Wszechwiedzący, egzekutor, filozof - jakim typem kierowcy jesteś?

17 Sierpnia 2015

Wyniki ogólnoeuropejskich badań kierowców przeprowadzonych przez Grupę Goodyear i LSE, komentują polscy eksperci bezpiecznej jazdy.

car vogue

Na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy składa się kilka czynników m.in. stan nawierzchni, warunki atmosferyczne oraz sprawność techniczna auta. Jednak najważniejszym ogniwem, mającym bezpośredni wpływ jest kierowca - jego umiejętności, zachowania oraz emocje. Istnieją rodzaje zachowań szczególnie często powtarzające się na polskich drogach. Obserwując te sytuacje eksperci wskazują, że np. sporą część kierujących stanowią osoby o osobowości typu Wszechwiedzący. To rodzaj kierowcy, który sądzi, że otaczają go niekompetentni amatorzy i nie waha się dać im tego dobitnie do zrozumienia zza kierownicy własnego samochodu. Na taką diagnozę wskazuje Artur Chorążka, współwłaściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy Tomasza Czopika.

„Zdecydowanie najczęściej do naszego ośrodka trafia typ Wszechwiedzący. Oceniam, że zachowuje się tak co czwarta osoba wśród tych, które uczestniczą w zajęciach doskonalenia techniki jazdy. Jednak jeszcze częściej typy osobowości opisane w badaniu się przenikają i mamy wówczas do czynienia, np.  z Wszechwiedzącym Konkurentem. Generalnie kierowcom brakuje pokory, a nieuzasadniona wiara we własne umiejętności gubi ich już podczas najprostszych ćwiczeń na naszym torze. Co ciekawe Wszechwiedzący to bardzo często kierowcy, którzy kurs na prawo jazdy robili jeszcze w latach 90. lub wcześniej. Ich wiedza teoretyczna mocno odstaje dziś od motoryzacyjnej rzeczywistości” – powiedział Artur Chorążka.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gabriela
(Ocena: 5)
2015-08-17 11:06:10

re: Wszechwiedzący, egzekutor, filozof - jakim typem kierowcy jesteś?

Uwielbiam jazdę samochodem, ale na szczęście nie pasuje do mnie żaden z typów kierowcy, którzy tutaj w artykule się pojawili. Dla mnie jazda samochodem to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim sama przyjemność, radość. Oczywiście ważne jest bezpieczeństwo, racjonalne myślenie, znajomość przepisów ruchu drogowego, dobry refleks, cierpliwość, opanowanie. Nie można bać się jazdy, trzeba być pewnym za kierownicą, ale mieć oczy dookoła głowy, zasada ograniczonego zaufania. Bardzo lubię motoryzację, a najbardziej naprawę pojazdów samochodowych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1