Co chwila sięgam po smartfon: Czy jesteś uzależniona od telefonu?

17 Października 2016

Ciągle czujesz potrzebę zerkania na ekran smartfona? Zabierasz go nawet do toalety? Piszesz sms-y, gdy prowadzisz samochód? Możesz cierpieć na fonoholizm…

uzależniona od telefonu

Dla Ani z Grudziądza największym koszmarem okazał się… wyjazd na wakacje. „Postanowiliśmy z chłopakiem, że uciekniemy od cywilizacji i wynajęliśmy kwaterę w bieszczadzkiej wsi. Okolica była cudowna, jedzenie pyszne, ale już następnego dnia po przyjeździe zaczął mnie niepokoić brak zasięgu. Co chwila nerwowo sięgałam po smartfon, licząc, że jednak uda się połączyć z internetem. Bez skutku. Pod koniec pobytu myślałam, że oszaleję. Urlop miałam zmarnowany, bo zastanawiałam się tylko, kto nie może się do mnie dodzwonić, ile mam nieprzeczytanych sms-ów, już nie wspominając o nieodwiedzanym Facebooku” – opowiada młoda kobieta.

W końcu Ania namówiła partnera, by pojechali do oddalonej o kilkanaście kilometrów miejscowości, gdzie mogła wreszcie sprawdzić, co dzieje się w jej telefonie. „Oczywiście nie miałam ani zbyt wielu nieodebranych połączeń, ani ważnych sms-ów, ale chociaż się uspokoiłam” – śmieje się.

Uzależnienia od smartfonu nie kryje też Jessica Mercedes. „Jestem pełna chęci zobaczenia, co ludzie sądzą o mnie. Wszystko googluję, czytam każdy artykuł, komentarze na Instagramie, na Facebooku, każdego maila od czytelnika. Cały czas jestem z nimi w kontakcie, odpisuje, gdy pytają o rozmiar buta, rodzaj skóry” – tłumaczy popularna blogerka.

„Mogłabym zostawić wszystko, ale muszę mieć ze sobą swoją komórkę” – to z kolei słowa amerykańskiej aktorki Seleny Gomez, która chwali się, że jest mistrzynią w błyskawicznym pisaniu sms-ów.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach telefon komórkowy stał się gadżetem, który towarzyszy nam niemal przez cały czas. Zgodnie z danymi Instytutu Gallupa aż 72 proc. użytkowników smartfonów sprawdza je przynajmniej raz na godzinę, a w większości przypadków znacznie częściej.

Natomiast z badań przeprowadzonych przy okazji kampanii społecznej „Uwaga! Fonoholizm” wynika, że aż 36 proc. młodych Polaków  nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez telefonu. Co czwarty nastolatek na pewno wróciłby się po aparat, gdyby zapomniał zabrać go z domu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz