Twój trening szczęścia

16 Czerwca 2014

Co robić, a co nie, by być szczęśliwą?

wesoła kobieta

Szczęście to stan umysłu. Jest na wyciągnięcie ręki, pod warunkiem, że wiesz, gdzie sięgać. Może ci się wydawać, że życie nie układa się po twojej myśli. Masz wrażenie, że czegoś ci brakuje, że przegapiasz najważniejsze momenty. Tymczasem odczuwanie szczęścia jest znacznie prostsze niż myślisz – można się go nauczyć. Sprawdź, od czego zacząć i jak wreszcie czuć się szczęśliwą.

Najważniejsze pytanie

Pierwsze, co musisz zrobić, to zadać sobie pytanie: czy jestem szczęśliwa. Jeśli nie, to dlaczego? A jeśli tak, to dzięki czemu? Większość z was pewnie odpowie, że tak, w zasadzie jest szczęśliwa. Bo przecież w gruncie rzeczy nie ma na co narzekać, zawsze mogłoby być gorzej. Tylko czy mówienie o szczęściu bez przekonania oznacza, że naprawdę jesteś szczęśliwa, spokojna, zadowolona ze swojego życia? Jeżeli na pytanie, czy jestem szczęśliwa, odpowiedziałaś „w zasadzie tak”, Beata Pawlikowska, autorka książki poświęconej treningowi szczęścia (Burda Publishing Polska 2014) zauważa: „Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem? Czy możesz o sobie powiedzieć, że jesteś szczęśliwa i masz poczucie pełni? Założę się, że znów obronnie powiesz, że właściwie tak. Ale co to znaczy właściwie? Czy to znaczy, że czasem nie jesteś?”.

Beata Pawlikowska pisze, że człowiek po prostu szczęśliwy odpowie na postawione na początku pytanie twierdząco, tymczasem człowiek prawie szczęśliwy powie: w zasadzie tak, właściwie tak. A czasem też nie.

Przestań być nieszczęśliwa

Twój trening szczęścia polega na oduczeniu się bycia nieszczęśliwą. Są osoby, które zawsze czują niedosyt, dla których każda okazja jest dobra, by ponarzekać i użalać się nad swoim losem. Być może jesteś przyzwyczajona do pewnych stereotypów myślowych i szklankę zawsze widzisz do połowy pustą. Wayne W. Dyer w książce „Pokochaj siebie” (Czarna Owca 2012) pisze, że oduczenie się tych nawyków myślowych, które wprowadziłaś do swojego mózgu, wymaga ogromnej pracy. „Łatwo jest być szczęśliwym, ale nauczenie się, jak nie być nieszczęśliwym, może okazać się bardzo trudne” – nie kryje autor. Twoje nawyki przyzwyczaiły cię bowiem do rozumowania, które stawia źródło twoich uczuć poza tobą.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
4.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kita
(Ocena: 5)
2014-06-16 18:03:01

re: Twój trening szczęścia

Bardzo fajny artykuł! Zgadzam się w 100% :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kinga
(Ocena: 1)
2014-06-16 09:40:04

re: Twój trening szczęścia

Pawlikowska to ostatnia osoba, której porady chcę czytać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malina
(Ocena: 5)
2014-06-16 10:28:37

Dlaczego? Kobieta, która byłą zgwałcona, a potrafi tak pięknie mówić o życiu nie ejst według Ciebie warta uwagi? Patrz co ona osiągnęła, ile zobaczyła, jak potrafi czerpać z życia... aaa zapomniałam lepiej jest narzekać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
malinka
(Ocena: 5)
2014-06-16 11:08:43

nie lubię jej a jej książki podróżnicze są dla mnie nudne (w przeciwieństwie do tych Cejrowskiego), ale jeśli ta kobieta mówi coś mądrego (a w powyższym teście mówi) to czemu by z tego nie skorzystać? Fajne rady :) Malina, mamy podobny nick!:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-16 13:24:04

Jezusie! Nie wiedziałam,że spotkało ją coś tak okropnego!Zawsze ją lubiłam i szanowałam,ale teraz mam do niej jeszcze większą sympatię.Niesamowicie silna i mądra kobieta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1