Śmieciowy język w sieci, czyli skąd w nas tyle j@du?

11 Listopada 2011

Obelgi, wyzwiska i przekleństwa to dzisiaj stały element internetowych dyskusji.

skąd w nas tyle jadu

„Zamknij się ty dzi**o”, „Wypie*****j stąd niedoru****a szm**o”, „Polki to salcesony ociekające tłuszczem, rzygać mi się chce jak na was patrzę” – to tylko ułamek wpisów na internetowych forach dyskusyjnych. Niezależnie od tematu czy postawionego pytania. We wplataniu oszczerstw i bluźnierstw do swoich wypowiedzi internauci doszli do perfekcji. Dziś trudno natrafić na dyskusję, w której choć jeden rozmówca nie obrzuciłby obelgami innych ludzi – czy to zupełnie obcych mu uczestników rozmowy, osoby publiczne, przedstawicieli mniejszości czy kogokolwiek innego, kogo łatwo można zmieszać z błotem. A kto nie może się obronić. Internauci, którym zależy na rzeczowej, interesującej dyskusji, coraz częściej tworzą zamknięte grupy dyskusyjne albo uciekają poza sieć. Język w polskiej cyberprzestrzeni stał się ściekowy.

Ile lat ma ta stara baba?

Problem chamstwa w internecie (aż 18 razy używając słowa „cham” w różnych odmianach) jako jeden z pierwszych poruszył wielokrotnie nagradzany dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski. Stwierdził on, że polska sieć jest „chora na agresję i chamstwo”. To reakcja Żakowskiego na sprawę świetnej polskiej siatkarki Doroty Świeniewicz, która przed dwoma laty zrezygnowała z gry w reprezentacji przez obraźliwe wpisy w internecie na jej temat. Wyjaśniła, że nie jest w stanie znieść ataków ze strony anonimowych osób. W sieci pisali o niej: „ile lat ma ta stara baba ze zmarszczkami i cellulitisem i tą brzydziejącą z solarium opalenizną?”, „Na parkiecie rusza się jak czołg”, „Jej czas najwyraźniej już minął i nikt po niej płakał nie będzie... chyba że jacyś idioci”, „Reprezentacja to nie przytułek dla starszych pań”. Dodajmy, że Dorota Świeniewicz w 2005 roku na zakończenie mistrzostw Europy została uznana najlepszą zawodniczką rozgrywek. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (39)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 14:59:55

Absolutnie się nie zgadzam, że chamy w Polsce to jakaś nieliczna grupa. Polacy to słowiańska swołocz. Chamstwa ludzi doświadczam na ulicy i w pracy każdego dnia. Uważam, że trzeba stąd emigrować do bardziej cywilizowanego kraju. I od razu uprzedzę pytanie. To, że się urodziłem w tym chlewie nie czyni ze mnie jeszcze świni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 20:06:46

dobry artykuł :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 17:08:56

Widze, że artykuł nic nie dał... chociaż fajny i wiedza przydatna to komentarze nadal ukazują naturę naszych rodaków...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 00:16:39

skasuj numer! zacznij poświecać mu wiecej czasu!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 22:30:54

LUBIĘ TO!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 20:19:11

moim zdaniem anonimowość w sieci jest dobra gdy jakaś nieśmiała osoba nie ma na tyle odwagi żeby wypowiedzieć sie pod imieniem i nazwiskiem . uważam również że ważne jest aby mieć swoje zdanie i sie z nim dzielić czy jest pozytywne czy negatywne , aczkolwiek każde minusy jakie chcesz od siebie dodać powinny być wyrażone z kulturą a nie kojarzyć sie z chamstwem i prostactwem. Jeśli jesteś na tyle odważny aby publikować o kimś obelgi i jesteś 100 % pewny że jest to prawda podpisz sie imieniem i nazwiskiem , bo anonimowośc w tej sytuacji świadczy o twoim tchórzostwie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 18:29:47

to czemu się nie podpisałaś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 16:46:56

Przepraszam, a co znaczy j@du? To jakiś skrót? Jaka małpa duża? Chyba nie rozumiem tego nowego stylu pisania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 17:25:08

Już się nie czepiaj, to nie ma sensu, niech piszą jak chcą, a nikt nam tego czytać nie każe. Wchodzimy tu z własnej woli, jeśli komuś nie pasuje to wiadomo .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 17:44:44

Dla mnie to zastosowanie @ akurat wyszło dobrze. @ kojarzy się z internetem, a tu chodzi o j@d w sieci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 14:43:39

Moim zdaniem to zależy od wielu czynników, nie da się jednoznacznie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, aczkolwiek często się z czymś takim spotykam. Może to zależy od wieku, często fora zalegają dzieci. Osobiście nigdy nie zdarzyło mi się nikogo przez internet wyzywać, przeklinać itp ponieważ sama uważam, że takie zachowanie świadczy tylko o tym człowieku, który w taki sposób się wyładowuje i w taki sposób przedstawia swój jakże niski poziom, dla mnie to żenujące.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 13:59:01

Czemu tak jest? W internecie ludzie po prostu mogą wyrzucić swoją frustrację. Powiedzmy sobie szczerze, najwięcej czasu w sieci i na forach spędzają Ci, co nie mają życia. Brutalnie mówiąc, nie osiągnęli nic! Tkwią w jednym miejscu, są sfrustrowani, nie rozwijają się, nie mają (albo nie widzą) perspektyw. A w sieci mogą się wykreować na nowo. Spalone zawodowo, grube babsko, z kryzysem wieku średniego, może być młodą, atrakcyjną studentką, z perspektywami. Wtedy wydaje jej się, że jest lepsza. W rzeczywistości jest zazdrosna o tych, którzy coś osiągnęli, którzy są szczęśliwi i mści się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-11 13:07:30

Dlaczego tyle jadu w forach internetowych? Proste. Przez internet nie można dać za przeproszeniem w ryja i ludzie czują się bezkarni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz