Uwięzieni w medialnej pułapce

10 Grudnia 2010

Media stały się kolejnym zmysłem percepcji rzeczywistości. Twórcy najpopularniejszych mass mediów doskonale wiedzą, jak wpłynąć na podświadomość i kontrolować nasze umysły…

Uwięzieni w medialnej pułapce

Choć uważamy się za istoty myślące, coraz rzadziej korzystamy z własnej wolnej woli, czy też prawa do dokonywania wyboru! Społeczeństwa krajów, na całym globie kolejno stają się trybikiem wielkiej machiny komercji. Celem ludzkości nie jest już rozwój, samodoskonalenie, ani poznanie. Liczy odpowiednie jej ukształtowanie tak, by móc na zarobić jak najwięcej. Jednym z głównych winowajców jest niegasnąca popularność wszechobecnej telewizji…

Cenna uwaga widzów

Codziennie od rana, aż do późnych godzin wieczornych jesteśmy atakowani przez wszechobecne informacje. Nie trzeba wiele, by z większość z nich szybko stała się sensacją. Usterka samolotu, konflikt polityczny, czy romans mało znanej aktorki – dzisiejsi twórcy newsów oraz ich prezenterzy, wykorzystując odpowiednie socjotechniki niemal każdą informację potrafią przedstawić tak, że oglądając kolejne informacje, ma się poczucie spełniania pewnego rodzaju obowiązku – bycia na bieżąco. Podobnie postępują twórcy innych programów. Zarówno te edukacyjne, rozrywkowe, obyczajowe, jak i o profilu reporterskim – wszystko, co widzimy na ekranie naszpikowane jest psychologicznymi sztuczkami, mającymi przyciągnąć naszą uwagę na długo…

Małpy bardziej dojrzałe niż ludzie?

Media od dawna dysponują obszerną, psychologiczną wiedzą, dotyczącą reakcji ludzkiego mózgu na bodźce, w podświadomy i niezwykle skuteczny sposób absorbujący naszą uwagę. Okazuje się, że przede wszystkim uwielbiamy być zabawiani, a rozkosz związana z mało wymagającą rozrywką jest dla nas tym, czym słodkie obżarstwo dla podniebienia lub nadprogramowe godziny snu dla każdego, lenia i śpiocha. Co ciekawe owe, wyjątkowo rozwinięte zamiłowanie do przyjemności, można wytłumaczyć porównując człowieka do innych naczelnych ze świata zwierząt. Naukowcy porównują ludzi do małp, by w ten sposób zauważyć, że nasz gatunek o wiele bardziej niż osobniki dorosłe, przypomina małpie niemowlaki. Brak wysuniętej szczęki, proporcjonalnie większa, w stosunku do reszty ciała głowa,  stopy bez zdolności chwytania i mniejsza ilość sierści i przede wszystkim… skłonność do zabawy, która u dorosłych małp po prostu zanika. Kierunek takiej ewolucji, lub pewnego rodzaju jej zatrzymania, uwielbiają wykorzystywać media.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-12 00:09:59

ja nie oglądam telewizji. O wiele bardziej wolę internet. Mimo że jest pochłaniaczem czasu i takie tam.. to mogę prawie wszystko obejrzeć w sieci, sprawdzić rozkład autobusu.. znaleźć różne ciekawe informacje o tym co mnie w danej chwili interesuje..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 21:44:45

Osobiście uważam, że TV nie jest czymś złym, pod warunkiem, że umie się ją oglądać. Brzmi absurdalnie ale taka jest prawda, jeżeli puszczają nam jakiś program to nie znaczy, że mamy bezwzględnie wierzyć we wszystko co jest w nim pokazane, trzeba umieć odróżnić rzeczy prawdziwe i rzeczy przekoloryzowane i nieprawdziwe. Tak samo dla każdego z nas jest ważniejsze co innego, jeden oglądając wiadomości większą uwagę zwróci na pogodę, a drugiego bardziej zainteresują plotki o gwiazdach. Każdy na swój sposób odbiera informacje płynące do nas ze świata, trzeba po prostu umieć wybrać między tym co jest warte zapamiętania, a tym co można posłuchać i wypuścić drugim uchem. Niestety - co zauważyłam, często zatraca się w nas ta umiejętność, może oprę się trochę na stereotypach ale nie mam w zamierzeniu nikogo obrażać ani wrzucać do jednego worka, chcę tylko obrazowo to przedstawić. Mianowicie, zauważyłam, że w naszym kraju (bo nie wiem jak jest w innych) ludzie działają według takich utartych schematów, starsze panie słuchają tylko tego co powie ksiądz albo dziennikarz telewizji poświęconej religii, młodzi ludzie patrzą przede wszystkim na to co jest trendy i na topie, mimo, że są to rzeczy kompletnie nie przydatne w życiu to oglądamy mtv bo to jest na czasie. Nie mówiąc już o tych wszystkich serialach. Jednym słowem, mądry człowiek może oglądać wszystko ale robi to umiejętnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 17:10:58

Od dawna irytowało mnie to, że w różnego typu wiadomościach często "z niczego" robi się wielkie halo i sensację. Czasem oczom i uszom nie wierzę jakimi głupimi i nieistotnymi informacjami nas zalewają. I w dodatku na każdym kanale mówią praktycznie o tym samym... Bardzo ograniczyłam oglądanie telewizji, a programów informacyjnych nie oglądam już w ogóle. główne tematy to polityczne jatki, tragiczne wypadki i chore dzieci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 15:18:43

A kilka artykułów niżej "co dziś w serialach".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 12:04:40

Ja nie oglądam tv-z moim Ukochanym nawet nie mamy telewizora w domu. Jeśli chodzi o media i informacje to korzystam tylko z Internetu-tu jednak jest ten plus,że sama mogę selekcjonować źródła informacjii i wybieram co chcę,a czego nie chcę czytać. Wg mnie, w zakresie destrukcjii i ogłupiania człowieka-o wiele groźniejsze są portale społecznościowe typy facebook,nk,twitter i stopień w jakim młodzi ludzie są od niego uzależnieni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 14:26:15

ja robie dokladnie to samo ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-10 07:35:31

Ojojoj, chyba trzeba zrezygnować z oglądania TV.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1