Christian Lacroix na skraju bankructwa!

07 Czerwca 2009

Kontrakt z Avonem był ostatnią deską ratunku dla tego francuskiego domu mody z tradycjami. Jednak kryzys nie oszczędza nikogo, nawet najpotężniejszych gigantów odzieżowych.

Christian Lacroix na skraju bankructwa!

Bywają lata chude i tłuste, bywają też kryzysy. Czasami jednak krach na giełdzie może oznaczać naprawdę radykalne zmiany, rozstrzygające decyzje i smutne zakończenia. Tak jak w przypadku znanego, francuskiego domu mody Christian Lacroix.

Ten słynący z zapierających dech w piersiach kreacji haute couture odzieżowy gigant już od kilku lat niebezpiecznie balansował na granicy bankructwa. Ostatnią deską ratunku miał być dla niego intratny kontrakt z popularną, kosmetyczną sieciówką, marką Avon. Orientalny, luksusowy zapach Absynthe Christian Lacroix for Avon okazał się jednak za słaby, aby stawić czoła kryzysowi, co ostatecznie przesądziło o losie wielkiej, modowej legendy.

Jak podaje „New York Times”, spółka Christian Lacroix wystąpiła właśnie do paryskiego sądu o ochronę przed roszczeniami wierzycieli. Już w 2008 roku przedsiębiorstwo borykało się z ogromnymi problemami finansowymi i przy obrotach osiągających blisko 30 mln euro, zanotowało 10 mln euro straty. Jak twierdzą ekonomiści, źródeł kryzysowej sytuacji tej cenionej francuskiej marki trzeba szukać jeszcze wiele lat wcześniej. Podobno koncern nie przynosił zysków już od ponad dwóch dekad, a wszystkie działania mające wzmocnić jego rynkową pozycję kończyły się fiaskiem. W efekcie, markę Christian Lacroix przejął LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, a od 2005 roku jej właścicielem jest Falic Group. Ten ostatni szuka właśnie inwestora, któremu udałoby się zrestrukturyzować firmę i przywrócić dawną świetność.

Niestety, jak przewidują analitycy, pogłębiający się ciągle kryzys nie rokuje dobrze, a jedyne, co może uchronić markę Christian Lacroix przed upadłością, jest dalsza produkcja dżinsów Diesel. Na poprawę sytuacji zdaje się jednak nie liczyć już nawet sam założyciel tego wielkiego domu mody znad Sekwany i zajął się projektowaniem uniformów dla stewardes lotniczych linii Air France.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Garażowy Tydzień Mody

Organizatorzy łódzkiego Tygodnia mody albo nie znaleźli lepszego miejsca na pokaz, albo posunęli się za daleko, tworząc atmosferę artystycznej alternatywy.

Spódnice dla mężczyzn na wybiegu!

Świat mody zwariował. Po męskich sukienkach, stringach i pudrze przyszła kolej na długie, eleganckie spódnice…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-09 22:15:56

bla bla bla

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1