Wytykasz błędy językowe innym? Sprawdź, co Ci dolega!

Naukowcy udowodnili, że gramatyczni naziści nie są do końca normalni.
Wytykasz błędy językowe innym? Sprawdź, co Ci dolega!
Fot. Thinkstock
18.04.2016

Nigdy nie interesuje ich sens wypowiedzi. Nie dyskutują merytorycznie, ale czepiają się szczegółów. Są jak językowi antyterroryści - wyłapią każdy błąd i bezwzględnie wskazują winnych. W Internecie aż roi się od tzw. gramatycznych nazistów, czyli osób walczących o poprawne korzystanie z języka ojczystego. Jednych denerwują, inni doceniają ich zaangażowanie. Po wynikach tych badań być może przestaną.

Naukowcy z amerykańskiego University of Michigan postanowili sprawdzić, kim tak naprawdę są puryści językowi wytykający błędy innym. Jak zastrzegają, przed rozpoczęciem eksperymentu nie postawili żadnej hipotezy, więc nawet dla nich wyniki okazały się zaskakujące. 

Na podstawie obserwacji kilkudziesięciu chętnych osób doszli do wniosku, że im bardziej poprawiasz innych, tym bardziej dziwna jesteś.

Zobacz również: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

 

błędy językowe

fot. Thinkstock

W badaniu wzięły udział 83 osoby. Ich zadaniem było przyjrzenie się odpowiedziom na ogłoszenie w sprawie poszukiwań współlokatora do mieszkania. Niektóre z wiadomości zostały tak poprawione, aby zawierały przynajmniej kilka błędów ortograficznych i stylistycznych. To gratka dla każdego gramatycznego nazisty, który na pewno wyłapie braki językowe autora.

Następnie zapytano uczestników o odczucia. Osoby, które wskazały na błędy miały za zadanie pisemnie uzasadnić swoje zastrzeżenia. Co się okazało?

Ankietowani, którzy byli wyraźnie wstrząśnięci brakami w edukacji autorów maili zostali określeni przez naukowców mianem najmniej zgodnych. To osoby, którym daleko do tzw. wielkiej piątki, czyli znanego z psychologii modelu osobowości. Zaliczamy do niego stałość emocjonalną, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Zobacz również: Błędy językowe: 8 słów i wyrażeń, których nadużywasz

błędy językowe

fot. Thinkstock

Badanie wykazało, że skłonność do pomijania błędów i niezajmowania się nimi mają przede wszystkim osoby otwarte na świat i ludzi. Znacznie bardziej krytyczni okazali się ludzie z natury zamknięci. Oni uwielbiają wytykać błędy i osądzać innych. Nie chodzi wyłącznie o wskazanie błędu w tekście, ale także bardzo negatywne emocje wobec jego autora.

- Uczestnicy, którzy w teście osobowości zostali określeni jako radośni i skłonni do kompromisów znacznie pozytywniej oceniają innych. Nawet jeśli chodzi o gramatycznych analfabetów - czytamy w raporcie.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie chodzi o czystość języka, ale o własne kompleksy i wypełniającą nas złość.

Zobacz również: JĘZYK W SUPEŁEK

 

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 3.83 / 5
Jader (Ocena: 1) 18.07.2023 20:28
To wielkie goowno nie rzeczowy artykuł. Jakiś niedowartościowany autorek. Szkoda czasu na przeczytanie go.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 07.11.2021 20:57
BZDURY, czytam teksty z takimi błędami, że nie wiadomo co autor chciał napisać, jak zwrócę uwagę to oczywiście hejt bo dysleksja, kiedyś nie było zasłaniania się papierkiem przez leni, nawet autor określenia dysleksja sam stwierdził, że to jest oszustwo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.04.2021 10:33
Definitywnie się zgadzam z artykułem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2021 12:48
ja od razu widzę autora jako flejtucha,bałaganiarza i w życiu nie odezwałabym sią na takie ogłoszenie. Literówka to jedno,ale brak podstaw to drugie. Jesli ktos ma dys...funkcje- to o tym wie i stara sie nad tym zapanowac :)
odpowiedz
k.w. (Ocena: 1) 11.02.2021 19:33
Osoby posługujące się poprawną polszczyzną,które w oczy kłuje "błąd na błędzie" są jezykowymi terrorystami? Ten artykuł jest tak denny ,żeby nie nazwać infantylnym i debilnym,że aż uwłaczajacy ludziom wykształconym.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie