Telenowele uczą nas samodzielności

07 Kwietnia 2009

Telewizja, nawet rozrywkowa, ma walory edukacyjne, a w tym przypadku także emancypacyjne.

Telenowele uczą nas samodzielności

Telenowele południowoamerykańskie i latynoamerykańskie to jeden z symboli telewizji. Wielowątkowa narracja, piętrowe narastanie problemów, romanse, zdrady, tajemnicze zniknięcia i nieoczekiwane powroty - liczbę wyznaczników tych produkcji można mnożyć, jedno jest jednak pewne - wciągają. Nawet w Polsce, która klimatem i temperamentem mieszkańców nijak nie przypomina Brazylii, Wenezueli czy Meksyku, przed telewizorami codziennie zasiadają miliony widzów, by śledzić dalsze losy Luz Marii czy Jose Antonio. Największą popularnością postaci cieszą się jednak w swoich ojczyznach, gdzie zyskują status kultowych gwiazd.

Na zlecenie Inter Development American Bank w Brazylii sporządzono raport na temat rozwoju społeczeństwa od początku lat 70. Jednym z kryterium badania był wpływ telewizji na obywateli.

Okazało się, że wraz ze wzrostem zasięgu stacji telewizyjnych i docierania do najdalszych zakątków Brazylii spadał przyrost naturalny, rosła liczba rozwodów, a dzieci coraz częściej nazywano na cześć bohaterów seriali.

Alberto Chong, jeden z badaczy, przytacza dane dotyczącego tego, jak na bazie zmian w serialu zmieniało się i społeczeństwo.

„Jeżeli główna bohaterka najważniejszej telenoweli w danym okresie była rozwiedziona, liczba rozwodów w kraju rosła o jeden promil. W przypadku bezdzietności głównej bohaterki w miejscach, gdzie sygnał telewizji i telenowele zarazem pojawiały się po raz pierwszy, stopa urodzeń spadała o 6 promili” (tłumaczenie Sfora.pl).

Telenowele mają o wiele większy wpływ na społeczeństwo w krajach biednych. Zazwyczaj bohaterowie są bogaci albo należą do klasy średniej, są ładni. Oglądający chcą być tacy jak ich ulubieńcy. Kobiety częściej decydują się na usamodzielnienie, a nie podporządkowanie się woli męża, nie boją się walczyć o swoje prawa. Przechodzą proces emancypacji i wyzwolenia, a nauczycielkami są aktorki.

Zobacz także:

Emancypacja zdaniem Kościoła

Jakstać się boginią seksu?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (118)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-05 23:57:29

re: Telenowele uczą nas samodzielności

W pewnym sensie muszę się z tym zgodzić. Oglądając serial i patrząc na pewną siebie i ambitną lekarkę zaczęłam jeszcze bardziej chcieć taką być. Wcześniej chciałam tego samego, ale oglądając to i widząc, że choćby w głupim serialu ludzie mają większy szacunek do temperamentnej osoby i ona wychodzi na tym wszystkim dobrze, a nie kobieta, która sama nie wie czego chce i jest tak zwaną szarą myszką, zapragnęłam tego jeszcze bardziej. I to mnie tylko w tym umocniło i zmotywowało do zmian. Jestem wdzięczna głupiemu serialowi, dzięki któremu utwierdzi łam się w tym jaka chcę być i zaczęłam do tego mocniej dążyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-07 18:29:48

a ja oglądam triumf miłości a wcześniej nie igraj z aniołem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-04 17:39:25

Samodzielności można nauczyć się w inny sposób. Telenowele to tylko pranie mózgu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-19 18:58:00

uważam że telenowele są bzdurne i zajmują czas. nie chcę nikogo obrazić tym stwierdzeniem ale telenowele potrafią wpływać negatywnie na nastrój , bo postacie filmowe zawsze mają tam jakieś problemy (choroba, brak pieniędzy) i czasami są bardzo dołujące..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-05 18:54:00

[quote="Gosc"]A przypominacie sobie "Przyjaciółki i rywalki?" To był mój ulubiony serial;) Mogli by jeszcze raz to emitować;)[/quote] uwielbiałam to oglądać ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-05 18:53:00

[quote="Laura.xd"]Ja koooocham telenowelę. ;dd Najlepsza z nich to była MARINA ; )[/quote] według mnie też. ale teraz oglądam na Puls-ie Zorro ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-05 10:44:00

Szkoda czasu na telenowele.. Lepiej wyjść na spaer ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-24 23:16:00

Ja koooocham telenowelę. ;dd Najlepsza z nich to była MARINA ; )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-22 17:16:00

[quote="Gosc"]Brzydzę się ludźmi, którzy oglądają telenowele[/quote] czemu???Fajne są telenowele ja kiedys ogladałam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-16 17:37:00

[quote="Gosc"]Brzydzę się ludźmi, którzy oglądają telenowele[/quote] A ja sie Tobą brzydze :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz