Zdrowa przyjaźń. Czyli jaka?

16 Lipca 2015

Niektóre są jak fajerwerk – błyskawicznie wybuchają i… niczego po sobie nie zostawiają. Inne są jak związek zawarty z rozsądku – dojrzewają długo i powoli. Jaka jest recepta na przyjaźń?

Anja Rubik

Z badań amerykańskich psychologów wynika, że przyjaźń jest dla nas ważniejsza od pieniędzy. Są również inne badania, które dowodzą, że jeśli przyjaźń trwa ponad siedem lat, to prawdopodobnie przetrwa całe życie. Zdaniem specjalistów wcale nie potrzebujemy paczki znajomych – wystarczy jedna, dwie sprawdzone i lojalne przyjaciółki, na które zawsze możesz liczyć.

Czasem jednak zbytnia zażyłość zaczyna wymykać się spod kontroli. Koleżanka, z którą byłaś bardzo blisko, nagle zaczyna z tobą konkurować. Albo ingeruje w twoje życie, poniża cię, kwestionuje twoje wybory. Może też zacząć być jej w twoim życiu za dużo. Oczekuje, że będziesz na każde jej zawołanie. Że nigdy jej nie zawiedziesz, nie odmówisz jej niczego, nie zostawisz w potrzebie. Możliwe, że tego wszystkiego oczekujesz ty od niej. A potem dziwisz się – zresztą nie ty jedna – że znajomość, którą uważałaś za niezniszczalną, rozpada się na twoich oczach. Co więc zrobić, żeby przyjaźń była zdrowa i trwała?

Pozwól, aby wszystko rozwijało się naturalnie

O przyjaźń należy dbać, potrzeba jednak czasu, by przekonać się, na ile to przelotna znajomość z chwilową fascynacją nową osobą w twoim życiu, a na ile prawdziwa przyjaźń, która przetrwa wszelkie zawirowania. Niech ta znajomość rozwija się swoim rytmem, naturalnie, z waszą delikatną pomocą. Czas pokaże, co z tego będzie.

Nie miej zbyt dużych oczekiwań

Gdy więzy z koleżanką się zacieśniają, dajemy z siebie wszystko – i oczekujemy tego samego. Na przyjaciółkę powinnaś móc liczyć, to prawda. Ale nie oczekuj, że naprawi twój świat i za każdym razem, gdy będziesz jej potrzebowała, rzuci dla ciebie wszystko. To często właśnie zbyt duże oczekiwania sprawiają, że przyjaźń zaczyna się psuć.

Spotykajcie się ze sobą

Zaskoczona? A jednak w dobie komunikacji wirtualnej często zapominamy, jak ważna jest komunikacja realna, twarzą w twarz. By utrzymać głęboką, zdrową znajomość, a nie tylko suchy kontakt, musisz spotykać się z przyjaciółką. To właśnie spotkania na żywo umacniają waszą więź, budują i podtrzymują relację. Kontakt wirtualny (SMS, rozmowa telefoniczna, internet) jest ważny, ale nie zastąpi prawdziwego.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

aaaaaasz
(Ocena: 5)
2015-07-31 12:56:49

re: Zdrowa przyjaźń. Czyli jaka?

Moja przyjazn trwala 15 lat i się rozpadła przez to, że ona znalazła tego jedynego i nie chciala miec dla mnie wiecej czasu. Mozna? Mozna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1