Recepta na szczęście: Egoizm, samolubność, dbanie wyłącznie o siebie?

20 Października 2012

Zdaniem psychologów pomaganie innym nie daje ludziom radości.

egoistka

Jesteś uprzejma dla otoczenia, chętnie oferujesz znajomym pomocną dłoń i życzliwie odnosisz się zarówno do przyjaciół, jak i zupełnie obcych sobie osób. Wyznajesz również zasadę „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Wszystko brzmi pięknie, ale… z taką postawą masz niewielkie szanse na to, by być szczęśliwą.

Tak przynajmniej twierdzą psychologowie z Uniwersytetu Pensylwanii, którzy swoją kontrowersyjną tezę poparli prostym eksperymentem. Najpierw zaprosili do badań 216 wolontariuszy, którym wręczyli dokładnie po 3 dolary. Następnie podzielili ich na trzy grupy: pierwsza miała przekazać otrzymaną sumę pieniędzy na rzecz UNICEF, druga mogła zatrzymać pieniądze dla siebie, trzecia natomiast mogła wybrać, co chce zrobić z otrzymaną kwotą.

Wynik doświadczenia okazał się dość zaskakujący. Otóż wolontariusze, którzy zatrzymali pieniądze dla siebie, byli o wiele szczęśliwsi i bardziej zadowoleni od tych, którzy przekazali je na cele charytatywne. – Choć ludzie chcieliby zachowywać się jak samoluby, nie postępują tak, bo boją się, że będą mieli z tego powodu wyrzuty sumienia. Obawiają się również o swoją opinię – komentuje Jonathan Berman, pomysłodawca badania.

Wniosek nasuwa się zatem sam: najbardziej szczęśliwi jesteśmy wówczas, gdy myślimy wyłącznie o sobie…

Maja Zielińska

Zobacz także:

RANDKA SOLO: 4 sposoby, by okazać samej sobie nieco czułości - zasługujesz na to!

Chcesz miło spędzić czas? Facet wcale nie jest Ci do tego potrzebny! Czasami zajmij się sobą.. sama!

To już koniec tej przyjaźni...

Kiedyś byliście sobie bliscy, a teraz przyszło wam ruszyć w swoje strony? Zobacz, jak zrobić to bezboleśnie.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 23:50:35

a jak się mierzy kto jest szczęśliwszy ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 13:33:19

Co to za psycholodzy? Czy oni nie wiedzą że nie istnieje coś takiego jak bezinteresowność? I że kiedy rzucamy głodnej staruszce na podołek pieniądze, to to co osiągamy dzięki naszej pomocy jest o wiele bardziej wartościowe niż te pieniądze? Dzięki temu czujemy się lepiej, czujemy się szlachetniejsi, lepsi, hojniejsi, a dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie i samoocena, więc bliżej nam do szczęścia niż gdybyśmy mieli ominąć tą staruszkę i zachować 5 zł dla siebie. Tak jest i koniec, pomagamy żeby poczuć się lepiej, albo żeby nie dotknęły nas później wyrzuty sumienia że czegoś nie zrobiliśmy, co jest o wiele bardziej męczące niż strata nawet znacznej ilości pieniędzy. Szczęście to celebrowanie nieistotnych drobiazgów i harmonia utrzymana na każdej płaszczyźnie naszego życia, wybaczanie sobie i innym, pogrzebanie niemiłej przyszłości i upajanie się smakiem jutra.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 11:11:44

Tak nas "wychowała" ewolucja i wszystko co robimy wbrew niej jest wielkim wysiłkiem godnym pochwały

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 08:26:03

Smutne, ale się z tym zgadzam. Zawsze pomagałam, wysłuchiwałam, pozyczałam. Zawsze byłam przy innych ludziach gdy potrzebowali pomocy. Teraz, gdy ja jestem w złej sytuacji zyciowej, odwrócili sie wszyscy. Nie dam więcej robic z siebie jelenia i wreszcie zadbam o swoje potrzeby. Dzis nie da się być matka teresą bo ludzie na maxa wykorzystują tych dobrych ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 09:23:08

Zgadzam sie z Toba w 100 %. Sama sie o tym przekonalam ze tak jest, niestety na wlasnej skorze:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 10:27:55

zgadzam sie z wami. Jak masz problem, to nikogo nie ma w poblizu, 20% to olewa, 80% cieszy sie, ze to nie on ma problem. Poza tym: dzisiaj ludzie tylko kochaja bogatych, bo ci moga im cos zalatwic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-21 00:33:10

ja nie wyobrażam sobie bycia szczęśliwą myśląc tylko o sobie. Co może dać szczęście egoiście? jak można cieszyć się tym, że ma się wszystko gdy inni na około potrzebują pomocy? Dla mnie szczęście to dawanie szczęścia innym, poczucie, że jest się potrzebnym i zmienia się ten świat,choćby w bardzo małym stopniu, ale jednak na lepsze, daje się coś od siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 19:41:46

Według mojego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że najwięcej satysfakcji daje pomoc innym i wychowywanie dzieci . Nie zrozumcie mnie źle, dbanie o siebie, uprawianie sportu , zdobywanie różnych zdolności - to bardzo ważne. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 15:51:44

Jasne, niech każda z nas będzie samolubną, wredną s..uką! Świat od razu stanie się piękniejszy !v

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 14:57:50

No i dobrze ;) ja zawsze bylam mila ale pare razy zostalo to wykorzystane,otrzasnelam sie jak poznalam mojego chlopaka , dbamy o siebie nawzajem a inni niech sobie radza o mmnie przez cale zycie nikt ale to nikt nie dbal ,wiec nie mam poczucia ze i ja musze dbac o kogos innego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 14:52:57

źle interpretujesz "redaktorko" wyniki tych badań, tu chodzi o to, że pomagamy nie zawsze dlatego, że chcemy, ale dla zminimalizowania dysonansu ....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 14:34:47

Jestem zimną suk*ą i jestem szczęśliwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-20 22:39:06

brawo!!!i ja też, tak trzymać!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz