To się przyda przed maturą: Ćwiczenia mózgu, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację

24 Kwietnia 2015

Nadszedł czas testów i egzaminów. Oto sposoby, by twój mózg pracował najefektywniej (i parę odpowiedzi, jak się uczyć).

mózg

Naukowcy przekonują, że mózg to nic innego jak mięsień, który musi być zmuszany do pracy. Pamięć i koncentracja w dużej mierze zależą od tego, w jakiej formie jest twój umysł. Dobra wiadomość jest taka, że problemów z zapamiętywaniem i nauką można się pozbyć – musisz po prostu systematycznie ćwiczyć swój mózg. W jaki sposób? Oto najlepsze metody.

Ucz się języków obcych

Jeśli masz trochę wolnego czasu, pomyśl o nauce języka obcego. A jeżeli masz go w szkole, weź sobie do serca tę radę: warto wkuwać nowe słówka. Szwedzcy uczeni z Uniwersytetu w Lund dowiedli, że gdy intensywnie uczysz się języka obcego, niektóre obszary twojego mózgu ulegają powiększeniu. Chodzi o powierzchnię pewnych części kory mózgowej oraz o hipokamp, który odpowiada głównie za pamięć i przyswajanie nowej wiedzy. Jeśli więc chcesz utrzymać mózg w dobrej formie, ucz się języków obcych.

Czytaj książki

Kolejny argument przemawiający za tym, by pokochać czytanie – to czynność, która rozwija umysł. Udowodnili to badacze z prestiżowego Uniwersytetu Stanforda. Zdaniem naukowców czytanie książek naprawdę rozwija mózg i usprawnia krążenie krwi. Sprawia, że z większą łatwością możemy skupić się na konkretnym zadaniu czy rozwiązaniu problemu. „Badania pokazują, że najzwyczajniej w świecie przechodząc od luźnego czytania dla przyjemności do lektury analitycznej, możemy bardzo mocno wpłynąć na aktywność nerwową naszych mózgów czy na krążenie krwi” – stwierdziła prowadząca badania Natalie Philips.

Pograj sobie

Okazuje się, że gry mogą korzystnie wpłynąć na zdolność zapamiętywania i koncentrację. Amerykańscy badacze są zdania, że gry komputerowe – w umiarkowanej ilości – mogą usprawnić nasz mózg. Co ciekawe, takie działanie mają gry różnego typu, również tzw. strzelanki. „Osoby, które wcielają się w bohaterów gier akcji, są o wiele szybsze i precyzyjniejsze. W określonym przedziale czasowym podejmują więcej słusznych decyzji niż niegrający” – uważa badaczka Daphne Bavelier. Nie lubisz gier tego typu? Wygoogluj Neurogrę, która pomoże ci wytrenować mózg.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

M.
(Ocena: 5)
2015-04-25 13:51:34

re: To się przyda przed maturą: Ćwiczenia mózgu, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację

Bardzo przydatny artykuł. ;-) Super!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-24 09:31:32

re: To się przyda przed maturą: Ćwiczenia mózgu, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację

no :D wreszcie jakiś fajny i wartościowy artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1