Taylor Swift - od konkursów wokalnych do miliona dolarów dziennie

06 Marca 2016

Choć w tym roku skończy dopiero 27 lat, jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających piosenkarek świata. Jak do tego doszła?

Taylor Swift

„Jako pierwsza kobieta, która dwukrotnie wygrała Grammy w kategorii Album Roku, chcę powiedzieć wszystkim młodym kobietom, że na waszej drodze będą ludzie, którzy spróbują podkopać wasz sukces albo przypisać sobie wasze osiągnięcia bądź waszą sławę. Ale jeśli skupicie się na pracy i nie pozwolicie im się rozpraszać, pewnego dnia, gdy dotrzecie tam, gdzie zmierzacie, rozejrzycie się i będziecie wiedzieć, że to tylko wasza zasługa oraz ludzi, którzy was kochają. I to będzie najwspanialsze uczucie na świecie” – oto słowa, jakie padły z ust Taylor Swift w lutym tego roku ze sceny rozdania nagród Grammy. Wokalistce trudno odmówić talentu, determinacji i uporu, które uczyniły z młodej Amerykanki ikonę popkultury.

Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Pięciolatka pisze piosenki

Taylor Swift przyszła na świat 13 grudnia 1989 roku w liczącej ok. 80 tys. mieszkańców miejscowości Reading (stan Pensylwania). Rodzice nadali jej imię na cześć piosenkarza James Taylora, znanego w Stanach Zjednoczonych twórcy muzyki country, pop i rock. O tym, że chce śpiewać, mała Taylor wiedziała od dziecka. Podobno już jako pięciolatka pisała piosenki. Słabość do muzyki odziedziczyła w genach – jej babcia była śpiewaczką operową, choć rodzice widzieli dla niej zgoła inną przyszłość: marzyli, że córka przejmie po nich rodzinną firmę The Swift Group zajmującą się doradztwem inwestycyjnym.

Taylor miała dziewięć lat, gdy przeniosła się z rodziną do Wyomissing. Zaczęła brać udział w konkursach wokalnych, śpiewała na festynach i podczas lokalnych imprez. Występowała również w teatrze dla dzieci. Jeździła z matką do Nowego Jorku na lekcje śpiewu i aktorstwa. Wcześnie nauczyła się grać na gitarze. Brała udział w przesłuchaniach, jednak bez powodzenia. W wieku jedenastu lat wygrała nawet miejscowy konkurs talentów. Gdy obejrzała film dokumentalny o Faith Hill, amerykańskiej piosenkarce country, namówiła mamę, aby ta zabrała ją do Nashville, stolicę tego gatunku.

Pomimo olbrzymiej determinacji jak na swój wiek, wyprawa do Nashville zakończyła się fiaskiem – choć Taylor odwiedziła wszystkie wytwórnie, by wręczyć producentom swoje demo, nikt nie zdecydował się na współpracę z młodą wokalistką. Mimo to Swift zwróciła na siebie uwagę – dostała propozycję zaśpiewania hymnu narodowego przed prestiżowym turniejem tenisowym US Open, nawiązała również współpracę z menedżerem Danem Dmytrowem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz