Single mają słabsze mózgi?

10 Marca 2009

Z najnowszych badań wynika, że single są słabsi pod kątem fizycznym, a ich mózgi są bardziej narażone na udary, niż mózgi osób żyjących w duecie.

Single mają słabsze mózgi?

Single są domeną dużych metropolii. Według statystyk, aż 5 milionów Polaków żyje w pojedynkę, co znaczy, że w co trzecim mieszkaniu, które znajduje się w dużym mieście, ktoś mieszka sam.

Do niedawna największym problemem ludzi, którzy z różnych względów żyją samotnie, były wakacje, ulgi i inne udogodnienia - przez nie czuli się w jakiś sposób „gorsi”. A myślenie, że jest się człowiekiem drugiej kategorii, prowadzi do wewnętrznych konfliktów i problemów, które prędzej czy później przekładają się na stan zdrowia psychicznego. Dlatego też wiele singli trafia do gabinetu psychoterapeuty, co by tłumaczyło wnioski, jakie wysnuli naukowcy, badając mózgi osób samotnych.

Według badań, wszelkie choroby związane z mózgiem, jak np. udar, są łagodniejsze w konsekwencjach dla ludzi żyjących w duecie. Takie wnioski wysnuli badacze z amerykańskiego State Univeristy z Ohio. Autorką badań jest Kate Karelina - wywoływała sztuczny udar u samców myszy.

Obserwowano zachowanie osobników, które żyły z partnerką, przed i po wywołaniu udaru. Wyniki są zadziwiające. Okazało się, że samce żyjące w parze, po udarze przeżyły tydzień. Mniej szczęścia miały mysie single, których życie skróciło się o 40 proc.

Po zbadaniu tkanek mózgów myszy (pobranych 12 godzin, 1 dzień, 3 dni oraz 7 dni po wystąpieniu udaru), badacze doszli do wniosku, że u zwierząt, które żyły w pojedynkę, uszkodzenia mózgu były czterokrotnie większe. Dodatkowo, samce, które żyły w duecie, miały o wiele mniejszy obrzęk mózgu – główny czynnik wywołujący udar, ponieważ prowadzi do nadmiernego gromadzenia się płynu wewnątrzkomórkowego.

Wychodzi więc na to, że życie w pojedynkę po prostu się nie opłaca. Po pierwsze - względy ekonomiczne, które często przewyższają możliwości osób samotnych, po drugie - względy zdrowotne. Oczywiście, łatwo powiedzieć: "znajdź sobie kogoś, nie bądź sama", gorzej wykonać. Każda z nas potrzebuje miłości, czułości, oparcia, ale czasami życie daje nam prztyczka w nos. Z drugiej strony, czy jest sens wiązać się z kimś, dla samego wiązania?

Zobacz także:

Co nas stresuje w łóżku?

Dlaczego kobiety nie lubią seksu oralnego?

Antykoncepcja dla mężczyzn

Borys Rząsa

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (61)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aga
(Ocena: 5)
2014-03-05 23:37:05

re: Single mają słabsze mózgi?

Po tym artykule straciłam minimum wiary w to, że wszystko co tu do tej pory przeczytałam, miało jakiś sens.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-27 14:45:00

mi juz od bicia konia mozgownica sie lasuje i paruje spod kopuly! ale to bieda mnie przygnebia, brak nadziej i szans na cokolwiek!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-21 18:46:00

haha potraficie skutecznie czlowieka dobic xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-21 18:46:00

haha potraficie skutecznie czlowieka dobic xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-17 11:04:00

nie no,to jakaś paranoja ;/ to co,mam mieć chłopaka ,żeby nie dostać udaru?a co to ma za znaczenie?! z kąd mój mózg wie ,że to mój chłopak,a to kolega? ;/ ... wolałabym ,żeby napisali ,że ludzie mało towarzyscy mają większe prawdopodobieństwo dostania udaru niż single... >.<

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-16 17:26:00

pier****enie kotka za pomoca mlotka:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-14 23:03:00

[quote="Gosc"]Co to są za pierdoły???!!! To muszę znaleść sobie chłopaka, albo nie najlepiej męża -Przecierz mam dopiero 13 lat -To co w moim wieku już są matki... Boże co się dzieje z tym światem!!!![/quote] skoro masz 13 lat to nie wież co to jet prawdziwa miłość jesteś jeszcze dzickiem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-14 21:58:00

Co to są za pierdoły???!!! To muszę znaleść sobie chłopaka, albo nie najlepiej męża -Przecierz mam dopiero 13 lat -To co w moim wieku już są matki... Boże co się dzieje z tym światem!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-13 16:42:00

[quote="Malinka91bswd"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Malinka91bswd[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Malinka91bswd[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Malinka91bswd[/b] [quote][b]Gosc[/b] mezczyzna ze zdjecia jest okropny, eh co ten photoshop moze zdzialac ;/[/quote] mnie się wydaje, że on jest całkiem, całkiem, tylko ten lizaczek czyni go aseksualnym...przynajmniej jak dla mnie Zgadzam się, paskudny i "słitaśny" w ch*j. Bleeeeeeh.[/quote] Jak ktoś nie ma nic mądrego i sensownego do powiedzenia to krytykuje wygląd innych bo to nie wymaga myślenia. [/quote] Nie mam ochoty wypowiadać się na temat artykułu, moją uwagę przyciągnał ten paskudny facet, który wygląda okropnie.[/quote] A widziałaś się lustrze? Nie jesteś zbyt piękna no ale nie jest to twoja wina. Tak po prostu wyglądasz.Skoro lubisz oceniac innych po wyglądzie pogódź się również z tym, że dla innych ty sama nie jesteś fenomenem urody.[/quote] [/quote] Hehe spoko, tobie się nie muszę podobać, ważne że uważam się za ładną dziewczynę o egzotycznej urodzie a na to co ludzie mówią mam wyj*bane:) Ale ten koleś mi się nie podoba, za dużo photoshopa i ma paskudny ryj. A i skoro dla ciebie jestem be to odważ się i pokaż swoją mordkę;p [/quote] Z ta egzotyką to już przesadziłaś::) Szczerze mówiąc jesteś przeciętna ale masz spuchnięte ego i widzisz to co chcesz zobaczyć:) [/quote] Te malinka... przyjrzyj sie doklanie w lustrze bo uroda nie grzeszysz, musze cie drogie DZIECKO uswiadomic[/quote] Hehe nie będę się nikomu tłumaczyć skąd pochodzę ale nie jestem Polką więc mam egzotyczną urodę a jak tego nie widzicie to żałujcie, na serio...zresztą mam wyj*bane na was, jak na wszystkich którzy mają do mnie jakieś "ale":D Peace.[/quote] a to jakiej jesteś narodowości? ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-12 19:59:00

co to za pierdoły? oh szybko, szybko szukac partnera !! bo inaczej mam wieksze prawdopodobienstwo groźnego udaru

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz