Skuteczne triki na lepszą pamięć

03 Lutego 2016

Uszczęśliw swój mózg i zafunduj mu kilka prostych ćwiczeń, które usprawniają jego funkcjonowanie, w tym przede wszystkim pamięć.

ćwiczenia na pamięć

Mózg to mięsień. I jak inne mięśnie trzeba go rozwijać. Składa się z ok. 100 miliardów komórek nerwowych. Tworzą one od biliona być może nawet do biliarda połączeń zwanych synapsami. Sami odpowiadamy za jego dobrą kondycję! Naszym obowiązkiem jest trenowanie mózgu. A co za tym idzie – ćwiczenie pamięci.

„Ludzki mózg ma pewną niezwykłą cechę: może zrobić jedynie to, co sądzi, że potrafi zrobić. Kiedy mówimy: „moja pamięć już nie jest taka jak kiedyś” albo: „wszystko mi dziś wylatuje z głowy”, w rzeczywistości ćwiczymy swój mózg w taki sposób, aby dostosował się do naszych obniżonych oczekiwań. Z kolei niskie wymagania oznaczają słabe rezultaty. Pierwsza zasada supermózgu mówi, że mózg zawsze podsłuchuje nasze myśli i przysłuchując się im, uczy się. Jeśli wpajamy mu przekonanie o istnieniu ograniczeń – stanie się ograniczony. A przecież możemy postępować inaczej” – piszą lekarz Deepak Chopra i profesor neurologii Rudolph E. Tanzi w książce „Twój supermózg” (wyd. Ole/Foksal 2014).

Jak ćwiczyć pamięć? Co zrobić, aby jej nie stracić? Zacznij od prostych ćwiczeń i powtarzaj je jak najczęściej – najlepiej każdego dnia.

Graj w gry rozwijające pamięć

Uczeni nie mają wątpliwości, że trzeba zmuszać mózg do pracy. Bardzo pomocne są w tym gry logiczne, zwłaszcza rozwijające zapamiętywanie. Mnóstwo tego typu gier znajdziesz w internecie. Optymalnie powinno się im poświęcać minimum 20 minut dziennie, ale rodzaje gry warto zmieniać – na jednym zadaniu koncentrujemy się nie dłużej niż przez 5-7 minut. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że pozytywny wpływ na pamięć pojawia się już po 5-6 minutach od rozpoczęcia gry! Warto również grać w gry planszowe.

Naucz się czegoś nowego

Mózg potrzebuje wyzwań. Doskonałym sposobem na usprawnienie pamięci jest przyswojenie nowej umiejętności. Dzięki temu uchronisz swój mózg przed niekorzystnymi procesami związanymi ze starzeniem się organizmu. Badania naukowe wykazały, że dobrze na mózg i koncentrację wpływają nauka fotografowania cyfrowego i… dzierganie. Dobre efekty da nauka języka obcego, składanie modeli, rękodzieło czy nauka gry na instrumencie. Ważne, aby była to umiejętność, która sprawia ci radość i do której chętnie wracasz – połączysz przyjemne z pożytecznym.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

M
(Ocena: 5)
2016-02-03 13:14:16

re: Skuteczne triki na lepszą pamięć

Ciekawy artykuł, dziękuję

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1