiety i nie ma wpływu na postrzeganie męża.

Jak wynika z badań Rachael Robnett opublikowanych na łamach magazynu naukowego „Sex Roles” („Role Płciowe”), kwestia ta jest szeroko dyskutowana. I to nie tylko przez najbardziej zainteresowanych małżonków. Okazuje się, że rodzina oraz bliżsi i dalsi znajomi oceniają nas przez ten pryzmat. Pozostanie przy swoim lub przyjęcie nazwiska rodowego małżonka ma zdradzać, kim tak naprawdę jesteśmy.

Bez względu na ostateczną decyzję - inni zawsze mają nam coś do zarzucenia.

Zobacz również: Czy przyjąć nazwisko męża?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gość
(Ocena: 5)
2017-12-03 20:25:12

Mi jednak bardzo ciężko byłoby się rozstać ze swoim nazwiskiem którego używam przecież od urodzenia. Dlatego wiadoma sprawa w moim przypadku - będą dwa i to na dodatek najpierw nazwisko męża a potem moje :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-04 01:04:06

Ja będę miała na odwrót, najpierw moje, a potem męża. Też sobie nie wyobrażam zmieniać nazwiska po ślubie, którego używam od urodzenia i jestem do niego przyzwyczajona, podoba mi się i pasuje do mnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Giu
(Ocena: 5)
2017-12-03 15:42:38

Długo nie mogłam się zdecydować co z tym fantem zrobić, gdyż nazwisko męża kompletnie mi się nie podoba. Ostatecznie jest 2 członowe, ale ja się wszędzie przedstawiam moim nazwiskiem, męża pozostaje tylko w papierach i tak od 7 lat:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-03 12:01:20

Każda decyzja jest indywidualna, podyktowana różnymi okolicznosciami i nikt nie powinien się w to mieszać, niezależnie od powodów. Moje nazwisko panieńskie było ładne, ale pospolite. Nazwisko męża też ładne, nie jakieś rzadkie, ale nieco mniej pospolite. Oba nazwiska zestawione razem niestety jednak brzmią dziwnie i nieładnie, nie pasują po prostu. Przyjęłam nazwisko męża. Gdyby oba nazwiska męża pasowały do siebie, to bym zostawiła oba, jak nazwisko męża byłoby brzydkie, to bym została przy swoim, ewentualnie przekonywała go by przyjął moje. Nie róbmy kwadratury jaj i nie doszukujmy się ideologii feministycznej lub konserwarywnej w zmianie nazwiska łączącej się że zmiana stanu cywilnego... Mam też znajomego, który przyjął nazwisko żony. Co pomyślałam? Na pewno nie to, że jest kapciem. Tylko po prostu wybrał to ładniej brzmiące, albo był skonfliktowany że swoją rodziną i nie chciał mieć z nimi nic wspólnego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Hana
(Ocena: 5)
2017-12-03 01:15:22

We wrześniu biorę ślub i co chwilę słyszę pytania o nazwisko. Razem z narzeczonym ustaliliśmy, że oboje będziemy mieć nazwiska dwuczłonowe. Oboje zaczynamy pewien rozdział wspólnego życia, więc chcemy mieć to samo nazwisko. Jednak nie widzę powodu dla którego to ja miałabym rezygnować z mojego panieńskiego nazwiska. On nie chce rezygnować ze swojego co również rozumie, dlatego będą podwójne. I tak jego rodzinie się to nie podoba bo jest "zbyt mało władczy i męski". Bo kto to widział spełniać fanaberie narzeczonej ? Ludziom nigdy nie dogodzimy, więc róbmy tak aby to nam było dobrze :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-03 01:29:33

Przygotuj się na pytania o dziecko. Widzę, że masz głupią rodzinę jak większość. Moja dalsza rodzina jest taka sama, na szczęście już nie utrzymuję z nimi kontaktu. CHyba najlepsze rozwiązanie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-03 10:54:44

Bylam w życiu na ok 20 weselach. Nigdy nie zapytałam mlodej jak się bedzie nazywać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-03 18:23:02

No to jesteś wyjątkiem. Niestety wiele ciotek o to pyta, a później przez całe wesele przeżywa, że ktoś śmiał zrobić inaczej niż tradycja nakazuje :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-12-04 10:59:56

mnie tez sie nikt nigdy nie pytal czy zmienie nazwisko...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1