Problem z nawiązywaniem nowych znajomości - jak się przełamać?

08 Lutego 2016

Chciałabyś poszerzyć krąg znajomych, ale gdy masz nawiązać nową znajomość, czujesz, że bijesz głową o mur? Są sposoby, by przełamać lęk społeczny i pokonać nieśmiałość.

nieśmiałość

Podczas gdy jedni są zawsze otoczeni wianuszkiem znajomych i potrzebują dosłownie chwili, by zdobyć przychylność obcych osób, inni z nawiązywaniem nowych znajomości mają niemały problem. Bardzo się denerwują, gdy muszą porozmawiać z kimś, kogo nie znają. Najlepiej czują się w towarzystwie osób, z którymi przebywają na co dzień. Pisze o tym Ruth Searle w poradniku „Jak przezwyciężyć nieśmiałość i lęk przed ludźmi(wyd. Jedność 2011). „Niektórzy ludzie stają się nadmiernie drażliwi i lękliwi w kontaktach z innymi. Częściowo może być to uwarunkowane genetycznie, może też wskazywać na zachowanie wyuczone. Niezależnie od przyczyny, ta zwiększona świadomość siebie oraz świadomość innych potrafi wywołać nieśmiałość i niepokój społeczny o różnym stopniu nasilenia”.

Lęk społeczny może pojawić się w różnych sytuacjach i na różnych etapach życia. Czujesz się wtedy skrępowana, czerwienisz się, brakuje ci słów. Rozpoczęcie rozmowy okazuje się ogromnym wyzwaniem. Martwisz się, co pomyślą o tobie inni. Wydaje ci się, że jesteś oceniana. Złościsz się na siebie, a to nie pomaga ci w prowadzeniu swobodnej rozmowy. Do tego mogą dojść takie objawy jak pocenie się, drżenie głosu i rąk, unikanie kontaktu wzrokowego. Nawiązywanie znajomości okazuje się wyzwaniem ponad twoje siły, więc wycofujesz się, bo wolisz swoją bezpieczną samotność.

Osobom nieśmiałym żyje się bardzo trudno – jesteśmy istotami społecznymi, nie da się więc uniknąć kontaktu z ludźmi, a nawiązywanie nowych znajomości jest częścią naszego życia. „Potrzeba przynależności do rodziny, do grupy rówieśniczej lub do społeczności lokalnej jest jedną z fundamentalnych ludzkich motywacji. Bycie ignorowanym lub wyłączonym z interakcji społecznych może mieć poważne skutki; rzeczywiście, wiele społeczeństw bojkotuje lub całkowicie wyłącza towarzysko ludzi, stosując to jako formę kary. Uczestnicy eksperymentów takiego typu przejawiają symptomy głębokiego przejęcia – niespokojne wiercenie się, obojętność, wyparcie itp. – kiedy np. zostają wykluczeni z prostej i spontanicznej gry podawania sobie piłki w grupie ludzi” – zauważa Ruth Searle.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-08 20:58:49

re: Problem z nawiązywaniem nowych znajomości - jak się przełamać?

Wszystko fajnie, tylko ja nie mam problemów z nawiązywaniem rozmowy, mam całkiem sporo znajomych i przyjaciół z tym, że żadne z nich nie mieszka w moim mieście i czuję się tu okropnie samotna i nie potrafię zbudować sobie grupy znajomych. Co robić? Skąd ich wziąć?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
qwerty
(Ocena: 5)
2016-02-08 21:20:00

a jakie miasto?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 4)
2016-02-08 13:06:55

re: Problem z nawiązywaniem nowych znajomości - jak się przełamać?

Jeden z niewielu całkiem ciekawych artykułów na tym portalu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1